Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) teigia, jog viena iš pagrindinių Rusijos karo prieš Ukrainą politinių pasekmių yra ta, kad demokratinės valstybės sustiprino tarpusavio ryšius, kad paremtų Ukrainą. Tokios bendromis vertybėmis grindžiamos vienybės išraiška buvo gegužės 16–17 d. Reikjavike vykęs 4-asis Europos Tarybos valstybių ir vyriausybių vadovų aukščiausiojo lygio susitikimas, kuriame šalys narės įsipareigojo remti Ukrainą tol, kol reikės, bei išreiškė norą užtikrinti, kad atsakomybė už karo ir agresijos nusikaltimus būtų neišvengiama.
Seimo delegacijos ETPA vadovo Emanuelio Zingerio parengtos ataskaitos apie Rusijos karo prieš Ukrainą politines pasekmes pagrindu Asamblėjos plenarinėje sesijoje priimtoje rezoliucijoje pabrėžiama būtinybė Europos Tarybai ir jos valstybėms narėms remti Ukrainą. Ši parama svarbi ne tik kaip teisinės valstybės ir tarptautinio teisingumo klausimas, bet ir siekiant užtikrinti Europos demokratinį saugumą ir stabilumą.
Rezoliucijoje ETPA išskyrė keletą prioritetų ir pateikė rekomendacijas, tarp kurių: stiprinti visokeriopą Ukrainai; užbaigti ir veiksmingai įgyvendinti Rusijos ir jos bendrininkų atsakomybės mechanizmą, įskaitant Specialiojo tarptautinio tribunolo agresijos nusikaltimui prieš Ukrainą tirti įkūrimą, kas leistų persekioti ir patraukti atsakomybėm Rusijos civilinę ir karinę vadovybę; išduoti arešto orderius „Wagner“ grupės ir Ramzano Kadyrovo karinių pajėgų nariams ir vadovams; pašalinti sankcijų Rusijai teisines spragas, kad būtų užkirsti visi keliai jas apeiti; toliau stiprinti Europos demokratinių sistemų saugumą ir atsparumą išorinėms grėsmėms; dėti daugiau pastangų tarptautiniu mastu izoliuoti Rusiją ir Baltarusiją, kaip jos karo prieš Ukrainą bendrininkę.
E. Zingerio teigimu, labai svarbu, kad artėjant NATO viršūnių susitikimui Vilniuje, ETPA šia rezoliucija paragino Europos Tarybos valstybes nares, kurios yra NATO narės, remti Ukrainos narystę Aljanse. „Ukraina yra euroatlantinės saugumo architektūros dalis, todėl ji turi būti priimta į NATO kaip įmanoma greičiau“, – sakė Seimo delegacijos ETPA vadovas.
Taip pat skaitykite
ETPA pabrėžė remianti tolesnę Europos Sąjungos sankcijų, nukreiptų prieš šalį agresorę Rusiją, politiką. Šalia to ETPA taip pat išlaiko siekį stiprinti dialogą su demokratinių pokyčių Rusijoje siekiančiomis jėgomis ir pilietine visuomene, kurioms artimos Europos Tarybos vertybės ir kurios remia Ukrainos suverenumą, nepriklausomybę ir teritorijos vientisumą.