Pagrindinis puslapis Naujienos Minėsime Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienas

Minėsime Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienas

Minėsime Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienas

lrs.lt nuotr.

www.voruta.lt

Šią ir kitą savaitę Seime ir kitose Lietuvos vietose vyks renginiai, skirti Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti.

Minėjimo renginiais prisimenami įvykiai, lėmę prievartinį Lietuvos valstybingumo raidos sustabdymą ir brutalų tautos naikinimą, – 1940 m. birželio 15 d. Sovietų Sąjungos pradėta Lietuvos Respublikos okupacija ir po metų, 1941 m. birželio 14 d., jos įvykdyti pirmieji masiniai Lietuvos gyventojų trėmimai į Sibirą.

Birželio 14 d., sekmadienį,

11.59 val. visi kviečiami prisijungti prie pilietinės akcijos – tylos minutės okupacijos aukoms atminti „Tenutyla kasdienybės šurmulys. Išgirsk. Įsiklausyk į savo širdies plakimą. Dalyvauk pilietinėje akcijoje okupacijos aukoms atminti. Likus minutei iki vidurdienio tylos minute pagerbk jų kančią“.

12 val. Nepriklausomybės aikštėje iškilmingoje ceremonijoje bus iškelta Valstybės vėliava (renginys bus tiesiogiai transliuojamas Seimo „YouTube“ ir „Facebook“ paskyrose, taip pat per LRT televiziją ir radiją).

12.30 val. organizuojama istorinės atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ šalia Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus Vilniuje. Šios akcijos metu jau tradiciškai įvairiuose Lietuvos miestuose skaitomi tremtinių ir politinių kalinių vardai ir likimai.

14 val. įvyks okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimas prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo. 19401941 m. iš Naujosios Vilnios geležinkelio stoties į Sibirą tremtin buvo vežami pirmieji lietuvių, lenkų ir kitų tautybių žmonės.

Birželio 15 d., pirmadienį, bus pagerbtas pirmosios sovietų okupacijos aukos, pasieniečio Aleksandro Barausko atminimas Ūtos kaime, Varėnos rajone. Lemtingąją 1940 m. birželio 15 d. maždaug 3 val. 40 min. ryte apie dvidešimt 185-ojo šaulių divizijos žvalgybinės grupės kareivių apšaudė pasienio 2-osios Ūtos sargybos būstinę, susprogdino granatą ir, įsiveržę į patalpą, jėga išvedė sargybos viršininką A. Barauską į kiemą. Vienas kareivis kelis kartus kirto jam kardu, kitas iššovė į galvą. Vežamas pas gydytoją A. Barauskas kelyje mirė.

Birželio 16 d., antradienį, 10 val. įvyks minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti, Seimo posėdyje (minėjimas bus tiesiogiai transliuojamas Seimo interneto svetainėje, televizijos programa „Seimas – tiesiogiai“, Seimo paskyrose „Facebook“ ir „YouTube).

Birželio 8–29 dienomis Seime bus eksponuojama Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus parengta paroda „Gulag’as. Vieno lagerio istorija“.

Seimo lankytojų centras kviečia šiomis Lietuvai svarbiomis dienomis apsilankyti centre ir apžiūrėti parodą „Kunigo Jono Augustausko fotografijos“ (Gedimino pr. 60, Vilnius).

Visa renginių programa

***

Birželio 14–15 d. 10–17 val. lankytojai galės apžiūrėti Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus ekspozicijas (Aukų g. 2A, Vilnius), Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ (Žirmūnų g. 1N, Vilnius) ir Druskininkų rezistencijos ir tremties muziejaus ekspoziciją (Vilniaus al. 24, Druskininkai).

Taip pat bus galima apžiūrėti Lietuvos ypatingojo archyvo parengtos parodą „Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracija ir jos signatarai“ (Muziejaus vidinis kiemas, Aukų g. 2A) ir Teresės Blažiūnienės parodą „Labanoro gėlės“ (Konferencijų salė, Žirmūnų g. 1F). Lankytojams bus atvira Tuskulėnų rimties parke esanti koplyčia-kolumbariumas (Žirmūnų g. 1F).

Nuo birželio 12 d. – nacionalinio mokinių piešinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ laureatų darbų paroda Aukų gatvėje, Vilniuje.

Naujienos iš interneto