Autorės nuotraukos
Sofija DAUBARAITĖ, www.voruta.lt
Rugpjūčio 11 d. Vilniuje, Tautinių bendrijų namuose, buvo pristatyta Ruslano Arutiuniano tapybos paroda. Renginyje dalyvavo Armėnijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Tigran Mkrtchyan, tautinių bendrijų atstovai, kurių gausiausia buvo armėnų, žurnalistai, šeimos nariai, žmonės, jau matę autoriaus darbus.
Tapytojas yra Lietuvos žurnalistų draugijos narys, visuomenininkas, paskelbęs ne vieną straipsnį. Šiais metais jo triūso dėka išleista vertinga ir prasminga knyga ,,Armėnų tautos istorijos atspindžiai XIX a. pab.- XX a.pr. lietuvių spaudoje.“
Taip pat skaitykite
Autorius yra baigęs Armėnijos Jerevano universitetą, matematikos fakultetą. Lietuvoje ilgai dirbo programuotoju, bet visada jautė didelį potraukį dailei, literatūrai. Vilniuje baigė J .Vienožinskio dailės mokyklą.
Parodą pristatė Liučija Bartkienė. Ji priminė, jog tai trečioji autoriaus paroda šiuose namuose, iš viso autorius yra surengęs septynias autorines parodas, keletą iš jų – Armėnijoje. Pristatymo metu Justina Arutiunian- Klemanskienė atliko keletą armėnų liaudies dainų.
Ambasadorius ir kiti kalbėję pažymėjo autoriaus kūrybingumą; prisiminta ir poetė Marytė Kontrimaitė, kuri buvo armėnų literatūros ambasadorė Lietuvoje ir lygia greta artino lietuvių literatūrą prie Armėnijos. R. Arutiuniano šeima (autorius, dvi dukros su savo šeimomis) yra ne tik šių tradicijų paveldėtojai, bet ir tesėjai.
Akylesni parodos atidarymo dalyviai pastebėjo tapytojo kūryboje ryškius motyvų ir ypač spalvinius pokyčius.
Kalnai ir vanduo – tai dvi pagrindinės šios parodos temos. Peizažai sklidini erdvės ir šviesos. Paveiksluose nematome šviečiančios saulės, bet spalvos sukurta iliuzija liudija, kad ji – čia. Vyraujančias ryškias spalvas, įprasminančias Arą, jo įvairius rakursus, galėtume įvardinti pietų šalies spalvomis, o mūsų krašto upių ir upelių vandenys, – susimąstę, paslaptingi, bet pilni gyvybingumo, prisigėrę žalumos. Tą gyvybingumą, judėjimą suteikia daugybė spalvos tonų.
Dailininkas J.Pollock yra sakęs, kad jis nori reikšti savo jausmus, o ne iliustruoti juos. Panašiai galima užsiminti ir apie R. Arutiuniano darbus. Žiūrintys mato ne tik legendomis apipintą Aros viršūnę, ramiai ir žaismingai tyvuliuojančius Lietuvos vandenis, bet jų amžinybę, pirmapradiškumą. Kaip pats autorius sako, tai objektai, motyvai, kurie turi daugybę veidų, neišsenkantys žmonijos įkvėpimo šaltiniai. Jie traukia ir užburia žmogaus dvasią. Ir žiūrovas juos skaito skirtingai. Autorius pripažįsta, kad kūrinio forma labai svarbi, bet dar svarbiau- išreiškiamas jausmas, dvasia. Jis priminė Pablo Picasso žodžius, kad blogiausi yra tie dailininkai, kurie daug kalba apie savo kūrybą. Tad, pritariant šiai minčiai, turėtume sakyti – geriau kartą pamatyti pačiam, nei daug kartų girdėti apie tai, ką reikia matyti ir jausti.
Minima tapybos kūrinių paroda Vilniaus tautinių bendrijų namuose tęsis iki rugsėjo pabaigos. Vėliau tikimės ją išvysti kitose erdvėse.