Ir saulė. Ir mėnulis. Ir visos žvaigždės. Outsider art/art brut

Ir saulė. Ir mėnulis. Ir visos žvaigždės. Outsider art/art brut

Ar kada susimąstėte, kaip atrodo menas, gimęs už tradicijų, profesionalių mokyklų ir visuomenės normų ribų? Jau netrukus Žemaičių dailės muziejuje, Plungėje, atidaroma unikali paroda „„Ir saulė, ir mėnulis, ir visos žvaigždės““, kurioje galėsite atrasti savamokslių kūrėjų – autsaiderių menininkų – darbus.

Kas yra autsaiderių menas?

Kartą galerija jau buvo surengusi parodą tokiu pavadinimu (2022). Tuomet rodėme Orvidų sodybą įvairių autorių fotografijose. Viliaus Orvido gyvenimas ir kūryba yra ypatingas reiškinys Lietuvos kultūroje. Vakaruose tokius atvejus vadina autsaiderių menu (angl. outsider art, pranc. art brut). Tai savamokslių menininkų kūryba, mažai ar visai nepaveikta kultūros, profesionalaus ar liaudies meno tradicijų ir tendencijų. Ji dažnai būna gausi, savito ir susiformavusio braižo. Tuo tarpu patys menininkai beveik nežinomi, uždaro gyvenimo būdo arba gyvenantys socialinėje atskirtyje.

Ką, be paprasčiausio gėrėjimosi kūriniais, dar reikėtų žinoti apie autsaiderių meną? Kad šio meno kolekcijas turi didieji muziejai, pvz., MoMA Niujorke. Kad jis yra vertinamas kolekcionierių ir parduodamas didžiuosiuose meno aukcionuose, pvz., Christie‘s. Kad rengiama ne tik daugybė autsaiderių meno parodų, bet jis patenka ir į tokius mega renginius, kaip, pvz., Venecijos bienalė (2013, 2024).

2009 metais buvo įkurta Europos autsaiderių meno asociacija. Ji siekia jungti menininkus ir galerijas, skatinti tarptautinį bendradarbiavimą ir dialogą, daryti įtaką kultūros politikai ir švietimui, skatinti autsaiderių meno istorijos tęstinumą. 2022 metais „Vilkamirgės“ galerija tapo asociacijos nare, pradėjo rinkti autsaiderių meno kolekciją ir rengti parodas.

Parodoje pristatome virš dešimties autorių kūrinius: piešinius, tapybą, skulptūrą, objektus. Kai kurių autorių kūrybą galima pavadinti autsaiderių menu (pvz., Antano Liutvino, Inos Šaukščiūtės, Vlado Juodagalvio, Svajūno). Kai kurie autoriai – greičiau gabūs, liaudies meno neįtakoti savamoksliai (pvz., Gediminas Borisevičius). Ona Paulauskienė yra liaudies menininkė, ir skulptūrėlė, kurią čia eksponuojame, jai greičiau buvo žaismingas eskizas, gal dėl to Ona lengva ranka mums ją padovanojo. Rimanto Tėvelio, kurio čia rodome tik heraldiniais ženklais ištapytus ratlankius, tapyba tokia, kad sumaišytum su profesionalo, jei nežinotum, kad Rimantas buvo elektrikas ir tapė tik savaitgaliais ir atostogų metu. Irena Misevičienė buvo baigusi dailės mokslus, tačiau religinis nušvitimas pakeitė ir jos gyvenimą, ir kūrybą. Taigi, parodoje pristatomi labai įvairūs atvejai – kūryba, turinti daugiau ar mažiau autsaiderių meno bruožų. Parodos pagrindą sudaro galerijos kolekcija, o taip pat yra ir kviestinių autorių kūrinių.

Paroda veiks 2025.02.04 – 2025.03.31


Atidarymas 2025 m. vasario 7 d. 16 val. Žemaičių dailės muziejuje (Parko g. 3A, Plungė)


Parodą pristato „VILKAMIRGĖS“ galerija

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto