Knygos „Ulmo byla: Nacių masinės žudynės Lietuvoje 1941 metais“ pristatymas Kaune

Knygos „Ulmo byla: Nacių masinės žudynės Lietuvoje 1941 metais“ pristatymas Kaune

Raimundo Kaminsko nuotr.

Dr. Raimundas Kaminskas, LGGRTC Sekretoriato vyresnysis  patarėjas, Kaunas, www.voruta.lt

Spalio 8 d. Kaune, LPKTS būstinėje, buvo  pristatyta visuomenininko,  prof. Aleksandro Vitkaus   nauja knyga ,,ULMO BYLA: Nacių masinės žudynės Lietuvoje 1941 metais“.

Šioje knygoje  dalykinį įžanginį žodį parašė  istorikas, LGGRTC generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys. Renginio dalyviams, knygos autorių pristatė knygos redaktorius, rašytojas ir žurnalistas Laimonas Inis. Savo ekspertinėmis mintimis apie šį istorinį įvykį dalijosi istorikas, LR Seimo narys prof. Valdas Rakutis ir prof. Liudas Mažylis.  Renginį vedė  XXVII Knygos mėgėjų draugijos pirmininkė, Lietuvos universitetų moterų asociacijos prezidentė, žurnalistė Dalia Poškienė.

Raimundo Kaminsko nuotr.

Pastebėtina, kad prieš 66-erius metus ( prasidėjęs 1958 m. balandžio 28 d.) Vakarų Vokietijoje, Baden-Viurtembergo žemėje, Ulmo mieste vyko  Tilžės gestapo ir SD (Saugumo tarnybos, vok. Sicherheitsdienst) einsatzkomandos (Einsatzkommando Stapo und SD Tilsit) vadų ir narių teismo procesas, kuris istorikų ir kitų socialinių tyrėjų tekstuose yra įvardijamas kaip „Ulmo procesas“.  Lietuvos kaimynystėje esančios Tilžės einsatzkomanda buvo atsakinga už Lietuvos žydų ir komunistų fizinį sunaikinimą visame 25 km pločio pasienio ruože 1941 metais. Tą ji ir padarė. Už tai egzekutoriai ir buvo teisiami.

Per visą Ulmo procesą buvo kalbama apie Lietuvą, apie jos istoriją. Pasak istoriko Rimanto Jokimaičio,  „nei sovietmečiu, nei šiais laikais išleistose lietuviškose, net emigracinėse enciklopedijose nerasite straipsnių apie tą procesą, pateikiama žinių tik apie patį Ulmą ir aukštus jo bažnyčių bokštus“.

Raimundo Kaminsko nuotr.

Knyga yra skirta ne tik istorikams profesionalams, bet gali būti naudinga ir įdomi teisininkams, politologams, sociologams bei kitiems XX a.  Lietuvos istorinės atminties  tyrinėtojams ir mėgėjams.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto