A. Čemerka/KAM nuotrauka
Valstybės ir jos piliečių ryžtas ginti tėvynę yra rimtas priešus atgrasantis signalas. Gintis turi būti pasiruošę visi – visuotinė gynyba prasideda ir baigiasi kiekvieno piliečio įsitraukimu. Kiekvienas žmogus turi žinoti savo vaidmenį valstybės gynyboje ir įgyti praktinių gebėjimų, reikalingų priešintis.
Tam, kad visi suprastų savo vaidmenis, Lietuvos kariuomenėje yra kuriama nauja karo komendantūrų struktūra taikos metu. Taikos metu veikiančios karo komendantūros – bus dar vienas būdas prisidėti prie valstybės gynybos. Formuojama Karo komendantūrų valdyba (KKV) Karo komendantūros, Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos pagrindu. Jos sudėtis: valdybos vadovybė, 6 regioninės karo komendantūros ir 54 savivaldybių karo komendantūros.
Principinį komendantūros modelį sudarys: komendantas, pavaduotojų, karo prievolės komplektavimo skyrius, paramos skyrius, operacijų planavimo skyrius ir komendantinė kuopa. Komendantūrų štabai ir komendantiniai vienetai bus užpildyti profesinės karo tarnybos kariais, priskirtais parengto rezervo karo prievolininkais, taip pat komendantinių LŠS ginkluoto pasipriešinimo vienetų šauliais bei pilietiškais asmenimis, norinčiais prisidėti prie valstybės gynybos ir įgyti karinių įgūdžių.
Taip pat skaitykite
„Visuotinė gynyba prasideda ir baigiasi kiekvieno piliečio įsitraukimu. Bendras susitelkimas rengiantis gynybai yra signalas agresoriui atsisakyti priešiškų ketinimų. Karo komendantūros yra užnugario sistema, kuri taps parama Lietuvos kariuomenei karo atveju. Į karo komendantūras jau užsirašė 6 tūkst. gyventojų, šie žmones išreiškė tvirtą norą prisidėti prie valstybės gynybos, ginti savo miestelį, rajoną ar gatvę“, – sakė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Visiems piliečiams, kurie užpildė anketą ir pareiškė norą prisijungti prie karo komendantūrų taikos metu, rugsėjo pirmą savaitę buvo išsiųsti informaciniai laiškai. Šiuo metu jau yra 6 tūkst. šalies gyventojų, kurie nori tapti karo komendantūrų taikos metu dalimi.
Dabar vyksta anketų peržiūra, tikslinama pateikta informacija ir pagal poreikį bus susisiekiama asmeniškai. Šis procesas mažose savivaldybėse truks trumpiau, bet didelėse savivaldybėse, tarkime Vilniuje ar Kaune, gali užtrukti ilgiau. Didžiuosiuose miestuose yra daugiau nei pusė visų žmonių, užsirašiusių į komendantūras. Planuojama, kad su visais užsirašiusiais į komendantūras piliečiais bus susisiekta per artimiausius porą mėnesių.
Žmonių, norinčių tapti komendantūrų dalimi, sveikata bus tikrinama Karinės sveikatos priežiūros įstaigose. Patikra šaukiant į rezervo mokymus bus atliekama medicininėse komisijose, bet ateityje ketinama tikrinti nuotoliniu būdu, pagal e. Sveikatos duomenis.
Karo komendantūros taikos metu: kaip tai veiks?
Patekęs į komendantūrą žmogus taps komendantinio vieneto dalimi. Jis bus priskirtas savo savivaldybės komendantūrai (komendantiniam vienetui) ir mobilizacijos atveju turėtų nieko nelaukdamas ten prisistatyti.
„Kiekvienoje savivaldybėje bus komendantinis vienetas. Didžiuosiuose miestuose bus nuo vieno iki kelių batalionų, o mažosiose savivaldybėse – kuopa. Kalbant plačiau, bus reikalingi ne tik pėstininkai, bet ir logistikos, dronų specialistai, žmonės, kurie gali užtikrinti IT paslaugas. Žodžiu visi žmonės, kurie turi kokią nors civilinę specialybę – laukiami komendantiniuose vienetuose. Nes komendantiniai vienetai turės užtikrinti plačias funkcijas“, – sakė Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo projektų vadovas pulkininkas Danas Mockūnas.
Bus siekiama, kad visi užsirašiusieji gautų kovinio rengimo pradmenų. Užsirašę į komendantūras žmonės turės 10 dienų nepertraukiamą bazinį karinio rengimo kursą ir kasmet iki 10 d. kitų veiklų. Jau spalio 7 dieną prasidės pirmieji baziniai kariniai kursai. Šiemet planuojama parengti 210 rezervistų baziniame kurse, dar 100 žmonių bus kviečiami į dronų valdymo kursus, 100 – į atsparumo hibridinėms grėsmėms kursą, 200 – į pilietinio pasipriešinimo praktinių įgūdžių kursą. Skirtinguose kursuose šiemet sudalyvaus bent 10 proc. užsiregistravusių asmenų.
Kitąmet į karinio rengimo bazinio rengimo kursą bus pakviesta maždaug po kuopą kas mėnesį užsiregistravusių žmonių, dar užsiregistravusieji bus kviečiami dalyvauti dronų valdymo, atsparumo hibridinėms grėsmėms ir pilietinio pasipriešinimo praktinių įgūdžių kursuose.
Užsirašiusieji į komendantūras bus mokomi kariui būtinų bazinių dalykų: taktikos, šaudybos, pirmosios pagalbos. Mokymuose didesnis dėmesys bus skiriamas objektų apsaugai, patruliavimui, asmenų sulaikymui ir konvojavimui, automobilių ir asmenų apieškojimui. Taip pat bus mokoma topografijos, inžinerijos, rikiuotės ir karinės ceremonijos. Dešimt dienų bus mokomasi 81 valandą, o kursas bus laikomas užskaitytu, jei bus išlaikyti testai, o lankomumas – 80 proc.
Komendantiniai vienetai taikos metu veiks, kaip rezervo vienetai. Žmonės, esantys komendantūrose, bus pašaukiami į rezervo mokymus: vyks pratybos, pasirengimas dienai X. Piliečiai, norintys prisidėti prie valstybės gynybos ir įgyti karinių įgūdžių, registruotis gali artimiausiame Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos padalinyje. Registruotis ir prisijungti prie artimiausios karo komendantūros ir toliau galima, registracija pratęsta.
kam.lt inform.
Atsakyti