Pagrindinis puslapis Kultūra 4 patarimai, kaip paskatinti vaiką išmokti skaityti lengvai ir be streso

4 patarimai, kaip paskatinti vaiką išmokti skaityti lengvai ir be streso

4 patarimai, kaip paskatinti vaiką išmokti skaityti lengvai ir be streso

Gluosnio Abramavičiaus nuotr.

www.voruta.lt

Šie neįprasti mokslo metai pareikalavo daugelio mokyklinio amžiaus vaikus auginančių tėvų kantrybės ir išradingumo. Prasidėjus atostogų sezonui ir jas leidžiant drauge su šeima, iškyla klausimas, kaip kokybišką vaikų poilsį suderinti su darželyje ar pradinėje mokykloje įgytų įgūdžių tobulinimu. Vasara – puikus metas mokytis skaityti, juk savarankiškai perskaitytos nuotaikingos knygos gali dovanoti labai daug džiaugsmo. Knygų vaikams ir paaugliams leidykla „Nieko rimto“ dalinasi keturiais patarimais tėvams, padėsiančiais paskatinti vaiką išmokti skaityti lengvai ir be streso.

1. Skaitykite garsiai

Šeimoje išugdyta meilė knygoms ir skaitymui – vienas didžiausių sėkmės garantų vaikui mokantis skaityti savarankiškai. Skaityti vaikui ir drauge su vaiku rekomenduojama pradėti jau nuo pat kūdikystės, žinoma, atsakingai pasirenkant knygas, tinkančias skirtingoms amžiaus grupėms. Toks tėvų laikas su vaiku ir nedalomas dėmesys jam padeda ne tik pamilti knygas, bet ir sustiprinti šeimos tarpusavio ryšį, skaitymą paverčiant ritualu, kuris asocijuojasi su teigiamomis emocijomis.

Kiekviena šeima pasirenka, kiek laiko gali praleisti skaitydami kartu su vaiku, atsižvelgdami į individualias aplinkybes. Tačiau auginant ikimokyklinuką ar savarankiškai skaityti dar nemokantį pradinuką, rekomenduojama drauge su juo kasdien perskaityti 3–4 paveikslėlių knygas ar trumpesnius tekstinių knygų skyrius. Paveikslėlių knygos paprastai pasižymi nedidele apimtimi, aiškiu, pernelyg nesudėtingu tekstu ir vaizduotę skatinančiomis iliustracijomis. Vaikui augant skaitymo su šeima laikas gali sutrumpėti iki, pavyzdžiui, dvidešimties minučių per dieną, tačiau jei tai darysite reguliariai, galite būti tikri, jog vaikas kasdien džiaugsis ir su nekantrumu lauks nustatyto skaitymo laiko.

2. Klausinėkite, diskutuokite, kalbėkitės

Skaitydami kartu su vaiku ar jam skaitant savarankiškai, pasiūlykite stabtelėti ir pasikalbėti. Užduokite jam su perskaitytu tekstu, iliustracijomis susijusius klausimus – tai skatina geriau įsijausti, susitapatinti su knygoje pasakojama istorija. Be to, ką tik perskaityto teksto apmąstymas, atsakymai į klausimus ir bandymas atpasakoti – itin efektyvūs būdai ugdyti vaiko dėmesingumą ir gebėjimą susikoncentruoti. Padedant vaikui išmokti skaityti, pagrindinis tikslas neturėtų būti  sujungti ir garsiai ištarti žodžius – vertėtų mokyti skaityti sąmoningai ir įsigilinti į turinį, jį suprasti. Kitu atveju skaitymas praranda prasmę. Nemažai vaikų, gebančių jungti skiemenis ir iššifruoti žodžius, vis dar gali nesuvokti, apie ką jie skaito.

Išsamesnius klausimus apie knygą, kurią ruošiatės skaityti ar jau perskaitėte drauge, galite užduoti vaikams nuo 2–3 metų amžiaus. Leiskite mažyliui apžiūrėti knygos viršelį, paklauskite, apie ką, jo manymu, bus knyga. Skaitydami kartu, paklausinėkite, kas istorijoje gali atsitikti toliau, kaip jam atrodo, kodėl veikėjai elgiasi vienaip ar kitaip. Jei knygos herojai išgyvena stiprias emocijas, paklauskite, ar jis kada nors jautėsi panašiai. Tai leis geriau įsijausti į knygą, įsiminti ją. Pabaigę skaityti galite kartu pabandyti atpasakoti istoriją, aptarti, ar vaiko spėlionės dėl istorijos turinio, išsakytos pradedant skaityti knygą, pasiteisino.

3. Pasitelkite knygas, sukurtas pradedantiesiems skaitytojams

Net ir objektyviai įvertinus vaiko skaitymo gebėjimus, jam išrinkti tinkamą ir įdomią knygą gali būti nemenka užduotis. Tokiu atveju gelbėja specialiai pradedantiesiems skaitytojams išleistos knygų serijos, pavyzdžiui, serija „Aš skaitau!“ (leidykla „Nieko rimto“). Šios serijos knygos yra suskirstytos į tris lygius – nulinis lygis skirtas pirmai pažinčiai su tekstu, pirmasis tiks tiems, kurie jau geba sudėlioti žodžius savarankiškai, tačiau kartais dar prireikia suaugusiųjų pagalbos, o antrojo lygio knygelės – jau šiek tiek įgudusiems skaitytojams, siekiantiems įtvirtinti skaitymo įgūdžius.

Pradinio arba 0 ženkliuku pažymėto lygio serijos „Aš skaitau!“ knygos išsiskiria didžiosiomis raidėmis, skiemenuotu tekstu, nesudėtingais žodžiais, patraukliomis iliustracijomis. Pavasario  pabaigoje Lietuvos knygynuose pasirodžiusi į lietuvių kalbą išversta čekų rašytojos ir dailininkės Katarínos Macurovos paveikslėlių knyga skiemenuotu tekstu „Kada tu žydėsi?“ per pirmąsias savaites tapo viena perkamiausių šios kategorijos knygų. Jau liepos pradžioje prekyboje pasirodys kita tos pačios autorės paveikslėlių knyga skiemenuotu tekstu „Kada tu skraidysi?“, kurioje pasakojami to paties lokiuko ir naujo jo draugo stručio nuotykiai mokantis skraidyti. Skiemenuotas tekstas pradedantiesiems skaitytojams leidžia tiksliau ir lengviau savarankiškai  perskaityti žodžius, geriau įsiminti jų rašybą.

4. Rodykite tinkamą pavyzdį – laisvalaikiu skaitykite patys

Net jei jūsų vaikas nuo ankstyvo amžiaus domisi ir žavisi knygomis, tas susižavėjimas gali sumažėti, jei jis pastebės, kad tėvai neskaito savo malonumui. Tuomet jam gali pasirodyti, kad skaityti raginami tik vaikai ir tai yra lyg prievolė, o ne visą gyvenimą lydintis naudingas įprotis ir malonumas. Sąmoningai stenkitės, kad vaikas matytų jus skaitančius bent kelias minutes per dieną – taip parodysite, kad skaitymas yra tai, kuo savo noru užsiima ir suaugusieji.

Naujienos iš interneto