Česlovas Iškauskas. Asmeninė nuotr.
Česlovas IŠKAUSKAS, www.iskauskas.lt
Kremliaus kosminis spektaklis tęsiasi. Greitai jis pasieks kulminaciją, o paskui, kaip sako meno teoretikai, bus temos vystymas ir epilogas. Šį kartą apie kosmosą spektaklyje nutylima, o sąsajos su juo tėra netiesioginės: mat, pirmoji moteris kosmonautė Valentina Tereškova Dūmoje pasiūlė saliamonišką Konstitucijos pataisų sprendimą. 83-jų sulaukusi kosmoso užkariautoja (beje, jos skrydis aplink Žemę 1963 m. nuvainikuotas visokiomis keistomis versijomis, pavyzdžiui, kad jai N. Chruščiovas iškėlė užduotį – skrydžio metu pagimdyti pirmą „kosminį“ vaiką…) savo kalbą Dūmos posėdyje baigė retoriniu klausimu: „kam mums, draugai, sukiotis ir gudrauti?“. Ji pasiūlė be jokių diskusijų ir skubotai pritarti V. Putino kadencijos pratęsimui po 2024 metų iki gyvos galvos…
Jaunimas pasakytų: tikras kosmosas. Bet Rusijoje viskas įmanoma
Taip pat skaitykite
Pagal Rusijos Federacijos Konstitucijos pataisas, kurias numatyta priimti jau greitai – visuotinio balsavimo dieną balandžio 22 – ąją, V. Putinas liks poste iki 2036 m. Prezidentui tuomet sukaks 83-ji. Iki tol kiekvienas rusas pasens 16 metų. Tada V. Putinui teks garbė atidaryti XXXVI-asias vasaros olimpines žaidynes, ir jis galės didžiuotis XXL prezidentavimu ir savo vaidmeniu, kaip Hitleris, 1936 m. atidaręs XI-ąją vasaros Olimpiadą, pagarsėjusią kaip „apsivalymo“ nuo žydų ir romų renginiu. Beje, tada Lietuva nebuvo pakviesta dalyvauti žaidynėse dėl principingos Lietuvos pozicijos Kauno procese, teisiant Klaipėdos krašto nacius.
Putinas labai norėtų gauti amžinojo imperatoriaus titulą. Jis tada užimtų deramą vietą tarp ilgaamžių valdovų – Jekaterinos II (valdė 34 metus) ir Vladimiro Krikštytojo (37 metus ir 1 mėnesį). Aišku, kad jis sumuš ir šiuolaikinių amžių buvusios SSRS partinio vadovo Leonido Brežnevo rekordą (šis SSKP CK genseku buvo 18 metų).
Reuters rašo, kad V. Putinas tiesia sau kelią būti prezidentu iki 2036 m., bet ar įsiklausėte į jo mintį Dūmoje. Jis savo planų neatskleidė, tik pareiškė, kad jam nepatinka sovietinių lyderių „iki gyvos galvos“ fenomenas, kai jie mirdavo tarnyboje. Suprask: po 2036 m. jis dar nesiruošia išeiti iš savo posto tokiu būdu…
Portalo Graniru.com apžvalgininkui visa tai primena V. Voinovičiaus 1986 m. parašyto satyrinio romano „Maskva 2042“ herojų Liošką Bukaševą, kuris padarė karjerą nuo KGB iki prosovietinio „genialisimo“. Romane vaizduojama sukarinta Maskva, valdoma amžinojo monarcho, vadinamo „genialisimo“, o jai priklauso gubernijos – buvusi SSRS, Lenkija, Bulgarija, Rumunija. Romane, parašytame prie gerus tris dešimtmečius, tiesioginė aliuziją į V. Putiną – KGB agentą Rytų Vokietijoje, kuris tebesėdi Kremliuje ir valdo savo naują monarchiją…
Kuo tai ne kosmosas?
Ypatinga skuba, kad rusų liaudis liktų išsižiojusi ir nieko nesuprantanti, „pakišta“ dar ir po koronaviruso grėsme. Maskvos meras S. Sabianinas išleido potvarkį, kad su Konstitucijos pataisomis reikia paskubėti, nes „koronavirusas pavojingai artėja prie Rusijos“. Taigi, jau kovo 12 d. įstatymo projektą per vieną dieną (!) apsvarstys regioniniuose parlamentuose, kovo 14 d. Federacijų Taryba patvirtins svarstymų rezultatus, per savaitę pataisoms pritars Konstitucinis teismas, o kovo 18 d. – referendumo dėl Krymo aneksijos 6-ųjų metinių proga – V. Putinas pasirašys šį dokumentą. Tada beliks laukti formalaus rinkėjų pritarimo.
Tikras kosmosas Rusijos politinėse platumose.