Psichologas gali padėti esant įvairioms problemoms. Šių specialistų paslaugų poreikis ypač išaugo per pastaruosius porą metų, kai užsitęsęs karantinas ir su tuo susijusi politika neigiamai paveikė gyventojų psichologinę savijautą. Nors psichologas ne visada gali panaikinti prastos savijautos šaltinį (ypač jei tas šaltinis yra materialus), bet jis tikrai gali padėti geriau įveikti gyvenimiškus sunkumus.
Ir nors psichologinių paslaugų tinklas Lietuvoje plečiasi pakankamai sparčiai, ne visi gyventojai žino, kur ir kada reikėtų kreiptis susidūrus su psichologiniais sunkumais ar esant kitokiam psichologo paslaugų poreikiui.
Psichologo baimė – nepagrįsta
Gyventojai Lietuvoje dažnai maišo psichologą arba psichologą-psichoterapeutą su psichiatru. Kartais prisibijoma, kad apsilankymas pas psichologą gali palikti dėmę, kuri trukdys ieškant darbo ar kitais gyvenimo atvejais.
Realybė – visai kitokia. Apsilankymas pas psichologą neturės jokios neigiamos įtakos jūsų ateities perspektyvoms. Tiesa, kai kuriais atvejais psichologas gali paskirti gydymą ir priskirti jums atitinkamą ligos kodą, o visais kitais atvejais jūsų vizito turinys liks konfidencialiu, o apie pats faktas bus registruojamas tik jūsų medicininėje istorijoje.
Taip pat skaitykite
Kaip kreiptis į psichologą?
Minėjome, kad psichologas gali būti naudingas įvairiose padėtyse atsidūrusiems žmonėms. Jis gali pagelbėti esam prastai psichologinei savijautai, susidūrus su krizine situacija, turint priklausomybių, turint sunkumų bendraujant, gyvenant įtampoje, jaučiant perteklinį nerimą, turint bėdų santykiuose.
Psichologai yra apmokyti su plačiu problemų spektru, tačiau visada geriausia kreiptis į specialistą, kuris specializuojasi toje srityje, kuri jums aktualiausiai. Privatūs psichologai dažniausiai savo profesinės veiklos, specializacijos ir interesų sritis aprašo savo interneto svetainėse arba jų paslaugų skelbimus talpinančiuose puslapiuose, psichoterapijos.lt ar kitame. Kreipiantis į psichologą ne privačiai į tai turėtų atsižvelgti pas psichologą siuntimą išrašantis specialistas (psichiatras ar šeimos gydytojas).
Tai – du keliai patekti pas psichologą: kreiptis per polikliniką ar psichinės sveikatos centrą arba tiesiogiai, privačiai. Reikėtų turėti omenyje, kad privačiai praktikuojančių psichologų konsultacijų kainos gali svyruoti nuo 20 iki 50 eurų ir daugiau.
Ar galima gauti nemokamą psichologo pagalbą?
Gali nutikti ir taip, kad psichologo pagalbos prireikia staiga, o privataus specialisto paslaugos – ne išeitis. Tokiais atvejais pagalbos ranką ištiesia nemokamas psichologines paslaugas teikiančios linijos, kurios teikia pagalbą telefonu. Tokią psichologinę pagalbą suteikia „Vilties linija“ (suaugusiems) bei „Jaunimo linija“ (jaunimui) tarp kitų spec. pagalbos linijų.
Taip pat nemokamą psichologo pagalbą operatyviai galite gauti ir gyvai. Ją teikia įvairūs psichologinės paramos, psichinės sveikatos ar krizinių įveikimo centrai, kitos asociacijos. Kiekviena gyvenvietė suteikia skirtingas galimybes nemokamai psichologinei pagalbai gauti, todėl dėl jos galimybių reikėtų pasidomėti internete ar vietinėse gydymo įstaigose.
Verta paminėti, kad nemokama psichologinė pagalba suteikiama esant krizinei situacijai, pvz. galvojant apie savižudybę. Dėl ilgalaikės pagalbos reikėtų kreiptis į specialistą privačiai arba per jūsų gydymo įstaigą (polikliniką ar psichinės sveikatos centrą).
PR