Knyga „Alutį gėrio, gražė dainavo“
Pasvalio kraštas nuo seno garsėjo savo dainuojamąja tradicija, kuri šiomis dienomis atgimsta naujame leidinyje – „Alutį gėrio, gražė dainavo“. Šis, pirmas toks koncentruotas liaudies dainų rinkinys, kviečia iš naujo atrasti unikalų Pasvalio krašto senųjų dainų grožį ir turtingumą.
„Kadangi Pasvalio kraštas etnomuzikologiniu požiūriu daugelį metų buvo tarsi užmarštyje, norėjosi ištaisyti šią klaidą ir padovanoti pasvaliečiams rinkinį, atspindintį turtingą Pasvalio krašto muzikinę tradiciją. Tai reikšmingas įvykis kiekvienam pasvaliečiui, nes rinkinyje sudėtos jų tėvų, močiučių, senelių, prosenelių dainos, kurias, naudojantis knygoje pateiktais QR kodais, šiandien galima ir pasiklausyti.“ – sako leidinio sudarytojas, etnomuzikologas Lukas Simsonas.
Leidinyje publikuojama Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Etnomuzikologijos centro Muzikinio folkloro archyvo ekspedicijų metu (1974-1988) surinkta medžiaga – archyvinės Pasvalio krašto dainos. Leidinys skirtas plačiai auditorijai – visiems, ieškantiems savo kultūrinių šaknų, atsiveriančių per gyvą muzikavimo džiaugsmą. Juk gyvas dainavimas kartu skatina visus mokėti burtis ir sutarti, vienas kito klausytis.
Taip pat skaitykite
„Noriu pasidžiaugti puikia komanda, su kuria šiandien galime pristatyti dienos šviesą išvydusią knygą. Rengiant leidinį norėjosi atspindėti kuo įvairesnius Pasvalio krašte gyvavusius dainų žanrus. Pasvalys nuo seno garsėja kaip alaus kraštas, tad neatsitiktinai leidinio pavadinimui pasirinkti pradiniai vienos iš populiariausių Pasvalio krašto dainų žodžiai, nusakantys pasvaliečiams svarbų bendruomeniškumo jausmą, patiriamą kaskart visiems susėdus už stalo, vaišinantis ir būtinai dainuojant.“ – pasakoja L. Simsonas.
Dainuojamoji tautosaka – ateities kartoms
Leidinio sudarytojas tikisi, kad Pasvalio krašto dainų rinkinys – tai ne tik vertingas šaltinis mokslininkams ir kraštotyrininkams, bet ir puiki dovana kiekvienam, ypač pasvaliečiui, besidominčiam liaudies muzika, norinčiam grįžti ir prisiliesti prie savo šaknų.
Leidinį sudarė etnomuzikologas Lukas Simsonas. Knygą recenzavo prof. habil. dr. Daiva Račiūnaitė-Vyčinienė. Dainų tekstų redaktorė ir žodynėlio sudarytoja dr. Asta Skujytė-Razmienė, dainų melodijas transkribavo Lijana Šarkaitė-Viluma, Medeina Viluma, Evaldas Vyčinas. Knygos dizaineris Rokas Bilinskas.
Knygos pristatymo renginiai numatomi 2025 m. pradžioje.
Knygos parengimą ir leidybą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Pasvalio rajono savivaldybė.
Projektą įgyvendina Pasvalio kultūros centras.
Knygą išleido asociacija „Slinktys“.
Atsakyti