Jonas Trinkūnas – Rasos švenčių Kernavėje sumanytojas – sako prakalbą Rasos šventėje | Archyvinė nuotr.
Seimas, vadovaudamasis Konstitucijos 43 straipsnio pirmąja dalimi, Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymo 6 straipsniu ir atsižvelgdamas į Teisingumo ministerijos 2017 m. gruodžio 29 d. išvadą*, suteikė valstybės pripažinimą Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“.
„Atėjo metas priimti sprendimą, nes dar prieš septynerius metus, jau buvo pripažinta, kad ši bendruomenė atitinka visus religinės bendruomenės požymius pagal Lietuvos Respublikos religinių bendruomenių ir bendrijų 6 straipsnyje keliamus reikalavimus. Ir žinant, kad Lietuvoje dar nuo seno sugyveno įvairių tautybių ir įvairių religijų žmonės ir visi galėjo išpažinti tai, ką jie norėjo, kaip jie gimė ir su kuo užaugo“, – pritarti projektui kvietė Seimo narė Jūratė Zailskienė.
Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymo 6 straipsnyje**, kuris reglamentuoja pripažinimo suteikimą arba nesuteikimą, yra numatyta, kad tokiu atveju, jeigu Seimas nepriima jokio nutarimo projekto dėl religinės bendrijos, „valstybės pripažinimo klausimas Seime sprendžiamas pakartotinai tol, kol priimamas atitinkamas Seimo nutarimas“.
Taip pat skaitykite
Seimo nutarimui „Dėl valstybės pripažinimo suteikimo senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“ (projektas Nr. XIVP-4086(2) pritarė 64, prieš balsavo 8, susilaikė 10 Seimo narių.
*Teisingumo ministerijos 2017 m. gruodžio 29 d. išvada.
**Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymo 6 straipsnyje įtvirtinta: „Valstybės pripažinimo klausimą Seimas išsprendžia priimdamas nutarimą per 3 mėnesius nuo Teisingumo ministerijos išvados gavimo dienos, neįskaitant laiko tarp Seimo sesijų. Religinė bendrija, susipažinusi su Teisingumo ministerijos išvada, turi teisę raštu pateikti nuomonę dėl šios išvados Seimui ir pristatyti ją Seimo nutarimo projekto svarstymo Seime metu. Jeigu Seimas nepritaria pateiktam Seimo nutarimo projektui, valstybės pripažinimo klausimas Seime sprendžiamas pakartotinai tol, kol priimamas atitinkamas Seimo nutarimas.“
Šių metų rugsėjo 24 d. Europos Žmogaus Teisių Teismas Lietuvos Vyriausybei perdavė peticiją „Religinė bendrija „Romuva“ prieš Lietuvą“, kurioje pareiškėja antrą kartą skundžia, kad Seimo sprendimas nesuteikti jai valstybės pripažinimo religinės bendrijos statuso pažeidžia jos teises, pagal Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvenciją.
Parengė
LRS Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro vyriausioji specialistė
Saulė Eglė Trembo
Atsakyti