3 klasės mokiniai pasiryžę skaityti naują knygą. Neringos Ulbinaitės nuotr.
Elvyra BERNATOVIČIENĖ, Šalčininkų r. Kalesninkų Mykolo Rudzio pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, www.voruta.lt
Skaitymas yra vienas iš geriausių būdų, padedančių vaikui tobulėti. Lietuva pagal knygų skaitymo rodiklius gerokai atsilieka nuo kitų Europos valstybių. Dažniausiai laiką, kurį galėtų skirti skaitymui, dauguma praleidžia prie televizoriaus arba naršydami internete. Dėl greito gyvenimo tempo vis mažiau laiko lieka knygai. Įrodyta, kad šeimose, kuriose neskaito tėvai, neskaito ir vaikai. Itin svarbu skatinti vaiką skaityti nuo vaikystės, mat šiuo amžiaus tarpsniu formuojami svarbiausi jo įpročiai, kuriuos vėliau pakeisti būna labai sunku.
Šalčininkų r. Kalesninkų Mykolo Rudzio pagrindinė mokykla jau kelerius metus vykdo projektą „Augu su knyga“, kuriuo siekiama skatinti mokinius skaityti, plėsti akiratį, suteikti žinių apie skaitymo reikšmę, formuoti vaiko skaitymo įpročius, paversti skaitymą mėgstamu užsiėmimu. Juk išlavinta sakytinė ir rašytinė kalba padeda suvokti perskaitytą tekstą, kritiškai mąstyti, diskutuoti, išsakyti savo nuomonę. Kiekvieno mėnesio pradžioje grupių ir klasių vaikai gauna laišką, kuriame knyga kreipiasi į juos ir prašo, perskaičius tam tikrą knygą atlikti įvairias užduotis: „Sveiki, mieli vaikai. Aš gyvenu jau kelis šimtus metų ir man labai malonu, kai mane skaito, varto puslapius, pasakoja kitiems apie mane. Labai noriu, kad ir Jūs, mano gerieji, mylėtumėte mane taip pat, kaip ir aš jus myliu. Bendraukime. Jūsų knyga.“ Kūrybinės užduotys atliekamos iliustruojant, kuriant knygeles ir ruošiant, puošiant klasių stendus.
Norėtume padėkoti Tautos fondui už projektą, kuris padėjo praturtinti mūsų mokyklos bibliotekėlę bei suteikė galimybę dar labiau priartinti kiekvieną vaiką prie knygos. „Jei žmogus turi ateitį, ją turi ir knyga. Juk sykį išmokę ieškoti knygose džiaugsmo ir paguodos, mes be to nebegalime apsieiti. Daugybei žmonių knygos reikalingos kaip duona ir druska. Ir taip bus, kiek mes beišrastume įmantrių kasečių, televizorių ar kitų pakaitalų…“ (Astrida Lindgren).
Taip pat skaitykite
Šaltinis – nacionalinis Lietuvos istorijos laikraštis „Voruta“, Nr. 9 (863), 2019 m. rugsėjo 28 d., p. 9.