Pagrindinis puslapis Kultūra 22-eji nepriklausomybės metai Merkinėje (1918-1940)

22-eji nepriklausomybės metai Merkinėje (1918-1940)

22-eji nepriklausomybės metai Merkinėje (1918-1940)

www.voruta.lt

Merkinės krašto muziejus šiemet išleido istorinėmis nuotraukomis gausiai iliustruotą knygą -„22-eji nepriklausomybės metai Merkinėje (1918-1940)“. Jos pristatymas įvyks rugpjūčio 15 d. 19 val. Merkinės kultūros centro vidiniame kieme.

Knygą rengti Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas pradėjo dar 2018 metais, kai Lietuva minėjo Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį – norėta atsigręžti į miestelio šimtametes šaknis ir bandyti pažinti senosios Dainavos krašto sostinės gyvenimą 1918-1940 metais, tik 22 metus trukusiu Nepriklausomybės laikotarpiu, apie kurį sovietmečiu kalbėti buvo nelabai ir galima.

Kaip teigė knygos sudarytojas M. Černiauskas, daug apie miestelį pasakoja knygoje panaudoti archyvuose saugomi to laikmečio dokumentai, muziejuje sukauptas nemažas miestelio gyventojų muziejui dovanotų senų fotografijų rinkinys, ano meto spaudoje miestelio gyvenimą nušviečiantys straipsniai, senųjų miestelio gyventojų liudijimai. Daugybę tarpukario Merkinės gyvenimą iliustruojančių eksponatų galima išvysti Merkinės krašto muziejuje.

„Prieš mūsų akis iškyla Pirmojo pasaulinio karo ir pokario sunkumai, bandymai organizuotis ir organizuotai prisidėti prie valstybės kūrimo, savivaldos formavimas, saugumas, švietimo ir kitų viešųjų reikalų sprendimas. Turime galimybę pažinti miestelio šviesuolius, jų kurtas organizacijas, pastangas puoselėti miestelį, jo kultūrinį gyvenimą, miestelėnų tarpusavio santykius, didelę žydų bendruomenę ir savitą miestelio architektūrą, sunaikintą Antrojo pasaulinio karo ir okupacijų metais, – pasakojo M. Černiauskas. – Dar vienas įdomus knygos blokas – kraštotyrininkų Arūno Amšiejaus, Algimanto Černiausko, Gintaro Lučinsko surinktos Merkinės miestelio tarnautojų, aktyvių visuomenės narių biografijos, kurios dažniausiai užsibaigia tragišku likimu: sušaudytas, nukankintas, žuvęs tremtyje ar pasitraukęs į Vakarus…“ Knygoje skaitytojai ras ir muziejininko, archeologo Žygimanto Buržinsko parengtą to meto miestelio centrinės dalies architektūros apžvalgą.

Iš pradžių ketinta išleisti Merkinės prieškario nuotraukų albumą, tačiau su nuotraukomis daugėjo ir kitos archyvinės informacijos – dokumentų iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo, prieškarinės spaudos, pasakojančios apie Merkinės įvykius. Didelė paspirtis buvo LIMIS – integrali Lietuvos muziejų informacinė sistema. Todėl sukaupta medžiaga prašyte prašėsi išsamesnės Merkinės apžvalgos, jos prieškario gyvenimo panoramos. Knygoje skaitytojas ras ir amžininkų liudijimų, ir dabarties istorikų tyrinėjimų bei įžvalgų. Didelio formato knygos apimtis – 350 psl. Joje – daugiau kaip 500 nuotraukų, kelios dešimtys dokumentų kopijų, šimtai citatų iš to meto spaudos.

„Į leidinį stengėmės sudėti kuo daugiau faktologinės medžiagos, kad skaitytojas pats susidarytų įspūdį ir pasidarytų išvadas, kokia Merkinė buvo tarpukariu, – sakė M. Černiauskas. – Didžiausia knygos vertė yra ta, kad skaitytojo supratimas apie miestelį, jo bendruomenę paskaičius knygą jau bus kitoks. Kiek daug gražių, veiklių, išsilavinusių žmonių čia gyveno, kūrėsi, puoselėjo miestelį, jo kultūrinį gyvenimą. Kaip jie vertino iškovotą laisvę, mylėjo ir tausojo aplinką, kurioje gyveno. Kokios gražios buvo miestelio gatvelės, pastatai. Ir kokia baisi pasirodė Antrojo pasaulinio karo kaina, okupacijos metais vykdytų represijų realybė: didžioji dalis miestelio gyventojų išžudyti ir išblaškyti, o miestelio urbanistinis veidas suniokotas ne tik II pasaulinio karo bombų, bet ir sovietų vykdytos prasčiokiškos urnanistinės politikos“.

Apie Merkinę iki šiol buvo išleista ne viena knyga, tačiau nė viena jų nebuvo skirta platesnei I Respublikos laikų Merkinės apžvalgai. „Apie šį laikotarpį Merkinėje kiek plačiau yra rašęs tik istorikas Algimantas Miškinis enciklopedinėje knygoje „Rytų Lietuvos miestai ir miesteliai“.  – sakė M. Černiauskas. – Didžioji dalis knygoje pateikiamos informacijos skaitytojui bus naujiena. Vadovavomės devizu: kada gi, jeigu ne dabar, ir kas, jeigu ne mes turime paruošti knygą, kuri sujungs dabartinę Merkinę su ta, kuri buvo prieš okupacijų laikotarpį. Manome, ir iš atsiliepimų jaučiame, kad leidinys pavyko. Dėkojame rėmėjams“. Knygos „22-eji nepriklausomybės metai Merkinėje (1918-1940)“ leidybą rėmė Lietuvos kultūros taryba, Varėnos rajono savivaldybė, Merkinės miestelio bendruomenė, keli privatūs asmenys.

Naujienos iš interneto