Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai dalyvavo vasaros renginyje, kuriuo siekta sustiprinti komandinę darbuotojų dvasią, įkvėpimo semiantis iš herojiškos partizaninės kovos ir jiems prieglobstį teikusios gamtos – Lietuvos miškų.
„Vienas pagrindinių mano uždavinių sutinkant su Seimo paskyrimu vadovauti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui buvo vienyti susiskaldžiusį kolektyvą, ir nors įtampų dar yra ir jų atgarsiai nuvilnija žiniasklaidoje, kolegų šypsenų taip pat netrūksta ir dauguma šiandien sugeba dirbti petys petin nepaisant finansinių, emocinių ir kitų sunkumų“, – sako centro vadovas dr. Arūnas Bubnys.
Centro darbuotojų žygį, lydimą istorinių pasakojimų, per Puvočius ir palei Merkį vedė pats Merkinės krašto muziejaus vadovas, istorikas Žygimantas Buržinskas, savo nuolatiniu rūpesčiu krašto istorija ir laisvės kovų atminties reikalais įkvepiantis tiek jaunuosius žygeivius, tiek profesionalius tyrinėtojus. Vytauto Didžiojo Karo muziejus į Centro darbuotojų vasaros renginį atvežė autentiškų laisvės kovų ginklų parodą:
Taip pat skaitykite
„Simboliška, nes dalis jų galimai būtent šioje vietovėje buvo naudojami prieš okupantus kruvinų laisvės kovų laikais“, – pabrėžia pilietinės iniciatyvos „Vanago Lietuva“ vadovas Alkas Paltarokas.
Renginio metu partizaniniu principu ant medžio šakos buvo iškelta lietuviška trispalvė, kurią simboliškai kėlė pati Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, Dainavos apygardos Merkio rinktinės, vėliau ir pačios apygardos vado bei Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Tarybos 1949 m. Vasario 16-osios deklaracijos signataro, LLKS gynybos pajėgų vado, LLKS Tarybos prezidiumo pirmininko pirmojo pavaduotojo, aukščiausiojo kovojančios Lietuvos pareigūno, kuriam po žiaurių okupantų kankinimų 1957 m. įvykdyta mirties bausmė Adolfo Ramanausko-Vanago dukra. Centro darbuotojai sugiedojo Lietuvos valstybės himną.
Dalykinėje renginio dalyje scena buvo suteikta Auksutei Ramanauskaitei Skokauskienei, paskutinio kovojančios Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko Vanago dukteriai, Mariui Janukoniui, Užsienio reikalų ministerijos Strateginio valdymo ir analizės departamento direktoriui, Auksei Uksienei, Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento pareigūnei, taip pat kitiems Lietuvos kariuomenės kariškiams ir dr. Dianai Petrauskienei, papasakojusiai apie partizanų mediciną ir aktyvaus gyvenimo būdo ir žygiavimo sveikatinimo požiūriu svarbą.
Lietaus pašventinta centro darbuotojų vasaros renginio kulminacija – pušelių alėjos sodyba, skirta Dainavos apygardos partizanų, jų rėmėjų ir ryšininkų atminimui. Tai ne tik prasmingo aplinkos puoselėjimo, bet ir bendrystės bei pilietiškumo ženklas, nes ateityje ją ketinama pažymėti specialiu laisvės kovotojų ženklu.
Primintina, kad praėjusiais metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kolektyvas garsiojoje partizaninės fotosesijos „Vanagas su vanagėliais“ vietoje pasodino pušelių gojelį, kurį nuolat lanko žygeiviai, šauliai, skautai, Lietuvos kariuomenės atstovai.
Centro darbuotojų komandos formavimo renginį organizavo ir vedė pilietinės iniciatyvos „Vanago Lietuva“ instruktoriai.
Genocid.lt pranešimas
Mato Vaišnoro nuotraukos iš renginio