Jos Ekscelencijai Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkei Irenai Degutienei
Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Andriui Kubiliui
Lietuvos Respublikos Kultūros Ministrui Arūnui Gelūnui
Taip pat skaitykite
Vilniaus m. Merui Artūrui Zuokui
Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus ir Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus rajono tarybų susirinkimo, Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjungos valdybos
K R E I P I M A S I S
DĖL TINKAMO AKTYVAUS LIETUVOS SĄJŪDŽIO DALYVIO
POETO SIGITO GEDOS ATMINIMO ĮAMŽINIMO
Vilnius 2011 05 04
Prabėgo daugiau nei dveji metai, kai Lietuva, 2008 m. gruodžio 12 dieną, neteko įžymaus poeto, dramaturgo, vertėjo, eseisto, Gedimino ordino kavalieriaus bei Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Sigito Gedos, priskiriamo įžymiausių visų laikų Lietuvos poetų dešimtukui. Neginčijami bei svarūs poeto nuopelnai ir Lietuvos Sąjūdžio veikloje.
Poetas S. Geda kūrybos ir pripažinimo aukštumų siekė tik atkaklaus darbo bei išskirtinio savo talento dėka. Jis nepriklausė Sovietų Sąjungos Komunistų partijai, jo kūryboje nėra nei poezijos, nei kito žanro kūrinių, kuriuose jis būtų šlovinęs Komunistų partiją, to meto santvarką ar jos iškeltus stabus. Tą galėjo sau leisti tik labai tvirtos ir be galo talentingos asmenybės, su kuriomis buvo priversta skaitytis ir komunistinė nomenklatūra. Nežiūrint to, kad paskutiniai poeto gyvenimo metai visuomenės vertinami kiek prieštaringai, manome, kad iki septyniasdešimtųjų S. Gedos gimimo metinių – 2013 02 04., būtina įamžinti šio iškilaus menininko atminimą.
To įgyvendinimui siūlome:
1. Prie namo Vilniuje, kuriame poetas praleido paskutinius savo gyvenimo metus, pritvirtinti memorialinę lentą su atitinkamu užrašu.
2. Poeto Sigito Gedos vardu pavadinti Vilniaus miesto gatvę.
3. Surasti vietą bei lėšų poeto Sigito Gedos paminklui.
Galbūt, tikslinga Vilniaus mieste paskirti vietas, kur įvairių skulptūrinių formų paminklais būtų įamžinami itin iškilūs ir daug mūsų tautai nuveikę žmonės, kaip tai yra padarę kauniečiai, pastatę skulptūrinius biustus skverelyje prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus. Manome, kad valstybės vadovams tiktų skveras Gedimino kalno papėdėje, šalia Valdovų rūmų, literatams – skverelis Gedimino prospekte, kuriame jau stovi paminklas rašytojai Žemaitei, muzikams – skverelis prie Šv. Kotrynos bažnyčios, teatralams – prie Operos ir baleto teatro, Laisvės kovų dalyviams – Lukiškių aikštė ir t. t. Tokios vietos taptų neabejotinai svarbios Lietuvos jaunimo kultūriniam bei patriotiniam auklėjimui, taip pat ir kaip turistų traukos objektai.
Įvertindami poeto, tikro Lietuvos patrioto populiarumą tarp įvairaus amžiaus skaitytojų, jo nuostabias eiles, jau virtusias visiems žinomomis dainomis, neabejojame, kad po šiuo kreipimusi pasirašytų didžioji dauguma Lietuvos žmonių.
Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininkas Leonas Kerosierius
Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjungos valdybos narys, žurnalo „Varpas“ redaktorius Algimantas Zolubas
LS Vilniaus skyriaus atsakingas sekretorius Algimantas Budriūnas
LS Vilniaus skyriaus tarybos narys, Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjungos narys Kęstutis Balčiūnas
Pasiteiravimui: Leonas Kerosierius, +370 5 2318111; Algimantas Budriūnas, Sąjūdis, Gedimino pr. 1, Vilnius, + 370 673 95837; Paulius Rutkauskas, +370 699 37691; Kęstutis Balčiūnas, +370 699 34880, el. paštas: vilnius@sajudis.com, interneto svetainė: www.sajudis.com
Nuotraukoje: A†A poetas S. Geda