Archeologų atradimai prie Laterano bazilikos

Archeologų atradimai prie Laterano bazilikos

Archeologiniai kasinėjimai prie Laterano bazilikos  (ANSA)

www.vaticannews.va

Artėjant Šventiesiems metams Romos mieste vykdomi urbanistiniai pasirengimų darbai atneša vis naujų vertingų atradimų. Aikštėje priešais Laterano Šv. Jono baziliką buvo atkastos sienos, kurios, pasak archeologų, yra buvusių popiežių rūmų dalis.

Laterano bazilika – tai popiežiaus, kaip Romos vyskupo, katedra. Būtent Laterano bazilikoje 1300 m. popiežius Bonifacas VIII paskelbė pirmuosius Šventuosius metus. Dėl to ši bazilika bus labai svarbi jubiliejaus piligrimų maldos vieta. Vykdant aikštės priešais baziliką rekonstrukciją atliekami ir archeologiniai kasinėjimai. Kaip tik šiomis dienomis buvo atkastos mūrinės konstrukcijos, datuojamos nuo IX iki XIII a.

Pirmieji krikščioniški pastatai Laterane buvo pastatyti IV a. imperatoriaus Konstantino sprendimu. Buvo pastatyta pirmoji bazilika, o greta jos ilgainiui išaugo ir popiežių rezidencija. Joje popiežiai gyveno iki XIV a. pradžios, t. y. iki vadinamosios Avinjono nelaisvės, kai keli prancūzų kilmės popiežiai savo rezidencija buvo pasirinkę pietų Prancūzijos Avinjono miestą. Romos vyskupo sostą sugrąžinus į Romą nauja popiežių buveine tapo rūmai prie Vatikano Šv. Petro bazilikos.

Per beveik septynis popiežių nebuvimo Romoje dešimtmečius Laterano rūmai sunyko, o jų liekanos per vėlesnius pertvarkymus buvo nugriautos. Dabar atrasti mūrai, datuojami IX-XIII a., pasak archeologų, galėjo turėti gynybinę funkciją. Manoma, kad siena buvo pastatyta tuo metu, kai Roma tapo saracėnų invazijų auka. Tuo metu taip pat vykdavo kovos tarp aristokratų šeimų, pretenduojančių į Petro sostą. Todėl keliama hipotezė, kad dabar atrasti masyvių mūrų fragmentai yra dalis gynybinės sienos, kuri juosė baziliką ir gretimus rūmus.

Romos valdžia kol kas nepaskelbė, koks likimas laukia radinio. Kasinėjimai galėtų būti uždengti permatomomis plokštėmis ir tapti naujai sutvarkytos aikštės priešais Laterano Šv. Jono baziliką turistų traukos centru. Taip pat neatmetama galimybė sieną išardyti ir perkelti kitur. Savivaldybės tarnybos nemano, kad šie atradimai užvilkins aikštės pertvarkymo darbus.

Dar didesnio masto darbai pastaraisiais mėnesiais vyksta netoli Vatikano, prie Angelo pilies. Visa erdvė tarp pilies ir Šv. Petro bazilikos bus paversti pėsčiųjų zona, o teritoriją skersai kertančios gatvės automobilių eismas vyks požeminiu tuneliu. Čia irgi buvo atkastos Antikos ir vėlesnių laikų konstrukcijų liekanos. Jos perkeliamos į kitą vietą ir pertvarkymo darbus ketinama sėkmingai užbaigti iki jubiliejaus pradžios. (jm / Vatican News)

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto