Seimo kanceliarijos nuotr. Autorė Olga Posaškova
Seimo Kultūros ir Švietimo ir mokslo komitetai bendrame posėdyje kartu su Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovais aptarė aktualius kultūros, sporto, švietimo ir mokslo klausimus.
Pasidžiaugusi naujos kadencijos Seimo aktyvumu bendradarbiaujant, Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke pabrėžė kultūros svarbą lietuvybės išsaugojimui: „Svarbiausia – išlikti lietuviais, nesvarbu, kur gyvename. Trečdalis tautos gyvena ne Lietuvos ribose. Kultūra, lituanistinis švietimas padeda mums išlikti lietuviais ir perduoti tai iš kartos į kartą. Svarbu, kad tai tęstųsi, kad lituanistinio švietimo mokyklos ir toliau registruotų mokinius. Tikslas, kad tokių mokinių daugėtų, o tam būtinai reikia dirbti ir su tėvais. Dėl to labai svarbu išlaikyti ir bendruomenes, kuriose lankosi tėvai“.
Pasak D. Henkės, didžiausi du formatai, sukviečiantys viso pasaulio lietuvius į gimtinę yra Dainų šventė ir Pasaulio lietuvių sporto žaidynės. Dainų šventės metu – liepos 17-ąją – minime ir Pasaulio lietuvių vienybės dieną.
Taip pat skaitykite
„Kodėl ji tokia svarbi – mes pasitikrinome 2018 m. ir 2024 m. – Pasaulio lietuvių vienybės dienos minėjime dalyvauja ir pasaulio lietuviai, atvykę į Dainų šventę kaip žiūrovai. Manau, kad Pasaulio lietuvių vienybės diena turėtų būti įtraukta į Dainų švenčių tradicijų įstatymą, nes mes 2024 m. kūrėme ir turinį, ir ieškojome finansų. Lygiai taip pat Pasaulio lietuvių sporto žaidynės yra paliktos savieigai, nes jos nėra įstatymiškai įtvirtintos. Mūsų tikslas, kad ir jos įstatymiškai įgautų formatą – tokį, kad būtų aišku, kaip jos vyksta, kodėl jos vyksta ir kaip jos yra finansuojamos“, – sakė D. Henkė.
„Tokių iniciatyvų buvo ir anksčiau, dabar, išgirdę jūsų pasiūlymą, manau, kad pavasario sesijoje grįšime prie Dainų švenčių tradicijų įstatymo ir galėtume jį pakoreguoti. Po to jau bus galima kalbėti ir apie finansavimą“, – sakė Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas.
Posėdyje dalyvavusi kultūros viceministrė Ingrida Veliutė atkreipė dėmesį į tai, kad šių metų valstybės biudžetas jau patvirtintas, tačiau žadėjo, kad, jeigu metų viduryje biudžetas bus tikslinamas ir didės ministerijai skirtas finansavimas, atitinkamai didėtų ir pasaulio lietuviams skiriamo biudžeto dalis.
Posėdžio metu buvo aptartos galimybės atgaivinti Pasaulio lietuvių mokslo ir kūrybos simpoziumo formatą. Pasak švietimo, mokslo ir sporto viceministro Rolando Zuozos, tai buvo didelis pasaulio lietuvių indėlis kuriant nepriklausomos Lietuvos mokslo sistemą. Paskutinis toks simpoziumas, finansuojant Švietimo ir mokslo ministerijai, vyko 2022 m. Vytauto Didžiojo universitete.
„Simpoziumų pobūdis, bėgant laikui, pasikeitė, dabar tai daugiau bendravimo, pasikeitimo nuomonėmis platforma. Mes pritartume, kad tokie simpoziumai vyktų, Vytauto Didžiojo universitetas lyderiautų ir prisiimtų atsakomybę, ministerija yra pasirengusi skirti finansavimą“, – pažymėjo viceministras. Juo nuomone, planuojant biudžetą, lėšos galėtų būti skirtos rengti simpoziumą 2027 m.
R. Zuoza posėdžio dalyvius informavo, kad šiemet liepos 3–6 dienomis Palangoje vyksiančioms Pasaulio lietuvių sporto žaidynėms organizuoti yra skirtas vienas milijonas eurų. Taip pat numatoma papildyti Sporto įstatymą straipsniu, kuriame būtų įstatymiškai įtvirtintos Pasaulio lietuvių sporto žaidynės, reglamentuojami tikslai, priemonės, kas kiek metų vyksta, nustatomas biudžeto finansavimas.
Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė Vaida Aleknavičienė paantrino, jog Seimo Švietimo ir mokslo, Kultūros komitetų bendradarbiavimas su Pasaulio lietuvių bendruomene yra ne tik būtinas, bet ir strateginis veiksnys užtikrinant tautinės tapatybės ir pilietiškumo stiprinimą diasporoje. Pasaulio lietuviai yra ir visada bus svarbi Lietuvos ateities dalis, todėl jų įtrauktis tiek į teisėkūros procesą, tiek ir į švietimo bei kultūros barus, leistų kurti efektyvesnę politiką, atliepiančią globalios Lietuvos viziją. Tik per nuolatinį dialogą ir bendradarbiavimą galima užtikrinti, kad lietuvybė būtų gyva visame pasaulyje.
Posėdžio vaizdo įrašą galite peržiūrėti čia
LRS Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuro inform.
Atsakyti