Juan Ignacio Fourment Kalvelis apie Pietų Amerikos lietuvių veiklą

Juan Ignacio Fourment Kalvelis apie Pietų Amerikos lietuvių veiklą

Juan Ignacio Fourment Kalvelis LRT laidoje „Laba diena, Lietuva“

 

Juan Ignacio Fourment Kalvelis, Pietų Amerikos atstovas LR Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) komisijoje,  www.voruta.lt

Nuoširdžiai sveikinu visus su Šventomis Velykomis – tai atgimimo, vilties ir bendrystės laikas. Ši šventė mums – lietuviams visame pasaulyje – yra ne tik krikščioniškosios tradicijos dalis, bet ir proga prisiminti savo šaknis, vienybės svarbą, tautiškumą. Šiuos šiltus sveikinimus siunčiu iš Argentinos, kur jau daugelį metų gyvuoja ir stiprėja lietuvių bendruomenė, nepaisant atstumo nuo tėvynės.

Šiame straipsnyje noriu pasidalinti įspūdžiais ir darbais iš neseniai įvykusio vizito Lietuvoje – tai buvo atsakinga, reikšminga ir įkvepianti patirtis, kaip Pasaulio Lietuvių Bendruomenės (PLB) ir LR Seimo komisijos nariui, atstovaujančiam Pietų Amerikos lietuvius. Šis vizitas leido ne tik dalyvauti svarbiuose politiniuose sprendimuose, bet ir plėtoti ryšius su įvairiomis Lietuvos institucijomis, ministerijomis bei kultūros ir švietimo atstovais.

Komisijos posėdžiai: 30 metų veiklos ir naujos kryptys

Kovo 25–27 dienomis Lietuvos Respublikos Seime, Vilniuje, įvyko PLB ir Seimo komisijos pavasario sesija, kurios metu buvo minimas 30 metų veiklos jubiliejus. Pirmasis posėdis prasidėjo iškilmingai – sugiedojus Lietuvos himną, dalyvavus arkivyskupui Lionginui Virbalui SJ, ir paskelbus Prezidentų Gitano Nausėdos ir Valdo Adamkaus sveikinimus.

Per šiuos posėdžius buvo iškeltos ir aptartos svarbios temos:

     * Lietuvių pilietybės išsaugojimas, atkūrimas ir registracija, kas ypač aktualu diasporos lietuviams Pietų Amerikoje.
     * Kultūros paveldo – tiek materialaus, tiek nematerialaus – apsauga, taip pat jo pristatymo galimybės užsienyje.
     * Diasporos įtraukimas į visuotinę Lietuvos gynybą, kaip visuomeniškai aktyvios bendruomenės indėlis į valstybės saugumą.
     * Ryšių tarp diasporos ir Lietuvos regionų stiprinimas, kas atveria kelius vietiniams projektams ir bendriems renginiams.
     * Pasaulio lietuvių sporto žaidynės 2025 m. Lietuvoje, kurių organizavimas ir diaspora bus aktyviai įtraukti.

Paskutinę dieną buvo pristatytos šešios svarbios rezoliucijos, apimančios aukščiau minėtas temas ir atspindinčios diasporos bendruomenių aktualiausius lūkesčius.

Susitikimai su Lietuvos valdžios atstovais – konstruktyvus bendradarbiavimas

Vizito metu man teko garbė susitikti su įvairių Lietuvos ministerijų ir institucijų atstovais. Kiekvienas šių susitikimų buvo svarbus – tiek dėl bendruomeninių reikalų, tiek dėl bendrų ateities planų.

Su VDU Lituanistinių ir tarptautinių programų centro vadove Vilma Leonavičiene ir koordinatore Viktorija Milvydaite



     * Su teisingumo ministru Rimantu Mockumi kalbėjome apie galimą teisinės pagalbos sistemą lietuviams, gyvenantiems Pietų Amerikoje. Taip pat aptarėme diasporos projektų teisinį reguliavimą, bendruomenių teisėtą atstovavimą.
     * Su užsienio reikalų viceministru Juliumi Pranevičiumi bei Globalios Lietuvos departamento atstovėmis Lina Žukauskaite, Laura Dilyte ir Violeta Raulynaitiene diskutavome apie diasporos integraciją į Lietuvos politinį ir kultūrinį gyvenimą. „Globali Lietuva“ programa yra svarbus tiltas tarp mūsų bendruomenės ir valstybės.
     * Su kultūros viceministre Ingrida Veliūte aptarėme bendruomenių vykdomus projektus, susijusius su tautiniu paveldu, bei pasiruošimą 2027 m. Argentinoje vyksiančiai pasaulinei šokių šventei „Stiprios šaknys, gyva kultūra“, kuri taps unikalia proga pristatyti Lietuvos meną ir identitetą užsienyje.
     * Susitikime su Žemės ūkio ministru Ignu Hofmanu ir viceministru Andriumi Palioniu iškėlėme galimą ekonominį bendradarbiavimą, dvišalių prekybinių ryšių plėtrą bei bendrą kultūrinį kontekstą lietuviškos produkcijos pristatyme bendruomeniniuose renginiuose.

Lituanistinis švietimas – mūsų tapatybės garantas

Lietuvių kalba – vienas stipriausių tautinio tapatumo simbolių, tad švietimas diasporoje išlieka itin svarbus prioritetas.

     * Su švietimo viceministru Jonu Petkevičiumi ir Užsienio lietuvių skyriaus vedėja Virginija Rinkevičiene aptarėme lituanistinių mokyklų padėtį Pietų Amerikoje, galimas paramos priemones, mokytojų kvalifikacijos kėlimo programas ir stipendijas jaunimui.
     * Apsilankiau Vytauto Didžiojo universitete (VDU), kur susitikau su Lituanistinių ir tarptautinių programų centro vadove Vilma Leonavičiene ir koordinatore Viktorija Milvydaite. Pristatytos studijų galimybės užsienio lietuviams, bendradarbiavimo projektai ir akademinių mainų iniciatyvos.
     * Taip pat susitikau su Užsienio lietuvių studentų klubo pirmininke Aira Gurauskaite, kuri atstovauja grįžtantį jaunimą ir padeda jam integruotis į gyvenimą Lietuvoje.

Informacijos sklaida – būtina diasporos matomumui

Siekdamas skleisti žinią apie Pietų Amerikos lietuvių veiklą, dalyvavau įvairiuose žiniasklaidos projektuose:

     * „Marijos radijas“ parengė reportažą apie mūsų bendruomenės gyvenimą ir veiklą.
     * „Seimo savaitės“ laidoje Seimo televizijoje dalinausi įžvalgomis apie komisijos darbą ir diasporos aktualijas.
     * „LRT laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjau apie kultūrinę diplomatiją ir bendradarbiavimą.
     * Žurnalui „Būdas“ daviau interviu apie mūsų veiklą ir planus ateičiai.

Apibendrinimas: dialogas tarp Lietuvos ir diasporos – gyvas ir augantis

Mano vizitas į Lietuvą buvo intensyvus, bet nepaprastai prasmingas. Jis įrodė, kad diasporos balsas Lietuvoje yra ne tik girdimas, bet ir vertinamas. Aktyvus bendradarbiavimas politiniu, kultūriniu, švietimo ir ekonominiu lygmeniu rodo, kad Lietuva – tai ne vien tik geografinė teritorija, o visų lietuvių bendruomenė, gyvenanti visame pasaulyje.

„Gyvi mūsų ryšiai, puoselėjama kalba ir kultūra – tai stiprybė, kuri leidžia mums išlikti viena tauta, nepaisant atstumų.“

Tikiu, kad ši partnerystė su Lietuva toliau stiprės ir įkvėps ateities kartas saugoti, mylėti ir skleisti lietuvybę visame pasaulyje.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto