Visuomenininkų organizuotas komendantūros kursas
Pirmasis visuomenininkų organizuotas komendantūros kursas įrodė, kad bendruomeniškumas ir pilietiškumas – daugiau nei tik gražūs žodžiai. Tai įsipareigojimas veikti, kurti ir mokytis kartu. Aktorius Vaidotas Martinaitis ir Remigijus Štaras, „RS Consulting Baltics“ vadovas, tapę pirmųjų kursų dalyviais, akcentuoja, kad mintis prisijungti kilo iš noro įgyti bazinių įgūdžių, kuriuos pritaikius galima efektyviai prisidėti prie bendruomenės gerovės ne tik ekstremaliose situacijose, bet ir kasdienėje veikloje.
Kursus organizavo visuomenininkas, „Matzor Security Consulting“ vadovas Daniel Lupshitz, o „Volfas Engelman Nealkoholinis“, ilgametis įvairių bendruomeninių projektų rėmėjas, tapo komendantūros kurso mecenatu.
Žinios, kurios padeda veikti
Taip pat skaitykite
Aktorius V. Martinaitis, vaidinęs populiariajame amerikiečių seriale „Stranger Things“, atvirauja, kad rugsėjis buvo itin sudėtingas – po vasaros prasidėjo mokyklos, teatro ir šaulių veiklos, tad rasti joms visoms laiko buvo tikras iššūkis. Jis džiaugiasi, kad, nepaisant to, jam pavyko prisijungti prie komendantūros kurso. Pasak Vaidoto, toks mokymo procesas – nuo teorijos iki praktikos – buvo labai naudingas bei efektyvus ir jis jaučiasi pasiruošęs taikyti įgytas žinias ir įgūdžius realiame gyvenime.
„Kursas buvo kruopščiai suplanuotas, pradedant teorija ir vėliau taikant ją praktiškai – tai leido pajusti teorijos veikimą realybėje. Kursą vedę patyrę specialistai užtikrino pasitikėjimą, o jo profesionalumas paliko didelį įspūdį. Kadangi komendantai greičiausiai veiklą vykdys mieste, svarbu, kad jų įgūdžiai būtų orientuoti į bendradarbiavimą ir efektyvią komunikaciją su civiliais. Didžiausias iššūkis buvo tikslumas komunikacijoje, net kai atrodė, kad mes jau daug ir aiškiai komunikuojame. Tikslumas komunikacijoje yra pats svarbiausias“, – teigia jis.
Pasak aktoriaus, pilietiškumo ugdymas prasideda nuo asmeninės gyvenimo vertės ir krypties nustatymo. „Laikui bėgant supranti, kad tikroji vertė susideda iš didesnių, nematomų dalykų. Tu jauti laimę ir džiaugsmą, kai turi savo aplinką – savo šeimą, draugus, bet ir aplinką didžiąja prasme – savo miestą, savo šalį. Tu nori kurti ir duoti tam, kad tai būtų, o ne tam, kad gaučiau tik aš vienas. Kuo daugiau atiduodi, tuo daugiau džiaugsmo turi, kuo daugiau daliniesi su kitais, tuo esi turtingesnis“, – sako V. Martinaitis.
Vaidotas, jau 18 metų savanoriaujantis Vilniaus Vytauto Didžiojo „LIONS“ klube, po Ukrainoje kilusio karo 2022 m. prisijungė prie Šaulių sąjungos supratęs, kad neturi jokio karinio pasirengimo. „Prasidėjus karui paklausiau savęs, kas būtų, jeigu būtų? Mane apėmė siaubas. Kai nežinai, kaip elgtis, išsigąsti, o tada bėgi. Tačiau bėgti nenorėjau. Tai tapo mano pirmuoju žingsniu – užsirašiau į Šaulių sąjungą, – sako Vaidotas ir priduria: – Čia sutinku daug dorų, sąžiningų ir pilietiškų žmonių, ir tai motyvuoja augti, padėti kitiems. Jei nori pamatyti gerąją tautos pusę, eik į Šaulių sąjungą.“
Geri dalykai dažnai nutinka dėl atsitiktinumo ar bičiulystės
R. Štaras, „RS Consulting Baltics“ vadovas, yra pirmasis iš 6 tūkst. užsiregistravusiųjų į Krašto apsaugos ministerijos komendantūras ir baigęs visuomenininkų organizuotą komendantūros kursą. Nors darbotvarkė itin užimta, kai turi galimybę, jis visuomet skiria laiko savanorystei: prasidėjus karui rinko lėšas, skirdavo namų techniką, taip pat jau 20 metų reguliariai tvarko aplinką su kaimynais, 12 metų dirbo NKL prezidentu neatlygintinai.
Remigijus prisimena, kad, kai dar tik brendo komendantūrų idėja ir nebuvo galimybės užsiregistruoti, kelis kartus susitikęs su senu bičiuliu Daniel suprato, jog nori įgyti bazinių gynybos įgūdžių. „Geri dalykai dažnai nutinka dėl atsitiktinumo ar bičiulystės. Pamaniau, kad šie gebėjimai gali būti naudingi tiek karo metu, tiek kasdieniame gyvenime. Nors nesiruošiu tapti kovotoju, man svarbu žinoti, kaip teikti pagalbą ir elgtis kritinėse situacijose ne iš filmukų, bet pabuvus realybėje. Manau, kad skirti tris penktadienius–sekmadienius tokiam dalykui yra labai svarbu“, – pabrėžia jis.
Universalūs įgūdžiai pritaikomi ir kasdienybėje
Pasak jo, kurso metu išmokti įgūdžiai, ypač taktinė medicina, pasirodė itin vertingi. „Šios žinios gali praversti tiek artimiesiems, tiek nepažįstamiems žmonėms, pavyzdžiui, einant mieste ar važiuojant pro šalį. Taip pat dar kartą prisiminiau apie disciplinos svarbą – struktūrizuoti veiksmus ir sekti jų eiliškumą, kad nesuklystum sudėtingose situacijose“, – pasakoja R. Štaras.
Remigijus pabrėžia, kad, nors jau daug metų dirba su komandos formavimu, supranta, kaip svarbu nuolat tobulinti savo gebėjimus, nes tai yra esminė sėkmės dalis. „Reikia kantriai ir nuobodžiai išdirbti tuos pačius dalykus, net jei juos jau gerai žinai, nes tobulėjimas neturi ribų“, – sako jis ir pabrėžia, kad šis kursas buvo puikus priminimas apie discipliną, komandos darbą ir lyderystę. „Visada galima siekti geresnių rezultatų, ir tokie mokymai suteikia šią vertę“, – priduria jis.
Pirmasis istorinis komendantūrų kursas Lietuvoje
Rugsėjį vyko pirmasis komendantūrų kursas Lietuvoje, kuriame dalyvavo 14 asmenų. Projekto įgyvendinimą kartu su Lietuvos krašto apsaugos ministerija, kuri padėjo bendradarbiauti su Lietuvos kariuomene ir Lietuvos šaulių sąjunga, ir ministru Laurynu Kasčiūnu inicijavęs visuomenininkas D. Lusphitz teigia, kad šio projekto tikslas yra atkurti suvokimą, jog kiekvieno žmogaus pareiga yra rūpintis ne tik savimi, bet ir savo aplinka. „Atsakomybė neapsiriboja ties namų durimis ir savimi – ji apima ir šeimą, bendruomenę, miestą bei valstybę. Mes visi esame „valstybė“ ir turime rūpintis vieni kitais“, – teigia jis.
„Rugsėjis buvo puikus, su kurso dalyviais labai aktyviai ir labai prasmingai praleidome laiką. Džiaugiuosi, kad tokie atsakingi ir supermotyvuoti vyrai jau yra paruošti greitai reaguoti į bet kokias nelaimes, užtikrinti bendruomenės saugumą ir gerovę“, – dalijasi kursų organizatorius.
Pasak įmonės „Volfas Engelman“ generalinio direktoriaus Mariaus Horbačausko, tokiuose kursuose įgyta patirtis ir žinios yra neįkainojamos, nes jos prisideda prie saugumo ir pilietiškumo ugdymo, kurio reikia ne tik kariuomenėje, bet ir kasdieniame gyvenime.
„Prisidėti prie šio projekto mums – ne tik garbė, bet ir atsakomybė. Tikime, kad stiprios bendruomenės prasideda nuo mažų iniciatyvų, kurios skatina žmones rūpintis vieni kitais ir būti pasirengusius padėti, kai to labiausiai reikia. Kuo daugiau investuosime į savo žmones, tuo stipresnė bus mūsų visuomenė“, – sako jis.
adverum.lt pranešimas
Atsakyti