Rašytoja Gina Viliūnė
Rūta Minkevičienė, Trakų viešosios bibliotekos Lentvario padalinio vyr. bibliotekininkė, www.voruta.lt
Vasarai jau užleidus vietą kalendoriniam rudeniui, Lentvario bibliotekoje į susitikimą su istorinių romanų rašytoja Gina Viliūne rinkosi jos kūrybos gerbėjai.
Rašytoja gimė ir gyvena su šeima ligi šiol Vilniuje, su vyru Irmantu užaugino dvi dukras – pametinukes Girstę ir Vėją. 2000 m. baigė tuometinį Vilniaus pedagoginį universitetą, etikos ir psichologijos specialybę, tačiau pedagoginio darbo dirbti neteko. Kaip Gina prisipažino, ją visada domino istorija, ypač Lietuvos ir Vilniaus. 2002 m. ji baigė gidų kursus ir tapo profesionalia Vilniaus gide.
Taip pat skaitykite
G. Viliūnė rašo istorinius romanus remdamasi tikrais istorijos faktais. Rašymas jai – tarsi terapija ir malonumas kartu. Nuo 2012 m. moteris rašo straipsnius istorijos temomis žurnalui „Iliustruotoji istorija“, „Legendos“, portalui delfi.lt. Ji yra knygos „Vilniaus šventovė“ bendraautorė bei šiuo metu devynių istorinių romanų autorė. Pirmasis jos romanas buvo „Karūna be karaliaus“ (2017). Lengvu stiliumi parašyti romanai atskleidžia senojo Vilniaus paslaptis ir nukelia skaitytojus į skirtingus šio miesto šimtmečius.
Gina Viliūnė rašo knygeles ir vaikams apie gamtą. Pirmoji išleista knygelė – apie ruonius. Paklausta, kodėl apie juos rašė, ji paaiškino, kad jos dukra yra labai didelė šių gyvūnų mylėtoja. Vėliau dar gimė knyga ir apie paukščius. Rašant šias knygas bei istorinius romanus, būtinai yra surenkama faktinė medžiaga, skaitomi naujausi istorikų tyrinėjimai, straipsniai, netgi konsultuojamasi su specialistais, gilinamasi į detales, o tada kuriami personažai ir siužetai. Net jeigu personažas ir trumpalaikis, autorė turi apie jį surinkti tikrų detalių ir faktų.
Pati stipriausia ir daugiausiai tikrų istorinių faktų turinti knyga yra paskutinė, parašyta ir išleista 2023 m., tai – „Apolonija“. Šiam kūriniui renginio metu buvo skirtas ypatingas dėmesys. Rašytoja, pasitelkus medijas, parodė šios knygos herojų Zigmanto ir Apolonijos Sierakauskų bei jų šeimos narių nuotraukas. Viešnia trumpai papasakojo apie jų santuokinį gyvenimą, kaip jiems likimas skyrė vos devynis mėnesius bendro laimingo gyvenimo. Jiedu susitiko 1861 m. vasarą Vilniuje. Trys trumpi susitikimai, šiek tiek laiškų – ir po metų atšoktos vestuvės…
Ši istorija autorei gimė susiklosčius keistoms aplinkybėms, kai, nuslinkus Gedimino kalnui, 2017 m. buvo rastas žiedas su Zigmanto ir Apolonijos vardais bei jų vestuvių data, kuri leido identifikuoti vieno iš 1863–1864 m. sukilimo vadų Zigmanto Sierakausko palaikus.
Pagal LATGA pateiktus duomenis, nuo 2014 iki 2023 m. autorės knygos buvo skaitomiausių lietuvių autorių dešimtuke. 2023 m. ji dalyvavo tarptautiniame Tartu literatūros festivalyje Prima Vista, pristatė savo romaną estų kalba su vertėja Tiina Katel. Daugelį metų rašytoja dalyvauja Knygų mugėje, kur pristatinėja savo kūrybą, taip pat keliauja ir po Lietuvos bibliotekas, kur susitinka ir bendrauja su skaitytojais. 2023 m. rašytojai buvo suteiktas meno kūrėjo statusas. 2024 m. ji tapo projekto „Metai su knyga“ suaugusiųjų skaitymo ambasadore.
Susitikimo metu autorei buvo užduota nemažai klausimų apie jos knygos herojus ir siužetus. Taip pat sužinojome, kad kelyje jau nauja menininkės knyga, kuri bus parašyta iki šių metų pabaigos. Buvo pageidavimas ir pasiūlymas parašyti knygą apie Tiškevičių giminę. Gina prisipažino, kad apie tai jau svarstė, gal ir gims kūrinys apie plačiai žinomą giminę Lietuvoje, o ypač Lentvaryje.
Pokalbis su viena skaitomiausių lietuviškų knygų autore paliko daug malonių įspūdžių, o jos knygos su autografais iškeliaus iš bibliotekos pas skaitytojus.
Dėkojame rašytojai už įdomų ir šiltą susitikimą su savo kūrybos gerbėjais ir prisidėjimą prie skaitymo skatinimo, populiarinimo. Linkime Ginai kūrybinės sėkmės, lauksime naujų jos romanų.
Atsakyti