Apie priklausomybes su Rimu Šapausku: „Krikščionys neturėtų demonizuoti pramogų kultūros“

Apie priklausomybes su Rimu Šapausku: „Krikščionys neturėtų demonizuoti pramogų kultūros“

Rimas Šapauskas

 

Rokas Simanavičius, www.voruta.lt

„Dabar viską vertinu iš krikščioniškos perspektyvos“, – pokalbį apie priklausomybes pradeda XFM radijo tinklalaidės „Gabrielius“ svečias Rimas Šapauskas. Ne vienerius metus „Dviračio šou“ peliuką Surskį vaidinantis, laisvalaikiu plokšteles prie didžėjaus pulto leidžiantis Rimas teigia, kad įmanoma išlikti tikinčiu ir pramogų kultūroje.

 

Visa keičianti krikščioniška perspektyva

Rimas Šapauskas įsitikinęs, kad visada yra pasirinkimo galimybė, tačiau svarbu jausti ribas. O dorovingumas ateina iš paties žmogaus suvokimo ribų.

„Daug kartų sakau NE įvairiems žmonėms, – apie pasiūlymus vakarėlių metu kalba žinomas televizijos veidas. – Yra daugybė būdų atsisakyti daryti tai, kas nepriimtina. Be to, visada galima pasakyti, kad esi krikščionis.“

Vyras su šypsena prisimena atvejus, kai toks atsisakymas privedė prie evangelizacijos, po kurios išvakarėse pasilinksminusį bičiulį jau kitą rytą išvydo sekmadienio pamaldose: „Kažkada vakarėlyje sutikau žmogų, kuriam įspūdį padarė „Šviesos kelias“. Jis prisiminė viduje, kad yra krikštytas, ir panoro sugrįžti į bažnyčią.“

 

Pramogų kultūra keičiasi

R. Šapausko teigimu, šiuolaikiniai žmonės kuo puikiausiai linksminasi ir nevartodami alkoholio. Tačiau socialiniai tinklai dažnai ne vienam diktuoja neva teisingo gyvenimo suvokimą. Jo vertinimu, būtent „patarimai“ ir netinkama aplinka priveda žmogų prie klystkelių. Palyginti su pramogų kultūra pirmaisiais Nepriklausomybės metais, pasak pašnekovo, per šį laiką daug kas pasikeitė.

„Jaunimas mažiau geria. Kadaise priklausomybė nuo alkoholio buvo viena dažniausių. Nebėra tos sovietinės rusiškos kultūros sukti butelį ratu. Visgi dabar akiratyje atsiranda naujų preparatų, naujos kartos narkotikų ir net gydytojai nežino, nuo ko pradėti“, – pastebi tinklalaidės svečias.

 

Persipynę krikščionių ir nekrikščionių pasauliai

Dažnai įtikėję krikščionys pradeda vengti netikinčių kolegų ir draugų, o savo laisvalaikį dažniau sieja su bažnyčioje sutinkamais žmonėmis. Visgi R. Šapauskas teigia, kad tai, kas vadinama bažnytine aplinka, nebūtinai susiję su tikinčiais žmonėmis.

„Aš dažnai joje sutinku netikinčių žmonių“, – pasakoja Rimas. Ir priduria dažnai išgirstantis lozungų, nebūtinai susijusių su tikėjimu.

Pasiteiravus, kodėl dauguma krikščionių neigiamai žiūri į pramogų kultūrą, garsus televizijos laidų vedėjas tai sieja su audringa praeitimi iki įtikėjimo.

„Gali būti, kad prieš įtikėdamas toks žmogus buvo aktyvus pramogų kultūros atstovas“, – šmaikštauja pašnekovas.

Ne vienerius metus garsiai nebijantis kalbėti apie savo krikščionišką tapatybę tinklalaidės svečias nemano, kad tikintys žmonės turi užsidaryti būreliuose. R. Šapausko nuomone, tiek tikinčiųjų, tiek netikinčiųjų gyvenimai yra persimainę.

„Nedemonizuokime, kad vakarinėse šventėse vyksta Sodoma ir Gomora,– sako Rimas. – Krikščionys neturi būti apie save per geros nuomonės ar bendraudami su kitokiais nei jie bijoti susitepti. Būdamas netikinčiojo vakarėlyje aš tam žmogui galiu parodyti pagarbą savo buvimu. O jei tokios šventės peržengia krikščioniui leistinas elgesio ribas, visada galima išeiti.“

 

Tinklalaidėje išgirsite:

0:00 – Personažo svarba ir žinomumas;

01:33 – Kas yra priklausomybė?

02:29 – Asmeninis santykis su priklausomybėmis;

07:54 – Pastebėti smulkmenas;

09:37 – Apie siaurą mąstymą;

11:53 – Ar pramogų kultūra yra blogis?

14:37 – Kaip keičiasi Lietuvos pramogų kultūra?

16:40 – Pasiteisinę alkoholio įsigijimo ribojimai;

20:10 – Iš Vakarų ateinančios tendencijos;

21:15 – Dar apie pramogų kultūrą ir ribas, kurios keičiasi;

25:12 – Ar dažnai Rimui Šapauskui tenka pasakyti „ne“?

26:19 –Kaip suderina bažnytinę ir pramoginę aplinkas?

27:48 – Apie staigų atsivertimą;

30:50 – Bažnytinėje aplinkoje – ne tik tikintieji;

33:14 – Ar krikščionys bijo susitepti būdami su kitaip mąstančiais?

35:00 – Siekis kam nors priklausyti;

38:40 – Kazino pradingę milijonai ir valstybės aplaidumas;

40:34 – Tamsioji socialinių akcijų pusė;

41:54 – Su priklausomybėmis susidoroję žmonės viešojoje erdvėje;

43:04 – Bažnyčios pagalba priklausomiems žmonėms;

44:44 – Priklausomybė veda į nuodėmes;

46:14 – Visuomenė vis dažniau kalba apie priklausomybes;

Naujienos iš interneto