Vasaros tampa vis karštesnės, tačiau mūsų poreikis komfortui tikrai nemažėja. Tiek gyvenamosiose patalpose, tiek parduotuvėse ar darbo vietose norisi gaivaus, vėsaus oro net tada, kai lauke – labai karšta. Dėl to vis didesnio skaičiaus pirkėjų dėmesį traukia mobilus oro kondicionierius. Šie įrenginiai gali būti lanksčiai pritaikomi, jų nereikia montuoti ir lengva paleisti į darbą. Tad dėl to, kad su mobiliu kondicionieriumi galima vėsinti konkrečias patalpas, jie populiarėja.
Šiame straipsnyje apžvelgsime bei gilinsimės į tai, kas yra geriausias mobilusis oro kondicionierius. Aptardami jų veikimo principus, pagrindines technines specifikacijas, tinkamo modelio pasirinkimą ir dažniausiai pasirinkimo procese pasitaikančias klaidas, padėsime ir jums įsigyti tai, ko reikia namams ar darbui.
Taip pat skaitykite
Visų pirma – mobilaus oro kondicionieriaus veikimo principai
Mobilūs oro kondicionieriai veikia pagal tokį pat, šaldymo ciklo principą, kaip ir kiti kondicionieriai (arba šilumos siurbliai oras-oras). Minėtą ciklą sudaro keturi pagrindiniai etapai: garavimas, suspaudimas, kondensacija ir plėtimasis.
- Garavimas. Šaltnešis (freonas) sugeria šiluminę energiją iš patalpos.
- Suspaudimas. Kompresorius padidina šaltnešio slėgį ir pakelia jo temperatūrą.
- Kondensacija. Karštos dujos atiduoda savo šilumą, kuri išvedama į lauką per specialų vamzdį.
- Išsiplėtimas. Skystas šaltnešis praeina pro išsiplėtimo vožtuvą, tada sumažėja jo slėgis ir temperatūra. Šaltnešis grįžta į garintuvą, kad sugertų daugiau šilumos ir ciklą pakartotų.
Trumpiau tariant, įrenginys paima šiluminę energiją iš oro viduje ir ją išneša į lauką. Tam, kad jis veiktų, mobilus kondicionierius turi turėti vamzdį, išvedamą į lauką arba kitą patalpą, kur būtų perduodama perteklinė šiluma.
Mobilūs oro kondicionieriai (jų tipai)
Paprastai išskiriami du tokių kondicionierių tipai. Paprasčiausiai kalbant, tokie kondicionieriai gali būti su viena žarna arba dvejomis (Daugiau tipų rasite čia – https://pigu.lt/lt/kondicionieriai).
Mobilūs įrenginiai su viena žarna ištraukia karštą orą iš patalpos, atvėsina jį ir išstumia šiltą orą į lauką. Nors technologine prasme, jie yra paprastesni ir pigesni, dėl jų veikimo gali susidaryti neigiamas slėgis, iš gretimų patalpų ištraukiantis šiltą orą.
Dviejų žarnų įrenginiai viena žarna įsiurbia orą iš lauko, o kita išstumia šiltą orą. Ši konstrukcija yra efektyvesnė ir apsaugo nuo neigiamo slėgio, todėl tinka didesnėms patalpoms. Tačiau tuo pat metu tai yra brangesnis sprendimas, kuriam reikia ir daugiau laiko viskam paruošti.
Techniniai kondicionieriaus parametrai – kaip rinktis?
Prieš perkant jums reikėtų susipažinti su svarbiausiais kondicionieriaus techniniai parametrais. Apžvelkime tai, kas svarbu renkantis.
Vėsinimo pajėgumas – Vėsinimo pajėgumas gali būti matuojamas vatais (W) arba britiškaisiais šiluminiais vienetais (BTU). Pastarasis matmuo dažnai sutinkamas užsienio portaluose ir kataloguose. BTU yra energijos kiekis, kurio reikia vieno svaro vandens temperatūrai pakelti 1 °F. Šie parametrai Lietuvoje mažai ką sako, todėl išves
Metrinis ekvivalentas: 1 vatas (W) = 3,41214 BTU/val.
Norėdami žinoti, koks pajėgumas reikalingas jūsų patalpai, apskaičiuokite jos plotą kvadratiniais metrais (m²). Bendra rekomendacija – orientuokitės į 0,75-1 kW galią kiekvienam 10 m². Tad:
– 20 m² patalpa: reikia ~2000 W.
– 30 m² patalpa: reikia ~3000 W
– 40 m² patalpa: reikia apie ~4000 W
Energinis efektyvumas – daug kas žino, kaip atskirti Energy Star ar kitas panašias efektyvumo klases (A- aukščiausia, F/G – žemiausia). Visgi, kondicionierių pasaulyje vartojimo efektyvumą rodo energijos vartojimo efektyvumo koeficientas (EER) ir sezoninis energijos vartojimo efektyvumo koeficientas (SEER).
EER apskaičiuojamas vėsinimo pajėgumą dalijant iš suvartojamos galios (W). Didesnis skaičius prie EER rodo didesnį įrenginių efektyvumą. SEER labiau orientuotas į visą sezono ilgį ir yra labai svarbus ilgalaikiam energijos taupymui.
Triukšmo lygis – matuojamas decibelais (dB) ir turi įtakos komfortui, ypač aktualiam gyvenamosiose bei komercinėse patalpose. Įprastas tokių A/C įrenginių triukšmo lygis svyruoja nuo 50 iki 70 dB. Mažesnis skaičius ties šia grafa visada yra geras ženklas jums, vartotojams.
Kiti papildomi privalumai/kriterijai:
- Programuojamas termostatas. Leidžia tiksliai reguliuoti temperatūrą ir taupyti energiją, nes įrenginys veiks tik tada, kai reikia.
- Nuotolinis valdymas ir išmanusis ryšys. Valdykite įrenginį nuotoliniu būdu net nebūdami patalpoje.
- Oro sausinimo funkcija. Sumažina drėgmės, pagerina komfortą ir oro kokybę.
- Mobilumas. Ieškokite mažiau sveriančių įrenginių su ergonomiškomis rankenomis ir ratukais.
- Kaina. Nors galite pirkti ir išsimokėtinai, paskirkite konkretų biudžetą, kuris leistų orientuotis tarp segmentų.
Dažniausiai daromos klaidos perkant mobilius oro kondicionierius
Nors vartotojų, perkančių mobilų A/C, poreikiai dažniausiai būna gana panašūs, tikrai pasitaiko situacijų, kada pirkėjai pervertina tam tikrus aspektus arba kai kurių neįvertina pakankamai. Apžvelkime tas klaidas, kad padėtume jums jų išvengti ir būtų galima maksimalizuoti investicijų naudą.
Nepakankamai atsižvelgiama į pajėgumą
Jeigu pasirinktas per mažos arba per didelės galios įrenginys, patalpoje vis tiek galite jausti diskomfortą arba susidursite su milžiniškomis sąskaitomis. Įsitikinkite, kad tiksliai apskaičiavote reikiamą vatų (W) skaičių, atsižvelgdami į savo patalpos dydį ir keliamas sąlygas.
Galvojama tik apie galią, bet ne efektyvumą
Jei nelyginsite EER/SEER reitingų, sąskaitos už elektrą gali būti didesnės. Vieną mėnesį skirtumas nebūtinai yra didelis, tačiau per kelis metus susidarys reikšminga suma.
Pamirštamas triukšmo lygis
Miegamajame arba prekybos salėje nesinori girdėti garsaus ūžesio iš kondicionieriaus. Prioritetą teikite tyliausiems variantams.
Neįvertinama išmanaus valdymo nauda
Tais atvejais, kada kondicionierių įmanoma valdyti tik vietoje, apribojamos jūsų galimybės atsipalaiduoti bei veikimą pritaikyti prie situacijos. Su išmaniu A/C net būdami kitoje patalpos vietoje arba užsiimdami kitais dalykais galėsite padidinti arba sumažinti galingumą.