Pagrindinis puslapis Istorija Ikikarinės Lietuvos rusai – sovietinių represijų aukos

Ikikarinės Lietuvos rusai – sovietinių represijų aukos

Ikikarinės Lietuvos rusai – sovietinių represijų aukos

www.voruta.lt

Gegužės 21 d. minima Lietuvos tautinių bendrijų diena. Šiai dienai pažymėti, Lietuvos ypatingasis archyvas pristato virtualią parodą apie ikikarinės Lietuvos rusus, tapusius sovietinių represijų aukomis.

Nepriklausomoje Lietuvoje bei Lenkijos okupuotame Vilniaus krašte gyvenusią Lietuvos rusų bendriją papildė po 1917 m. Spalio perversmo ir 1918–1920 m. pilietinio karo iš Rusijos pasitraukę emigrantai. 1939 m. Raudonajai armijai užėmus Vilniaus kraštą, o vėliau Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, prasidėjo gyventojų, taip pat ir rusų, represijos, kurios tesėsi ir 1944 m. prasidėjus sovietinei reokupacijai. Sovietinių represijų aukomis tapo rusų visuomeninių organizacijų nariai, sentikių ir stačiatikių dvasininkai, rusų tautybės valstybės tarnautojai, nekilnojamo turto savininkai, Baltosios armijos kariai, asmenys, nepalankiai vertinę Sovietų Sąjungą ir bolševikų valdžią. Po Antrojo pasaulinio karo pabaigos labiausiai nukentėjo rusai, bendradarbiavę su Vokietijos okupacine valdžia Lietuvoje.

            Virtualioje parodoje eksponuojamos nuotraukos ir dokumentai apie 53 represuotus asmenis iš Lietuvos SSR valstybės saugumo komiteto (KGB) ir Lietuvos SSR vidaus reikalų ministerijos (MVD) archyviniuose fonduose saugomų baudžiamųjų ir tremties bylų.

Su paroda galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje http://archyvai.lt/lt/lvat/virtuali-paroda-ikikarines-5qs7.html arba paskyroje Facebook socialiniame tinkle.

Parodos kuratorė Lietuvos ypatingojo archyvo KGB dokumentų skyriaus vedėja Vilma Ektytė

Lietuvos ypatingojo archyvo informacija

Naujienos iš interneto