Net visą gyvenimą sostinėje praleidę vilniečiai sutinka, kad senamiestis, apipintas mitais ir legendomis, dar iki šiol slepia daugybę paslapčių. Savarankiškai Vilnių tyrinėjantys turistai ar naujakuriai dažnai naudojasi kelionių gidais: sužino pagrindinius faktus, bet dažnai nespėja įsijausti į ypatingą miesto atmosferą. O ją geriausiai perteikia vietiniai gyventojai. Dar 2019 metais Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ surengtas projektas „Meet a Local“ buvo itin sėkmingas, tad šį rudenį nutarta jį atnaujinti. Vilnius ir vėl atsiskleis per skirtingus jo gyventojų pasakojimus.
Gyventojai – Vilniaus ambasadoriai
Mėgstama rytinė kava jaukioje kavinėje, pasivaikščiojimas ūksmingame parke, žvaigždžių skaičiavimas nuo miesto stogų ar klaidžiojimas paslaptingais senamiesčio kiemais, pasakojant svečiui Vilniaus legendas – visa tai žadina vaizduotę ir palieka ryškius prisiminimus apie mūsų sostinę.
„Meet a Local“ programą nuspręsta atnaujinti būtent rudenį, kuomet pramogų pasiūla mieste mažėja. Susitikimas su vietiniais gyventojais šaltuoju metų laiku gali tapti nuostabia patirtimi turistui. Tikimasi, kad ši programa padės užsimegzti naujoms pažintims, o netradicinis kvietimas pažinti Vilnių vėl susilauks didelio užsieniečių dėmesio, kaip ir 2019 m. Pasak programos organizatorių, turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovės Dovilės Aleksandravičienės, sugrąžinti iniciatyvą paskatino buvusi sėkmė.
Taip pat skaitykite
„Prieš penkerius metus šis projektas sulaukė itin didelio susidomėjimo, nes toks bendradarbiavimas naudingas abiems pusėms: tiek atvykstantiems turistams, tiek patiems savanoriams, kurie įprasmina Vilniaus, kaip draugiško ir visus priimančio miesto, atmosferą. Be to, tokia smagi veikla suartina miestiečius su užsieniečiais, paskatina tarpusavio supratimą ir leidžia užsimegzti nuoširdžioms draugystėms.“
Ištobulinta anglų kalba ir istorinės žinios
Viena iš projekto savanorių, jau prisijungusi ir prie būsimos iniciatyvos – buvusi Vilniaus universiteto anglų kalbos ir vertimo dėstytoja Kristina Kačkuvienė. Ji pasakoja, kad nori išlaikyti savo ištobulintos anglų kalbos lygį bei padėti užsieniečiams praskleisti Vilniaus ir visos Lietuvos istorijos šydą.
„Svarbiausias mano motyvas ateiti savanoriauti – dalintis sukaupta patirtimi ir žiniomis. Be to, norėjau, kad per gyvenimą kauptos anglų kalbos žinios „nesurūdytų“. Per savo karjerą daug dirbau su įvairiomis užsienio delegacijomis, klausiausi gidų pasakojimų apie Vilnių, kaupiau istorines žinias. Be to, man teko gyventi skirtingais laikotarpiais, todėl galiu palygindama atskleisti, kodėl dabar ypač gera gyventi Lietuvoje. Tad nusprendžiau dar kartą prisijungti prie projekto „Meet a Local“ ir su turistais pasidalinti savo žiniomis“, – sako projekto dalyvė.
Ji priduria, kad dažniausiai miesto svečiams rodo tas vietas, kurios labiausiai atitinka jų interesus. „Susitikusi su žmogumi jau po kelių minučių galiu pajusti, kas jam įdomu, įsiklausau į jo poreikius. Dažnai svečias jau būna pamatęs pagrindinius turistinius objektus, bet, pavyzdžiui, nebuvęs unikaliame mūsų Užupyje ar atokiuose Vilniaus kampeliuose. Dar viena iš mano mėgstamų vietų, kurioje atsiskleidžia Vilniaus istorija, architektūra bei istorinis miesto virsmas – Gedimino prospektas. Juo būtina praeiti pakėlus akis kiekvienam, atvykusiam į sostinę“, – įsitikinusi K. Kačkuvienė.
Vilnius turtingas vietomis, kurios gali nustebinti
Kita prie projekto nusprendusi prisijungti savanorė Agnė Jagminaitė pasakoja, kad Vilniuje lengva surasti neturistinių vietelių, kuriomis galima nustebinti miesto svečius. „Turistai dažniausiai aplanko populiariąsias Pilies ir Stiklių gatves, tačiau visas mūsų sostinės senamiestis pilnas gyvybės ir mėgstamas vietinių žmonių, tad nėra atskirties tarp turistinių ir neturistinių vietų – tuo negali pasigirti dauguma Europos sostinių. Vilniuje turistai gali slampinėti tarp miestiečių, skubančių į darbą, vedžiojančių šunis ar vaikštančių su vaikais pro Šv. Onos bažnyčią, Katedrą ir kitas įžymias vietas, sekundei įsijausti į jų gyvenimą“, – sako Vilniaus ambasadorė.
Pašnekovė pastebi, kad į Vilnių atvykstantys užsieniečiai domisi skirtingais dalykais, todėl svarbu būti lanksčiam. „Svečiams svarbūs skirtingi miesto aspektai: vieni domisi ekonomika, saugumu ir politika, kiti – istorija, treti nori pamatyti gatvės meną bei alternatyviąją miesto pusę. Tad visada bandau kiekvienam rasti sąsajų su jo gimtine ir Vilniumi. Vokiečiams parodau Vokiečių gatvę, amerikiečiams – Vašingtono skverą, latviams ir estams – Baltijos kelio ženklą. Taip jie pasijunta artimesni Vilniui“, – vardija. A. Jagminaitė.
Projekte dalyvauti paprasta
Šiemet prasmingos iniciatyvos įgyvendinimui sukurta dar patogesnė platforma – internetinė svetainė meetalocal.lt, kurioje gali registruotis tiek turistai, tiek miesto ambasadoriais norintys tapti savanoriai. Automatizuota sistema leidžia turistams lengvai rasti ambasadorių pagal jų interesus, pomėgius ar laisvą laiką susitikimui. Turistas užsiregistruoja svetainėje, pasirenka susitikimą su ambasadoriumi, o šis jį patvirtina per platformą. Susitikimų pradžia visada ta pati – Vilniaus turizmo informacijos centras Pilies gatvėje, kuriame abu dalyviai gauna kvietimą nemokamai drauge išgerti kavos. Po susitikimo platformoje galima palikti savo atsiliepimus ar pasidalinti įdomiausiomis istorijomis.
Anksčiau vykusiame projekte sudalyvavo 185 miesto svečiai ir daugiau kaip 70 savanorių. Daugiausia programa naudojosi turistai iš JAV, Vokietijos, Italijos, Ispanijos, Ukrainos, Prancūzijos, Izraelio bei Australijos. Kai kurie iš jų susitikimuose dalyvavo grupėmis, o turistė iš Japonijos spėjo su savanoriais susitikti net 7 kartus.
„Vyriausiam dalyviui tuomet buvo 84 metai, o dalyvavusiam su visa šeima – vos 5-eri. Tikimės, jog ir šiais metais projekte išvysime skirtingų kultūrų, amžiaus bei pomėgių žmonių. Planuojame, kad šis nemokamas projektas, dovanojantis unikalias patirtis, bus ilgalaikis. Vilnius yra bendras vardiklis, kuris jungia bei atveria galimybę netikėčiausioms pažintims“, – sako D. Aleksandravičienė.
Integrity PR pranešimas
Atsakyti