Marija DEKSNYTĖ, www.voruta.lt
Margoje Vilniaus istorijoje būta ir šviesių, ir tamsių periodų. Sostinės netektis prieškario dvidešimtmetį buvo istorijos smūgis Lietuvai , ypač skaudus Vilniaus krašto lietuviams. Tačiau lietuvybės idėjai pasiaukoję ir Vilniaus nepalikę patriotai niekados nepasidavė. Kas būtų Vilnius be iškilios dr. Jono Basanavičiaus figūros? Be Vileišių šeimos? Be veikliųjų Vilniaus dvasininkų? Plačiai žinomas jau Vilniaus legenda tapęs Vytauto Didžiojo gimnazijos mokytojas, Vilniaus lietuvių skautų organizacijos atkūrėjas ir vadovas, sportinio gyvenimo organizatorius Pranas Žižmaras.
Prabėgo 110 metų nuo šio „amžinai jauno“ idealisto (1907- 1944) gimimo, nuo jo įkvepiančių žygių prieškariniame Vilniuje saugant lietuvybę . Jau ne kartą aprašyti ir atpasakoti Prano Žižmaro ir jaunųjų jo talkininkų iškilūs darbai: Lietuvos patriarcho , Gedimino skautų draugovės garbės nario Jono Basanavičiaus laidotuvių organizavimas, trispalvės iškėlimas Gedimino pilies bokšte, Vilniaus krašto jaunųjų lietuvių globa ir švietimas, miesto apsauga siaučiant svetimai kariuomenei, garsioji, legendomis išpuošta Žižmaro „šimtmečio dvikova“ su lenkų šovinistu ir dar daug įvairiausios pozityvios veiklos, palikusios ryškų pėdsaką prieškario vilniečių ir jų palikuonių širdyse.
… Š.m. vasario antrąją , Žižmaro gimimo dieną , būrys jo gerbėjų ir sekėjų, vadovaujami LSS Akademinio skautų sąjūdžio draugovės skauto Justino Arasimavičiaus, susirinko Vilniaus priemiestyje prie P.Žižmarui skirtos atminimo lentos (Turgelių g. 8 ). Iš šių namų 1940 m. iškilusis Vilniaus sūnus buvo KGB smogikų išvežtas, tardomas, kalinamas , o 1941 m. ištremtas į žūties vietą – Vorkutos lagerius.
Taip pat skaitykite
Skautai pagerbti savo pirmtako atžygiavo su Vilniaus skautų Gedimino draugovės vėliavos kopija. 1927 m. dr. Jono Basanavičiaus laidotuvėms per naktį išsiuvinėtos vėliavos originalas šiuo metu saugomas Karo muziejuje , tačiau prie Šlapelių muziejuje veikiančio teatro „Meno ekspansija“ iniciatyva buvo sukurta šios vėliavos kopija. Šlapelių muziejus ir teatras, ištikimas Vilniaus istorinei tematikai, vasario 16 d. rengia paminėjimą ir sceninį – dokumentinį pasakojimą apie Praną Žižmarą , jo aplinką ir gyvenamą metą spektaklyje „Pakeliui į Rojų“.
Mišias už Praną Žižmarą (ir jo seserį dvynę Veroniką Žižmaraitę Mareckienę) Vilniaus Jėzuitų gimnazijos koplyčioje aukojo kunigas Antanas Saulaitis.
Prano Žižmaro legenda tebesklando po Vilniaus dangumi…