Dabartinė Kristijono Donelaičio muziejaus interneto svetainės išvaizda. Ekrano nuotr.
www.voruta.lt
Kaip praneša ruwest.ru ir severreal.org, Kaliningrado srities Kultūros ir turizmo ministerijai pavaldi įstaiga tyliai pakeitė vieno žinomiausių krašto muziejų Donelaičio memorialinio muziejaus Tolminkiemyje pavadinimą.
Vietoj didžiojo lietuvių poeto Kristijono Donelaičio (gyvenusio gerokai prieš dabartinę geopolitinę situaciją, būtent 1714–1780 m.) vardo atsirado beveidis „Literatūros muziejus“.
Muziejus yra Tolminkiemyje (Čistyje Prudy) kaime, 25 km į pietvakarius nuo Nesterovo. Sovietmečiu niekam nekilo mintis pervadinti, nepaisant tuomet vykusios aršios ideologinės kovos su religija (Donelaitis buvo klebonas). Bet tokia mintis akivaizdžiai kilo Kaliningrado istorijos ir meno muziejaus, kurio filialas yra Kristijono Donelaičio muziejus, vadovybei. Būdinga tai, kad jis dar nespėjo įgyvendinti savo idėjos apie visišką Kristijono Donelaičio vardo ištrynimą: jei skyriuje „Filialai“ muziejus jau pažymėtas kaip „Literatūros muziejus Čistyje Prudy“, tai ten taip pat galite rasti istorinį pavadinimą su Donelaičio vardu, – rašoma
„Nuo pirmųjų gyvavimo dienų K. Donelaičio memorialinis muziejus tapo kultūros centru regiono rytuose“, – dar 2021 metų kovą oficialioje svetainėje rašė KOIHM vadovybė. Čia vyksta literatūros vakarai ir folkloro festivaliai, kūrybiniai susitikimai ir Poezijos dienos, rengiamos parodos. Poeto dvasia, kuri užpildo šias gražias vietas, traukia poeto kūrybos gerbėjus.“
Tiesa, Google.com paieškoje vis dar galima rasti Kristijono Donelaičio memorialinį muziejų ir nurodomi maršrutai kaip jį pasiekti.
Kaip ironizuojama ruwest.ru, „matyt, dabar, pagal naujas politines tendencijas, į gražias vietas prie Čistyje Prudy žmones trauks ne poeto dvasia, o kas kita. Galbūt emisarai, primetę tokį „puikią“ sprendimą, turės kokių nors minčių?“.
Be to, straipsnyje nevengiama priminti, kad 2022 metais Kaliningrado srities Tilžėje (Sovetske) buvo išardytas lietuvių filosofo Vydūno bareljefas. 2024 metais to paties miesto valdžia atsisakė sugrąžinti į savo vietą atminimo lentas Tilžės įžymybėms – Johanesui Bobrovskiui ir Maxui Schenkendorfui.
Šaltiniai:
https://ruwest.ru/news/145848/
Atsakyti