Pagrindinis puslapis Kultūra Lietuvos muziejų kelias renginių programą pradedėjo Aukštaitijoje

Lietuvos muziejų kelias renginių programą pradedėjo Aukštaitijoje

Lietuvos muziejų kelias renginių programą pradedėjo Aukštaitijoje

Maironio sodas. Fot. Audronė Meškauskaitė

www.voruta.lt

Nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo  programos „Tėvynės ieškojimas“  projektas Lietuvos muziejų kelias 2021 m. rugsėo 6 d. renginių programą pradeda Aukštaitijoje. Šių metų tema „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“  šiame regione lankytojus pakvies net į 23 renginius. Juos organizuos 22 muziejai bei kitos istorinio ir kultūrinio paveldo saugojimo įstaigos.

Prasideda paskutinis šių metų Lietuvos muziejų kelio etapas. Aukštaitijoje jis tęsis beveik visą rugsėjo mėnesį. Lietuvos liaudies buities muziejuje rugsėjo 8 d. prasidėjęs, jis apžvelgs Kauno, Raudondvario, Burbiškių, Šiaulių, Biržų, Panevėžio, Rokiškio, Zarasų, Ignalinos, Molėtų, Ukmergės, Vilniaus ir  Trakų dvarų parkus ir sodus, o rugsėjo 27 d. baigsis  iškilmingu uždarymo renginiu ir konferencija Užutrakio dvaro sodyboje.
Lankytojų Aukštaitijoje lauks itin gausi ir turininga programa: nuo lėlių teatro spektaklio, teatralizuotų susitikimų su kilmingais dvarų ir rūmų valdytojais, interaktyvių edukacinių veiklų, pasivaikščiojimų parkuose, soduose ir rožynuose iki elektroninės muzikos koncerto.

Jau pirmasis Lietuvos muziejų kelio renginys Aukštaitijoje nustebins atvykusius savo intensyvia programa. Rugsėjo 8 d.  Lietuvos liaudies buities muziejus Rumšiškėse, viename iš muziejaus sodų Aukštaitijos sektoriuje, kvies į Kauno lėlių teatro spektaklį „Žalias žalias obuoliukas“, pasakojantį apie stebuklingą žmogaus ir gamtos, žmogaus ir medžio ryšį. Po spektaklio lankytojai galės pasivaikščioti po aukštaitiškus sodus ir darželius, pasikalbėti apie gėles, augalus, tradicinį sodą ir pasivaišinti sodo gėrybėmis. Visą dieną truksiančią programą lydės dainos ir sakmės apie sodus ir sodo augalus.

Ypatingą programą siūlo Kauno muziejai. Šį kartą jų dėmesio centre – žymiųjų Kaune gyvenusių Lietuvos menininkų sodinti sodai, saugantys daug šių žinomų asmenybių gyvenimo ir kūrybos paslapčių.
Rugsėjo 9 d. poeto Jono Mačiulio-Maironio sode vyks teatralizuotas menininkės ir floristės Alos Valkovos sukurtų žemės meno darbų parodos atidarymas. Atėjusių lauks pasakojimai apie Maironio sodą, kurį poetas užveisė prie 1909 m. Kauno senamiestyje nusipirktų rūmų. Jame po paskaitų Kauno kunigų seminarijoje, Lietuvos universitete pats labai mėgo dirbti – sodino, skiepijo, kasė lysves. Sodas yra Maironio lietuvių literatūros muziejaus ekspozicijos dalis, čia dar auga Maironio sodinti medžiai, žydi gėlės, kurias poetas mėgo ir apdainavo savo eilėraščiuose.

Net trys renginiai lankytojų Kaune lauks rugsėjo 10 d. Kauno miesto muziejaus Juozo Gruodžio namai kvies į ekskursiją ir interaktyvią edukacinę veiklą kompozitoriaus Juozo Gruodžio ir jo žmonos Stasės Gruodienės namuose. Po jos – dendrologės prof. Linos Straigytės paskaita apie unikalų ir nepaprastą kompozitoriaus sodintą sodą, apie namus, kuriuos kartu su žmona pasisatė 1932 m. ir iki mirties juose gyveno.  Renginį vainikuos Juozo Gruodžio konservatorijos mokinių koncertas.

Juozo Grušo namų-muziejaus sodelyje rugsėjo 10-osios vakarą – renginys „Vakarojimas rašytojo Juozo Grušo sode“, o Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namų-muziejaus sode rugsėjo 10-12 dienomis veiks jungtinis dailininkų ir rašytojų pleneras „Plastika + žodis“. Abu renginius organizuoja Maironio lietuvių literatūros muziejus.  Pažintį su žymiųjų Kauno menininkų sodais Kaune užbaigs „Sruogų sodo paslaptys“. Renginys vyks Balio ir Vandos Sruogų namų-muziejaus sode rugsėjo 11 d.

Šeštadienį, rugsėjo 11 d., Lietuvos muziejų kelio renginiai persikels į Kauno rajoną. Ringauduose, Kauno rajono muziejaus padalinyje, Tado Ivanausko Obelynės sodyboje-memorialiniame muziejuje atvykusių lauks net trys renginiai: ekskursijos – „Obelynės parko medžių ir krūmų įvairovė“, „Pasivaikščiojimas su ponia Adele po parką“, ir edukacija „Senojo paveldo sodo obuolių degustacija“.  Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus – unikali gamtininko prof. Tado Ivanausko ir jo žmonos Honoratos sukurta, o vėliau įdukros Eleonoros Baltuškevičienės saugota ir puoselėta gamtinio paveldo ir kultūros oazė. Ekskursijų metu lankytojai susipažins su senuoju sodu, dendrologiniu parku ir memorialiniu muziejumi, pasivaikščios po parką su ponia Adele, degustuos senojo paveldo sodo obuolių.

Kauno miesto ir apylinkių renginių maratoną užbaigs Lietuvos muziejų kelio dalyvių vizitas Raudondvario dvaro sodyboje. Čia rugsėjo 12 d. vyks teatralizuota ekskursija „Raudondvario dvaras 1819–1918 m.“, kurios metu gidų įkūnyti grafai Rozalija ir Benediktas Tiškevičičiai papasakos apie Raudondvario dvaro raidą, grafų šeimos istorijas. O istorija tikrai verta dėmesio!
Juk Raudondvaris XIX–XX a. pr., valdant grafams Tiškevičiams, tapo vienu labiausiai išpuoselėtų ir turtingiausių dvarų Lietuvoje. Raudondvario grafo Benedikto Emanuelio sūnus grafas Benediktas Henrikas, gimęs Nemėžio dvare, o vaikystę ir jaunystę praleidęs Paryžiuje ir Madeiroje, Raudondvaryje puoselėjo prancūzišką kultūrą ir gyvenseną. Jis tęsė tėvo pradėtas turtingo ir prabangaus dvaro kūrimo tradicijas: renesansiniuose rūmuose sukaupė didelę pasaulinio meno kūrinių kolekciją, didžiulę citrusinių augalų (citrinmedžių, mandarinmedžių ir apelsinmedžių) kolekciją, vasaromis puošusią rūmų prieigas, įrengė įspūdingą žiemos sodą su beždžionėlėmis, papūgomis ir aligatoriais, pietiniame šlaite – šiltnamį su vynuogynu.

Tolesnių Lietuvos muziejų kelio renginių estafetę Raudondvaris perduos Burbiškių dvarui Radviliškio rajone, kur nuo rugsėjo 14 dienos prasidės antroji Lietuvos muziejų kelio Aukštaitijoje atkarpa.

Lankytojų dėmesį atkreipiame į renginių organizatorių programose numatytus saugumo reikalavimus, o taip pat į tai, kad į kai kuriuos renginius būtina išankstinė registracija.
Lietuvos muziejų kelio 2021 m. programos organizatoriai savo renginiuose laukia gausaus būrio lankytojų ir tikisi, kad jų parengtos programos sudomins ir prasmingiems darbams įkvėps visus atvykusius. Rudenėjančios Aukštaitijos parkai ir sodai skleidžia ypatingą energiją, suteikia ramybės bei dalinasi su visais savo grožiu ir derliumi.

Projekto programos organizatorius – Lietuvos muziejų asociacija
Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir  Lietuvos dvarų ir pilių asociacija
Informacinis partneris – Lietuvos radijas ir televizija.

Lietuvos muziejų asociacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

 Išsami „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt

Informacija +370 5 279 09 18, el. paštas muziejukelias@gmail.com

 

 

Obelynės parkas. Nuotr. Donatas Stankevičius

RENGINIŲ AUKŠTAITIJOJE PIRMOSIOS PUSĖS PROGRAMA

Rugsėjo 9 d. (ketvirtadienis)

17.00. Teatralizuotas menininkės ir floristės Alos Valkovos sukurtų žemės meno darbų parodos atidarymas poeto Jono Mačiulio-Maironio sode. Lankytojų lauks pasakojimai apie Maironio sodą, muzika, poezija ir siurprizai.

1909 m. Kauno senamiestyje nusipirkęs rūmus ir prie jų žemės sklypą J. Mačiulis-Maironis užveisė sodą, kuriame po paskaitų Kauno kunigų seminarijoje, Lietuvos universitete mėgo dirbti – sodino, skiepijo, kasė lysves, nurodydavo, kur kokias gėles sėti. Sodas yra Maironio lietuvių literatūros muziejaus ekspozicijos dalis, jis atviras lankytojams visais metų laikais, čia dar auga Maironio sodinti medžiai, žydi gėlės, kurias poetas mėgo ir apdainavo savo eilėraščiuose.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13, Kaunas, tel. (8-37)  20 68 42.

Susitikime Jono Mačiulio-Maironio sode (Rotušės a. 13, Kaunas). Koordinatės 54.89667, 23.884202.

Rugsėjo 10–12 d. (penktadienis–sekmadienis)


Jungtinis dailininkų ir rašytojų pleneras „Plastika + žodis“.

Dviejų menininkų – poetės Salomėjos Nėries ir skulptoriaus Bernardo Bučo sukurtoje ir puoselėtoje sodyboje – namuose-muziejuje rugsėjo 10-12 dienomis vyks dailininkų ir rašytojų pleneras „Plastika + žodis“ tema „Meno mūza Bučų sode“. Tris dienas lankytojai galės stebėti menininkų kūrybinį procesą.

Rugsėjo 10 d. 17 val.  bus skaitomas pranešimas tema: „Etninio požiūrio į aplinką kaita ir jos atspindžiai kraštovaizdžio architektūroje“. Lektorė doc. dr. Indrė Gražulevičiūtė-Vileniškė, KTU, Statybos ir architektūros fakultetas.

Rugsėjo 12 d., sekmadienį, dailininkai puoš muziejaus sodą savo sukurtais darbais, rašytojai kurs bendrą literatūrinį kūrinį. 14 val. – plenero dalyvių darbų pristatymo šventė. Renginį lydės saksofonininko Artūro Puodžiukaičio muzikiniai akordai.

Salomėjos Nėries memorialinis muziejus atidarytas 1962 m. Namas statytas 1937–1938 m. pagal jos vyro Bernardo Bučo – skulptoriaus ir architekto – projektą. Poetė su vyru ir sūnumi čia gyveno 1937–1941 m. Sodas, esantis šalia poetės namų, iki šiol prižiūrimas ir puoselėjamas, jame vyksta įvairūs kultūriniai ir meniniai renginiai, plenerai.

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13, Kaunas, tel. (8-37)  20 68 42.

Susitikime Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namų-muziejaus sode (Salomėjos Nėries g. 7, Kaunas).

 

 J. Gruodžio skyrius. O. Bričkutės nuotrauka

Rugsėjo 10 d. (penktadienis)


17.00. Renginys „Vakarojimas rašytojo Juozo Grušo sode“.

Juozo Grušo memorialinio muziejaus sodelyje prisiminsime prieš 120 m. gimusį poetą. Renginio metu dalyviai klausysis pranešimo apie J. Grušo biografiją ir kūrybą, sužinos įdomių faktų apie rašytojo namus ir sodą, taip pat galės sudalyvauti rašytojo kūrybos skaitymuose. Renginį praturtins muzikiniai intarpai, jaukumo ir šilumos suteiks žolelių arbata.

Juozo Grušo memorialinis muziejus įkurtas 1989 m. Kaune, Žaliakalnyje, prie didžiulių beržų prigludusiame name, pastatytame 1936 m. pagal paties rašytojo sukurtą projektą. Šiame name J. Grušas, žinomas dramaturgas, prozininkas, vertėjas, eseistas, su šeima gyveno daugiau kaip 40 metų. Rašytojo namuose nuolat vyko intensyvus kūrybinis gyvenimas – rašytojų, dailininkų, teatralų sambūriai, čia buvo sukurtos žymiausios dramos, novelės, čia augo trys Grušų vaikai. Iki šiol išsaugotas senasis kambarių interjeras, meno kūriniai, išlikusi dalis bibliotekos.

Sodas, kuriuo prieinama iki rašytojo namo, buvo užveistas 4-ajame XX a. deš. Nuo gatvės į namą veda šaligatvinių plytelių takas, o į svečius užsukusių J. Grušo bičiulių dėmesį patraukdavo iki šiol išlikusi įdomiai paties J. Grušo suplanuota, išskirtinės formos pavėsinė, kurią rašytojas pavadino „Rozenbogenu“ („rožių vartais“). Ši arkos formos pavėsinė iš tiesų buvo apauginta vijoklinėmis rožėmis. Abipus tako užsukusių svečių laukia du suolai, kviečiantys prisėsti atokvėpio minutei ir pasigrožėti jaukiu sodeliu.

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13, Kaunas, tel. (8-37)  20 68 42.

Susitikime Juozo Grušo namų muziejuje (Kalniečių g. 93, Kaunas).

 

Rugsėjo 10 d. (penktadienis)

 
16.00.
Ekskursija, interaktyvi edukacinė veikla, paskaita ir pokalbis su kompozitoriais „Gruodžio kūrybos sode“

Renginyje „Gruodžio kūrybos sode“ lankytojus kviesime į ekskursiją kompozitoriaus Juozo Gruodžio ir jo žmonos Stasės Gruodienės namuose ir į interaktyvią edukacinę veiklą, kurios metu lankytojai išgirs įdomių ištraukų iš Stasės Gruodienės dienoraščių ir galės pasitikrinti žinias nuotaikingoje viktorinoje. 18 val. kviesime pasiklausyti dendrologės prof. Linos Straigytės paskaitos apie unikalų ir nepaprastą J. Gruodžio sodą, o renginį vainikuos Juozo Gruodžio konservatorijos mokinių koncertas ir pokalbis su Kauno kompozitoriais, J. Gruodžio muzikinės tradicijos tęsėjais.

1932 m. Juozo ir Stasės Gruodžių pasistatydintas namas, kurį suprojektavo Feliksas Vizbaras, stovi erdviame, vešlioje žalumoje skendinčiame gamtos kampelyje netoli Neries upės (Salako g. 18). Kompozitorius J. Gruodis šiame name gyveno nuo įsikėlimo 1932 m. iki pat mirties 1948 m.; čia jis kartu su žmona Stase susikūrė savo rojaus kampelį.

Muziejus įdomus ir vertingas tiek kultūrine, tiek architektūrine ir landšafto prasme – išlikusia autentiška namo išvaizda, primenančia puošnų medinį Lietuvos dvarelį su aukštu mansardiniu stogu, pagrindinį įėjimą puošiančiomis medinėmis kolonomis, išlikusiu paties kompozitoriaus sodintu sodu ir autentišku namo interjeru.

Renginys nemokamas, būtina išankstinė registracija mob. tel. 8 698  77 570 arba el. paštu n.kaminskaite@kaunomuziejus.lt .

Organizatorius: Kauno miesto muziejaus Juozo Gruodžio namai, Salako g. 18, Kaunas.

Susitikime Juozo Gruodžio namuose (Salako g. 18, Kaunas). Koordinatės 54.915326, 23.913975.

 

Lietuvos liaudies buities muziejus. Elenos Braziulienės nuotr.

Rugsėjo 11 d. (šeštadienis)


14.00. Renginys „Sruogų sodo paslaptys“.

Ekskursija „Sruogų sodo paslaptys“. Kviečiame pasivaikščioti po B. ir V. Sruogų namų-muziejaus sodą. Teminės ekskursijos „Sruogų sodo paslaptys“ metu išgirsite apie dar vieną namų šeimininkų,  rašytojo ir istorikės, pomėgį – sodininkystę.  Kokias obelų rūšis labiausiai vertino Sruoga? Kokias gėles specialiai Sruogai augino žmona? Kokios autentiškos augmenijos išvysite sode?  Pamatysite apsilankę.

1935 m. rašytojas Balys Sruoga su žmona istorike Vanda Daugirdaite-Sruogiene Kaune, Žaliakalnyje, Ramiojoje g., įsigijo žemės sklypą. Nedelsdami apsodino jį vaismedžiais, dekoratyviniais krūmais, gėlėmis. Namą, B. Sruogai pasiūlius, 1936 metais projektavo architektas Vladimiras Zubovas. Tai buvo pirmasis jo projektas, kuriame atsižvelgta į originalius būsimojo šeimininko pageidavimus. Neįprasta namo statybos istorija siejasi su V. Daugirdaitės-Sruogienės tėviške Žemaitijoje. ,,Mano tėvas, Kazimieras Daugirdas, davė medžiagos iš savo miško ir kartu su savo darbininkais pastatė namuką Bugiuose <…>. Tas namas paskui buvo atvežtas į sklypą ir tų pačių mūsų Bugių darbininkų pastatytas vietoje“ – pasakojusi B. Sruogos žmona. Šiuose namuose Sruogų šeima gyveno nuo 1938-ųjų iki 1940-ųjų metų.

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13, Kaunas, tel. (8-37)  20 68 42.

Susitikime Balio ir Vandos Sruogų namų-muziejaus sode (Balio Sruogos g. 21, Kaunas).

 

Rugsėjo 11 d. (šeštadienis)


14.00. Ekskursijos: „Obelynės parko medžių ir krūmų įvairovė“, „Pasivaikščiojimas su ponia Adele po parką“, edukacija „Senojo paveldo sodo obuolių degustacija“

Ekskursijų metu susipažinsite su senuoju paveldo sodu, dendrologiniu parku ir memorialiniu muziejumi. Pasivaikščiosite po parką su ponia Adele. Degustacijos metu ragausite senojo paveldo sodo obuolių ir išrinksite Obuolį karalių.

Kauno rajono muziejaus Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus – unikali gamtininko prof. Tado Ivanausko ir jo žmonos Honoratos sukurta, o vėliau įdukros Eleonoros Baltuškevičienės saugota ir puoselėta gamtinio paveldo ir kultūros oazė Pakaunėje. Šis kultūros paveldo objektas apima: senąjį paveldo sodą, vieną iš 25 Lietuvos senųjų paveldo sodų, didelį dendrologinį parką ir gyvenamąjį namą – Ivanauskų šeimos memorialinį muziejų.

1919 m. T. Ivanauskas iš parceliuojamo Marvos dvaro nusipirko 8 ha žemės sklypą, 2020 m. pradėjo statydintis gyvenamąjį namą, o 1921 m. dabartiniame paveldo sode pasodino pirmąją obelaitę, todėl galima teigti, kad 2021 m., kaip ir 2019, – Obelynės 100–metis.

Senajame paveldo sode auga apie 120 vaismedžių, tarp kurių tik Obelynėje tebeauginama obelų veislė ’Kaizeris Vilhelmas’ (vok. ’Keiser Wilhelm’), Lietuvoje vadinama tiesiog ’Vilhelmine’, ’Vytis’ – paties prof. T. Ivanausko išvesta žieminių obelų veislė. Dendrologiniame parke auga Lietuvoje retai aptinkami bekočiai (lot. Quercus petraea), raudonieji ąžuolai (lot. Quercus rubra), didžiosios tujos (lot. Thuja plicata), katalpa (lot. Catalpa bignonioides), kuriliniai maumedžiai (lot. Larix kamtschatica (Rupr.) Carrière), po pirmųjų šalnų užsiliepsnojantys auksu, gana retas Lietuvoje amūrinis kamštenis (lot. Phellodendron amurense), daugybė kitų medžių ir krūmų.

Renginys nemokamas, būtina išankstinė registracija mob. tel. 8 612  53 314.

 

Organizatorius: Kauno rajono muziejaus padalinys Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus, Obelynės g. 2, Ringaudai, mob. tel. 8 630  06 635.

Susitikime Tado Ivanausko Obelynės sodyboje (Obelynės g. 2, Ringaudai). Koordinatės 54.903455, 23.804898.

Raudondvario dvaras. Nuotr. Gintaras Česonis

Rugsėjo 12 d. (sekmadienis)


12.00. Ekskursija „Raudondvario dvaras 1819–1918 m.“

Ekskursijoje po Raudondvario dvarą Kauno rajono muziejaus gidai, įkūniję grafus Rozaliją ir Benediktą Tiškevičius, pasakoja apie Raudondvario dvaro raidą, Raudondvario grafų Tiškevičių šeimos istorijas, kelionių įspūdžius, apžvelgia gyvenimą dvare.

Raudondvario dvaras XIX–XX a. pr., valdant grafams Tiškevičiams, tapo vienu labiausiai išpuoselėtų ir turtingiausių dvarų Lietuvoje, formavusių Raudondvario gyvenvietės raidą ir šios vietovės žmonių gyvenseną. Nuo tada, kai 1819 m. grafas Benediktas Mykolas Tiškevičius nupirko iš Zabielų Raudondvario dvarą ir kaip vestuvių dovaną padovanojo savo sūnui grafui Benediktui Emanueliui, iki pat 1918 m., paskutinio Raudondvario valdytojo ir savininko grafo Benedikto Jono Tiškevičiaus valdymo pabaigos, ši dvaro sodyba gyveno aukso amžių. Raudondvario grafo Benedikto Emanuelio sūnus grafas Benediktas Henrikas, gimęs Nemėžio dvare, o vaikystę ir jaunystę praleidęs Paryžiuje ir Madeiroje, Raudondvario dvare puoselėjo prancūzišką kultūrą ir gyvenseną. Jis tęsė tėvo pradėtas turtingo ir prabangaus dvaro kūrimo tradicijas: renesansiniuose rūmuose sukaupė didelę pasaulinio meno kūrinių kolekciją, Rytų meno dirbinių rinkinį, daugiau nei dvidešimties tūkstančių rankraščių, knygų, žemėlapių biblioteką, didžiulę citrusinių augalų (citrinmedžių, mandarinmedžių ir apelsinmedžių) kolekciją, vasaromis puošusią rūmų prieigas, įrengė įspūdingą žiemos sodą su beždžionėlėmis, papūgomis ir aligatoriais, pietiniame šlaite – šiltnamį su vynuogynu. Grafų Tiškevičių valdymo laikotarpiu Raudondvario dvaras virto mūrinės architektūros ir žaliosios gamtos perlu Pakaunėje – reprezentaciniais vartais į Žemaitiją.

Renginys nemokamas. Būtina išankstinė registracija mob. tel. 8 612  53 314.

Organizatorius: Kauno rajono muziejus, Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno r., tel.  (8-37)  44 96 01.

Susitikime Raudondvario dvaro sodyboje (Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno r.). Koordinatės 54.943304, 23.782683.

 

Naujienos iš interneto