Česlovas Iškauskas. Asmeninė nuotr.
Česlovas Iškauskas, politikos apžvalgininkas, www.voruta.lt
Turbūt dažnas girdėjęs tokį krikščionišką patarimą: „Kas užgauna tave per vieną skruostą, atsuk ir antrąjį“. Šie Jėzaus žodžiai Evangelijoje kartojami kelis kartus. Jeigu iš senovės graikų kalbos verstume šią šv. Mato eilutę pažodžiui, tektų dar pridėti „Nesipriešink piktai…“ Paprasta žmonių kalba tai reiškia: „neskatink keršto, nors ir žeminamas, siek susitaikymo“.
Gyvenime tokie šv. Rašto patarimai kelia bene didžiausius nesusipratimus. O ten, kur liejasi smurtas, žūsta žmonės, vyksta karai ir konfliktai, dažnas tokį patarėją pasiųstų „ant trijų rusiškų raidžių“.
Taip pat skaitykite
Karas Ukrainoje turi savo žiaurią logiką: akis už akį, metras žemės už kitą metrą užpuoliko teritorijos. Pagal šią logiką elgiasi ir Kyjivas: per tris savaites jis jau kontroliuoja 1294 kv. km Rusijos teritorijas bei apie 100 gyvenviečių Kursko srityje. Į ukrainiečių nelaisvę pateko 594 rusų, kurių didžioji dalis – fronto neragavę šauktiniai. Vyriausiasis Ukrainos kariuomenės vadas Oleksandras Syrskis sako, kad operacijos tikslas – atitraukti Rusijos kariuomenę iš kitų frontų, o prezidentas Volodymyras Zelenskis anksčiau pabrėžęs, kad šiuo išpuoliu Kyjivas gauna stiprią kortą galimose derybose su Maskva.
Tiesa, ta korta tampa ne tokia veiksminga sulig rusų veržimusi link kalnakasybos ir logistikos centro Pokrovsko, nuo kurio juos skiria vos 11 km. Į Kursko frontą rusai permetė apie 30 tūkst. savo karių, bet nėra žinių, kad jie atitraukti būtent nuo Pokrovsko arba Kurachovo.
O vis dėl to karas Ukrainoje ir už jos ribų įgauna kitas, strategines spalvas. Tai susiję su didesnio nuotolio ginkluotės panaudojimu. Ir čia mes vėl kalbame apie karo logiką. Jeigu rusų toliašaudės raketos pasiekia Lvivą, kuris yra daugiau kaip už 1000 km nuo rusų pozicijų kažkur prie Belgorodo, tai Vakarų tiekiamos taktinės balistinės raketos veikimo spindulys, kaip rašo Wikipedia, tėra 150 – 300 km. Tiesa, Kyjivas gali turėti ir galingesnių ginklų, pavyzdžiui, didelio nuotolio balistinių raketų (long-range ballistic missile; LRBM),kurios gali nuskrieti nuo 3500 iki 5500 km. Toks šaudmuo pasiektų ne tik už 500 km nuo Kursko esančią Maskvą ir Putino bunkerį, bet ir jo tėvoniją Sankt Peterburgą (už 1500 km) ar Šiaurės karinio laivyno bazę Murmanske (už 2500 km).
Bet ne – Vakarai draudžia tokį ginklą naudoti Rusijos teritorijoje. Motyvai? Kad nekiltų tiesioginis susipriešinimas, kitaip sakant, Trečiasis pasaulinis karas, kad Maskva nebūtų išprovokuota panaudoti branduolinį ginklą, kad nebūtų prarasta galimybė diplomatinėmis priemonėmis spręsti konfliktą. Vietoj to Kyjivui siūloma, kaip rašoma šv. Rašte, atsukti kitą veido pusę – susitaikyti su okupuotomis žemėmis ir sėsti už derybų stalo.
Tačiau V. Zelenskiui reikia pavydėti kantrybės. Jau rugsėjį jis būdamas Vašingtone ketina JAV prezidentui perduoti Ukrainos pergalės planą iš keturių punktų: puolimas Kursko srityje (pranešama, kad jis jau suka į Belgorodą), Ukrainos vieta pasaulio saugumo infrastruktūroje, paketas priemonių priversti Rusiją siekti karo pabaigos diplomatiniu keliu ir ekonominiai svertai, kurių V. Zelenskis nedetalizavo. Beje, planas bus įteiktas ne tik J. Bidenui, bet ir Kamalai Harris bei Donaldui Trumpui. Šis planas bus nagrinėjamas antrojoje taikos konferencijoje, kuri gali įvykti vienoje iš „globalių Pietų“ šalyje, sakė V. Zelenskis.
Viena iš Kyjivo „rudens strategijos“ sudėtinių dalių – rengiamas sąrašas taikinių Rusijoje, kuriems gali smogti Ukrainos ginkluotosios pajėgos, jei Vašingtonas panaikintų apribojimus naudoti tolimo nuotolio Amerikos ginklus Rusijos teritorijoje, skelbia leidinys „Politico“.
Anksčiau Kyjivas jau nurodė potencialius taikinius Rusijoje, bet šįkart sąrašas konkretesnis. Jis lieka paslaptyje. Apie tai bus kalbama šią savaitę, kai Vašingtone lankysis aukšti Ukrainos pareigūnai. Iki šiol JAV leido naudoti raketas ATACMS tik Charkovo srityje ir tik 100 km spinduliu, o apskritai šį nuotolį riboja iki 320 km. Laikraštis „The Wall Street Journal“ praneša draudimo priežastį: JAV bijo atsakomųjų Maskvos smūgių. Leidinio kalbinti ekspertai tvirtina, kad Vašingtonas vis vėluoja priimti Ukrainai svarbius sprendimus, ir, jei jis dėl raketų juos būtų priėmęs karo pradžioje, rusų aviacijai būtų suduotas juntamas smūgis, tačiau…
Forume „Ukraina 2024, Nepriklausomybė“ V. Zelenskis pastebėjo, kad prieš Rusijos atakas jau naudojami ir amerikietiški naikintuvai F-16, bet jų trūksta. Rugpjūčio 24 d. naikintuvai jau numušė keletą rusų sparnuotųjų raketų.
Priminsiu, kad kai kurios kitos šalys, kaip Jungtinė Karalystė ar Danija, jau leido savo tiekiamą ginkluotę naudoti prieš taikinius Rusijoje. Pavyzdžiui, Londonas siunčia Kyjivui ilgojo nuotolio raketas „Storm Shadow“, kurias, „The Guardian“ teigimu, ukrainiečiai gali nuskraidinti iki Maskvos ar Sankt Peterrburgo o Danija tik ką skyrė pagalbos už 116 mln. dolerių.
Kol Vakarų šalys tūpčioja, bijodamas Maskvos rūstybės ir siūlydamos ukrainiečiams „atsukti kitą skruostą“, Kyjivas tik pranešė, kad sukūrė savo tolimo nuotolio balistinę raketą, kurią gali naudoti be suderinimo su sąjungininkais. Agentūra AP pranešė, kad raketinis dronas vadinamas „Palianicia“ („Паляниця“ – tokia apvalaus kepalo formos kvietinės duonos rūšis). Raketa sukonstruota per pusantrų metų, paleidžiama iš antžeminio įrenginio, skridimo nuotolis apie 300 – 400 km, greitis iki 500 km per val., su turboreaktyviniu vokiečių gamybos varikliu JetCat P400-PRO sveria 50 kg., bet gali nešti iki 400 kg sprogmenį, mažiau pastebimas priešraketinės gynybos. Ši raketa privers Rusiją atitraukti savo priešraketinę gynybą ir kovinius lėktuvus toliau nuo ukrainiečių pozicijų.
Taigi, padėtis Ukrainos fronte keičiasi. Jei Putinas kliaunasi tik tradiciniu masiniu Ukrainos infrastruktūros naikinimu, tai Kyjivas pamažu pereina į strategines jam palankias pozicijas, ir ateinantis ruduo kovojančiai šaliai bus labai svarbus – ir karine, ir diplomatine prasme. Ir jokiu būdu krikščioniškoji Ukraina neatsuka kito skruosto…