Nuskambėjus paskutinei Sergėjaus Rachmaninovo koncerto pianinui ir orkestrui Nr. 3 d-Mol op.30 daliai ir klausytojams pakilus nuo savo kėdžių, muzikantų ausis pasiekė aplodismentų jūra. Hamburgo simfoninio orkestro, kuris tądien atliko šį kūrinį, priekyje – du lietuviai – jaunosios kartos dirigentas Martynas Stakionis ir solistas, pianistas Andrius Racevičius. Trečioji, lietuvių smuikininkė Ieva Marija Eidukonytė tąkart grojo orkestre gretose. Trys lietuviai vienoje scenoje – toks reginys itin retas, tačiau jau įrašytas į Hamburgo istoriją.
Abu lietuvių muzikantai – M. Stakionis ir A. Racevičius mokosi Hamburgo muzikos ir teatro akademijoje. Lygiai taip pat abu Lietuvoje puikiai pažįstami muzikantai baigė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklą. M. Stakionis šiuo metu dirigavimo specialybės antrakursis, A. Racevičius – ant baigiamojo egzamino slenksčio.
Muzikinė intuicija
Taip pat skaitykite
Įvykęs koncertas dar nereiškia A. Racevičiaus studijų pabaigos Hamburgo muzikos ir teatro akademijoje – tai yra viena iš baigiamojo egzamino dalių. Teliko sugroti rečitalį vienoje iš Hamburgo centre įsikūrusių koncertų salių „Laeiszhalle“. Paklaustas, ar toks lietuvių pasirodymas buvo tik atsitiktinumas, ar gerai suplanuotas pasirodymas, A. Racevičius neslėpė teigiamo atsakymo: „Taip, tai buvo suplanuota. Muzikinė intuicija man pakuždėjo, kad Rachmaninovo koncertą fortepijonui su orkestru Nr. 3 reikėtų sugroti būtent su dirigavimo antrakursiu, lietuviu M. Stakioniu. Priėjau prie jo vieną vakarą ir paklausiau, ar jis norėtu diriguoti šį kūrinį mano baigiamajame egzamine.“ – pasakojo pianistas. Jo teigimu M. Stakionio akyse pasirodė ugnelė, o muzikuojant kartu su talentingais lietuviais, prie šio jausmo prisideda ir tam tikras jaukumas bei artumas. Atlikėjo manymu šį jausmą sukelia prieš koncertą vienas kitam pasakyti žodžiai gimtąja, lietuvių kalba.
Troškimams pildosi
Kalbintas dirigentas M. Stakionis prasitarė, jog diriguoti Rachmaninovo koncertą pianinui ir orkestrui buvusi didžiausia jo svajonė: „Prisimenu save, kai dar besimokant M. K. Čiurlionio menų mokykloje su draugu imitavom šį įvykį, o jau šiandien tai tapo realybe. Labai džiaugiuosi man suteikta galimybe diriguoti šį koncertą drauge su Andriumi!“. Pas Hamburgo teatro ir muzikos akademijos dėstytoją Ulrich Windfuhr, taip pat mokėsi ir pasaulyje puikiai pažįstama dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla, šiuo metu Birmingemo (Jungtinė Karalystė) simfoninio orkestro (CBSO) dirigentė ir meno vadovė. Pats U. Windfuhr negaili viešų pagyrimų jaunosios kartos lietuvių dirigentams. Pasak jo, M. Stakionis, nors būdamas ir gana jaunas, yra labai perspektyvus dirigentas.
Palydėtas smalsumo
Pasak pianisto Andriaus Racevičiaus, kuris į Vokietiją studijuoti Hamburgo muzikos ir teatro akademijoje (prof. Ralf Nattkemper) atvyko jau 2007 metais, jį visuomet žavėjo didinga šios šalies praeitis muzikos mene. Be to, pianistas itin vertina Vokietijoje pastaraisiais dešimtmečiais tiesiogiai susitinkančia gausybe skirtingų kultūrų muzikantų (puikių dėstytojų ir studentų iš įvairiausių šalių). „Tai yra tikras lobis tiems, kurie šalia gilių muzikinių tradicijų nori pažinti ir muzikos įvairiapusiškumo pradą. Dėl savo muzikinio smalsumo ir noro tobulėti atsidūriau bei iki šiol gyvenu būtent čia, Vokietijoje.“, – apie kelius, nuvedusius į Vakarus, pasakojo A. Racevičius. Paraleliai studijuodamas Hamburgo muzikos ir teatro akademijoje pianistas A. Racevičius jau kelerius metus mokina studentus groti fortepijonu, kaip bendro dalyko. Pianistas teigė džiaugiantis jam suteikta galimybe, nes šios pamokos su studentais yra labai įdomi veikla, kuri suteikia svarbios pedagoginės patirties.
Artimoji ateitis
Paklaustas apie ateitį ir karjeros tikslus, A. Racevičius pabrėžia, jog pastarieji išlieka nepakitę, tokie kaip – nuolatinis tobulėjimas, siekiai savo pasirodymais praturtinti ir džiuginti klausytojus bei savo pedagogine veikla išugdyti daugybę nuostabių muzikantų. Tuo tarpu Lietuvoje senokai koncertavęs pianistas A. Racevičius neslėpė noro dalintis savo atliekama muzika ir savo gimtajame krašte: „Taip jau susiklostė, kad pastaraisiais metais man putė stipresnis vakarų vėjas. Turėjau nemažai įvairiausios menines veiklos. Taip pat norėjosi atitinkamu metu labiau susitelkti ir pernelyg nesiblaškyti. Artimoje ateityje būtu labai smagu su nauju dvelksmu ir energija vėl žengti ir į Lietuvos sceną.“ Tikimasi, jog artimojoje ateityje bus galima išgirsti pianisto A. Racevičiaus atliekamą muziką ir gimtojoje šalyje, Lietuvoje.
Kalbino Evelina KISLYCH-ŠOCHIENĖ
Nuotr. autorės