Generalinės prokuratūros prašoma ištirti provokaciją Radviliškio rajone dėl Holokausto atminimo paminklų užrašų pakeitimų

Generalinės prokuratūros prašoma ištirti provokaciją Radviliškio rajone dėl Holokausto atminimo paminklų užrašų pakeitimų

Radviliškio rajone esančioje Šeduvos seniūnijoje sukurti keli paminklai Holokausto aukoms pagerbti. K. Markevičiaus nuotr.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras (LŽTKC) kreipėsi į Lietuvos Respublikos Generalinę prokuratūrą, ragindamas pradėti tyrimą dėl neseniai pastebėtų įvykių, susijusių su paminklais Radviliškio rajone, Šeduvos ir Baisogalos seniūnijose. Šie paminklai yra skirti žydų tautybės asmenims, sušaudytiems Antrojo pasaulinio karo pradžioje atminti.

Centro teigimu, neinformavus visuomenės ir nesuderinus su atsakingomis institucijomis, paminklų užrašai buvo pakeisti – pašalinta nuoroda į „nacistinius budelius ir jų vietinius talkininkus“ bei įrašyta, kad žudynes vykdė „lietuviai kaimynai“. Tokie pakeitimai yra ne įžeidžiantys lietuvių tautybės Lietuvos piliečiams, bet ir galimai pažeidžia kultūros paveldo apsaugos bei viešosios tvarkos principus.

„Šie užrašų pakeitimai kelia rimtų abejonių dėl jų teisėtumo ir tikslų. Jie ne tik kursto tautinę neapykantą, bet ir diskredituoja Lietuvos piliečių istorinę atmintį. Lietuva yra viena iš šalių, labiausiai pasižymėjusių gelbėjant žydus per Holokaustą – tai patvirtina 918 lietuvių, pripažintų „Pasaulio tautų teisuoliais“ Izraelio Yad Vashem institute. Tokie vienašališki veiksmai įrengiant provokuojančius užrašus  neatitinka istorinio teisingumo principų ir žemina lietuvių tautos orumą,“ – sako LŽTKC atstovas Stasys Kaušinis,- todėl prašoma Generalinę prokuratūrą pradėti tyrimą pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 170 str. ir 312 str., siekiant nustatyti, kas ir kokiu pagrindu pakeitė užrašus ant paminklų. Taip pat išsiaiškinti, ar šie veiksmai nėra sąmoninga provokacija, kuria siekiama kurstyti konfliktus Lietuvos visuomenėje ir skleisti neigiamą informaciją tarptautinėje bendruomenėje. Kartu prašoma įvertinti, ar pakeitimai pažeidžia teisės aktus, reglamentuojančius kultūros paveldo apsaugą ir viešąją tvarką.

Korekcija: padarytas naujas užrašas, akcentuojantis lietuvius kaimynus. / K. Markevičiaus nuotr.

Kreipimosi kopijos anglų kalbomis taip pat išsiųstos tarptautinėms organizacijoms, tokioms kaip UNESCO, Europos Tarybos kultūros paveldo komitetas ir Tarptautinis Holokausto atminimo aljansas (IHRA). Šių organizacijų prašoma pateikti rekomendacijas, kaip užtikrinti Holokausto aukoms skirtų paminklų apsaugą nuo vandalizmo ar provokacijų, kai konfliktams sąlygas sąmoningai, nederindami su valstybės ir savivaldos institucijomis sudaro asmenys, turintys pareigą rūpintis Holokausto atminimo Lietuvoje įamžinimu.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras taip pat pažymi, kad tokie incidentai gali būti hibridinio karo prieš Lietuvą dalis, siekiant destabilizuoti visuomenę ir diskredituoti Lietuvos įvaizdį tarptautinėje arenoje.

Pridedami prašymai lietuvių ir anglų kalbomis.



Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centro inform.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto