Dalia Poškienė, LŽS narė, Kaunas, www.voruta.lt
Istorinės atminties puoselėjimo renginys, skirtas Vasario 16-ajai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungoje, subūrė nemažą būrį lankytojų. Pristatyta unikali Europos Parlamento nario, XXVII knygos mėgėjų draugijos nario prof. Liudo Mažylio kolekcija „Vasario 16-osios akto signatarų autografai“. Ši sukaupta kolekcija atspindi įvairialypes Signatarų asmenybes, visai nežinomas ar mažiau pažįstamas jų biografijos detales. Tai tikrai unikali proga geriau pažinti tuos, kurių ryžto ir diplomatinio išmanumo dėka 1918 m. buvo atkurta Lietuvos valstybė.
Akto atradimas Berlyne paskatino profesorių toliau gilintis į Signatarų asmenybes, jų veiklą įvairiais gyvenimo laikotarpiais. O pirmieji autografai asmeninėje prof. L. Mažylio kolekcijoje atsirado dar 2015 m., kai juos aptiko savo šeimos archyve. Pasak L. Mažylio, šioje parodoje eksponuojami laiškai, atvirlaiškiai, išleisti pašto ženklai ir kitokie dokumentai, atskleidžiantys išskirtinių asmenybių neeilinius vaidmenis.
Taip pat skaitykite
Kita paroda „Vasario 16-osios istorijos fragmentai nuotraukose ir kituose leidiniuose“ iš LGGRTC Sekretoriato vyresniojo patarėjo, XXVII knygos mėgėjų draugijos nario dr. Raimundo Kaminsko kolekcinių rinkinių. Metraštininku vadinamas dr. R. Kaminskas, pristatydamas parodą, pasidalijo domėjimosi istorija pradžia, pateikė retų leidinių, bylojančių apie Vasario 16-osios minėjimus išeivijoje. Parodos autorius parengė ir išsamų pranešimą apie Vasario 16-osios reikšmę Lietuvai, apie Nepriklausomybės apgynimą ir atkūrimą Kovo 11-ąją, Lietuvos sąjūdžio veiklą Kaune, Lietuvoje.
Kas mums Vasario 16-oji, kaip ji vertinama jaunimo, studentijos ir vyresniojo amžiaus žmonių, kalbėjo Kauno TAU rektorė prof. Nijolė Petronėlė Večkienė.
Renginio metu buvo apžvelgtos ir pristatytos knygos „Signatarų genealogijos. 1918 m. Vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai“ (išleido Pasaulio lietuvių centras). Knygos parengimą ir išleidimą inicijavo asociacija „Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija“ (vadovė Kristina Giedraitienė). Joje – dvidešimt Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų genealoginių schemų su apžvalginiais straipsniais, vietovardžių ir asmenvardžių rodyklės, o didžioji dalis publikuojamų nuotraukų ir archyvinių dokumentų publikuojama pirmą kartą. Kiti leidiniai, kuriuose spausdinami straipsniai apie Vasario 16 akto signatarus – XXVII knygos mėgėjų Metraščiai t. 7, 8.
Parodas, veikiančias LPKTS, kviečiame aplankyti iki kovo 10 d.
Nuotraukos Dalios Poškienės ir Raimundo Kaminsko
Atsakyti