Kodėl atsiranda dantų skausmas valgant šaltus ar karštus produktus?

Kodėl atsiranda dantų skausmas valgant šaltus ar karštus produktus?

Dantų jautrumas yra problema, su kuria susiduria daugybė žmonių, ir ji gali sukelti nemalonų diskomfortą kasdieniame gyvenime. Įprasti veiksmai, tokie kaip šaltų gėrimų gurkšnojimas ar karštos sriubos valgymas, gali tapti skausmingi ir nemalonūs. Bet kas iš tiesų vyksta, kai dantys tampa jautrūs, ir kodėl kai kurie žmonės šį diskomfortą jaučia stipriau nei kiti?

Dantų jautrumas atsiranda, kai dantų emalis – kieta apsauginė danties išorė – susidėvi arba dantenos atsitraukia, atidengdamos dentiną, minkštesnį danties sluoksnį. Ši dentino sritis turi mažyčius kanalus, vadinamas tubuliais, kurios veda tiesiai į danties nervus. Kai dentinas yra veikiamas šaltų, karštų ar net saldžių produktų, šie dirgikliai gali lengvai pasiekti nervų galūnes, sukeldami skausmo pojūtį.

Priežastys, dėl kurių dantys tampa jautrūs

Viena iš pagrindinių dantų jautrumo priežasčių yra dantų emalio nusidėvėjimas. Dantų emalis yra kieta apsauginė danties medžiaga, tačiau per laiką ji gali nusidėvėti dėl netinkamos burnos higienos, per stipraus dantų valymo, rūgščių maisto produktų ar net bruksizmo – dantų griežimo naktį. Kai emalis tampa plonas arba visiškai prarandamas, dentinas, esantis po juo, tampa labiau veikiamas išorinių dirgiklių.

Kita dažna priežastis – dantenų atsitraukimas. Tai gali įvykti dėl gingivito ar kitų dantenų ligų, kurios sukelia dantenų uždegimą ir atsitraukimą nuo dantų. Dantenų atsitraukimo metu apnuoginamos dantų šaknys, kurios neturi emalio apsaugos. Šios jautrios šaknys yra ypač pažeidžiamos šalto ar karšto maisto ir gėrimų, sukeldamos skausmingą dantų jautrumą.

Maisto produktai ir įpročiai, kurie gali pabloginti dantų jautrumą

Tam tikri maisto produktai ir kasdieniai įpročiai gali prisidėti prie dantų jautrumo arba jį pabloginti. Rūgštūs maisto produktai, tokie kaip citrusiniai vaisiai, vynas ir gazuoti gėrimai, gali sukelti emalio nusidėvėjimą ir taip padidinti dantų jautrumą. Šie produktai tiesiogiai veikia emalį, minkština jį ir skatina jo plonėjimą.

Per stiprus dantų valymas taip pat yra viena iš jautrumo priežasčių. Daugelis žmonių nežino, kad per stiprus šepetėlio spaudimas ar naudojimas per kieto dantų šepetėlio gali pažeisti emalį ir dantenas. Tai sukelia emalio nusidėvėjimą ir dantenų atsitraukimą, dėl ko dantys tampa jautrūs.

Be to, blogi burnos higienos įpročiai, tokie kaip nereguliarus dantų valymas ar retas dantų siūlo naudojimas, gali prisidėti prie apnašų ir akmenų kaupimosi ant dantų paviršiaus. Tai gali sukelti dantenų uždegimą, kuris ilgainiui veda prie dantenų atsitraukimo ir dantų jautrumo padidėjimo.

Bruksizmas arba naktinis dantų griežimas yra dar viena jautrumo priežastis. Dantų griežimo metu emalis palaipsniui susidėvi, todėl dantys tampa labiau pažeidžiami dirgiklių. Tai dažnai vyksta nepastebimai, nes žmonės gali nežinoti, kad griežia dantimis miego metu. Tačiau ilgainiui šis įprotis gali turėti rimtų pasekmių dantų sveikatai.

Kaip išspręsti dantų jautrumo problemą?

Gydymas priklauso nuo dantų jautrumo priežasties, todėl pirmiausia svarbu pasikonsultuoti su odontologu, kuris gali atlikti išsamų dantų ir dantenų būklės įvertinimą. Odontologas padės nustatyti dantų jautrumo priežastis ir pasiūlys tinkamus gydymo metodus.

Viena iš pirmųjų priemonių, kurią rekomenduoja specialistai, yra specialios dantų pastos, skirtos jautriems dantims. Šios pastos paprastai turi specialių ingredientų, kurie padeda užblokuoti danties nervų kanalėlius ir sumažina skausmo pojūtį valgant ar geriant šaltus ar karštus produktus. Nors šios dantų pastos gali nepašalinti jautrumo priežasties, jos gali laikinai palengvinti simptomus.

Jei jautrumas atsirado dėl dantenų atsitraukimo, odontologas gali pasiūlyti dantenų atkūrimo procedūras, kurios padeda uždengti apnuogintas šaknis ir sumažinti jautrumą. Tai gali būti dantenų persodinimas arba specialūs odontologiniai metodai, padedantys atkurti dantenų sveikatą.

Tais atvejais, kai dantų jautrumą sukelia emalio nusidėvėjimas, gali būti taikomos fluorido procedūros. Fluoras padeda stiprinti emalį ir apsaugo nuo tolimesnio nusidėvėjimo. Odontologai gali atlikti specialias fluorido aplikacijas, kurios sustiprina dantis ir sumažina jautrumą.

Bruksizmo atveju gydymas gali apimti naktinių apsauginių įtvarų naudojimą. Šie įtvarai padeda apsaugoti dantis nuo tolesnio nusidėvėjimo ir sumažina dantų jautrumą. Apsauginiai įtvarai taip pat gali padėti sumažinti žandikaulio įtampą ir skausmą, kurį sukelia dantų griežimas naktį.

Prevencinės priemonės ir tinkama burnos higiena

Tinkama burnos higiena yra vienas iš svarbiausių būdų, kaip išvengti dantų jautrumo. Reguliarus dantų valymas minkštu dantų šepetėliu, dantų siūlo naudojimas ir burnos skalavimo skysčiai padeda pašalinti apnašas ir sumažinti dantenų uždegimą. Svarbu valyti dantis švelniai, kad būtų išvengta per didelio emalio nusidėvėjimo.

Be to, reikėtų atkreipti dėmesį į maisto produktus, kurie gali prisidėti prie dantų jautrumo. Rekomenduojama vengti rūgščių ir itin saldžių produktų, kurie gali minkštinti dantų emalį. Jei šių produktų vartoti neišvengiama, patartina po valgymo skalauti burną vandeniu, kad būtų pašalintos rūgštys.

Svarbiausia – reguliariai lankytis pas odontologą profilaktinei apžiūrai. Odontologijos klinika Vilniuje gali pasiūlyti išsamų dantų sveikatos vertinimą ir padėti nustatyti bei gydyti dantų jautrumo priežastis. Specialistai gali pateikti individualius patarimus, kaip geriausiai rūpintis dantimis ir išvengti jautrumo.

Dantų jautrumas gali būti nemalonus, bet jį galima valdyti ir gydyti taikant tinkamas priemones ir reguliariai lankantis pas odontologą.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto