Kaune pagerbtas Pasaulio tautų teisuolės Onos Šimaitės atminimas

Kaune pagerbtas Pasaulio tautų teisuolės Onos Šimaitės atminimas

2024 m. rugsėjo 19 d. Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje vyko vakaras Pasaulio tautų teisuolei Onai Šimaitei atminti. Renginyje dalyvavo knygos „Nepadariusi tautai gėdos. Onos Šimaitės gyvenimo fragmentai“ autorius, jos gyvenimo ir rašytinių šaltinių tyrinėtojas Rimantas Stankevičius.

R. Stankevičius – Vilniaus universiteto alumnas, teisininkas Onos Šimaitės gyvenimą ir likimą nuosekliai tyrinėja jau daugiau nei du dešimtmečius. Po kruopelę rinko ir skaitė išlikusią medžiagą, laiškus, kalbino ją pažinojusius žmones, tik jo pastangų dėka atsirado ir paminklinė lenta Vilniaus universiteto kieme, VU bibliotekos Rankraščių skyrius pasipildė nauja medžiaga apie Oną Šimaitę.

Knygą „Nepadariusi tautai gėdos. Onos Šimaitės gyvenimo fragmentai“ 2021 m. išleido Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Leidybos skurius.

Skaitant knygos puslapius, apžiūrinėjant stropiai surinktas išlikusias nuotraukas, faktus, liudijančius šios moters pasiaukojimą ir taurumą, Ona Šimaitė tarsi sugrįžta į Lietuvą ir jos atminimas atgyja, skatindamas nepamiršti kuklių kasdienybės herojų, įveikusių niūriausią tamsą ir išsaugojusių žmogiškumą, tapusių įkvepiančiu pavyzdžiu.

O. Šimaitė – Vilniaus universiteto bibliotekininkė, savo profesiją išnaudojusi gyvybėms gelbėti. Antrojo Pasaulinio karo metu ji padėjo Vilniaus žydų gete uždarytiems žmonėms, gavusi leidimą jame lankytis sakydama, kad eina atsiimti paskolintų knygų.

„Aš buvau per arti žydų jų didžiosios nelaimės metu, kad nepareikščiau savo nusistebėjimo jų nepalaužiamu didvyriškumu ir moraliniu tvirtumu, įsitvirtinusiu šioje tautoje ir nepalikusiu jos mirties akivaizdoje už spygliuotos geto tvoros. Galima sakyti, kad aš beveik gyvenau gete ir galiu patvirtinti, kad bet kuri tauta fiziškai ir morališkai būtų palaužta, jei tektų išgyventi tai, ką teko išgyventi kiekvienam žydui individualiai ir visiems kartu. Žydai, galbūt patys to nesuvokdami, gete buvo didvyriai.“ – sakė Pasaulio tautų teisuolė.

„Ir todėl jos nuopelnas yra tik vienas, didis nuopelnas – begalinė meilė žmogui, atsidavusi, pasiaukojanti meilė iki paskutinės gyvenimo minutės ir po jos.“ (Icchokas Meras, 1970 m. vasario 12 d. „Gimtasis žodis“).

Renginyje grojo Kauno žydų bendruomenės narys, tarptautinių premijų laureatas klarnetistas Rokas Makštutis.

Susirinkusieji turėjo galimybę įsigyti LGGRTC istorinės atminties leidinių.

Renginys skirtas 130-osioms Onos Šimaitės gimimo metinėms paminėti.Surengtas kartu su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru ir Kauno žydų bendruomene.

Nuotraukos LGGRTC darbuotojų

Naujienos iš interneto