Šiuolaikinių žmonių gyvenimas sunkiai įsivaizduojamas be įvairių elektronikos prietaisų. Kiekvienuose namuose rastume daugybę tokių prietaisų, kuriais naudojasi ir vaikai, ir suaugusieji, ir vyresnio amžiaus žmonės. Beveik visų elektronikos prietaisų veikimui naudojamos baterijos, į kurių sudėtį įeina net neviena cheminė medžiaga. Nors įvairūs elektronikos bei buitinės technikos prietaisai ženkliai palengvina mūsų gyvenimą, deja, jie turi ribotą tarnavimo laiką. Prietaisai sugenda, nepavyksta daugiau įkrauti baterijų, perdega dujošvytės lempos. Taigi kažkada puikiai tarnavę prietaisai tampa niekam nereikalingomis atliekomis, kuriomis reikia atsikratyti ir tai atlikti būtina atsakingai, jas tinkamai išrūšiuojant.
Kodėl elektronikos atliekos turi būti tinkamai rūšiuojamos?
- Veikiantys, tinkamai eksploatuojami elektronikos bei buitinės technikos prietaisai, jų baterijos ar dujošvytės lemputės nekelia pavojaus, nekenkia nei žmogaus sveikatai, nei aplinkai, nei gamtai. Grėsmė kyla jiems sugedus, tapus nebenaudojamais, baigus savo gyvavimo ciklą ir netinkamai juos išmetus. Tam, kad būtų surenkama ir aplinką tausojančiais būdais perdirbama kuo daugiau elektronikos atliekų, organizuojamas atliekų tvarkymą žmonėms palengvinantis elektronikos atliekų surinkimas.
- Netinkamai atsikračius elektronikos atliekomis gali kilti pavojus aplinkai ar žmonių sveikatai.
- Daugelio elektronikos prietaisų sudėtyje yra įvairių sunkiųjų metalų, tarp kurių rasime gerai žinomus šviną, gyvsidabrį, kadmį, litį. Šių medžiagų yra ir baterijų sudėtyje. Jiems patekus į tam tikras sąlygas gali kilti cheminės reakcijos ir net gaisras. Todėl pasibaigusių baterijų ir neveikiančių elektronikos prietaisų nerekomenduojama laikyti namuose.
- Netinkamai išmetus elektronikos prietaisus gali būti padaryta nemaža žala gamtai. Prietaisuose esantys sunkieji metalai gali patekti į gruntą, vėliau užteršti vandens telkinius, ir per vandenį patekti į žmogaus organizmą ir neigiamai paveikti daugelio organų veiklą.
- Kai kuriuose prietaisuose naudojamos dujos. Jos, patekusios į aplinką, gali pakenkti ozono sluoksniui.
Elektronikos atliekas surenkančios organizacijos siekia surinkti kuo daugiau neveikiančių ar nereikalingų elektronikos prietaisų ir juos perdirbti aplinką ir žmogaus sveikatą tausojančiais būdais. Taip pat siekiama išvalyti miškus, pamiškes, palaukes nuo įvairių šiukšlių, kad galėtume gyventi gražesnėje ir švaresnėje aplinkoje.
Atsakyti