Leonido Donskio konferencijoje – kritinio mąstymo skatinimas ir žvilgsnis į pilkąsias zonas

Leonido Donskio konferencijoje – kritinio mąstymo skatinimas ir žvilgsnis į pilkąsias zonas

Donskio vardo konferencija 2023 metai. Jono Petronio nuotr.

Minint septintąsias šviesaus atminimo Lietuvos filosofo, pedagogo ir visuomenės veikėjo Leonido Donskio mirties metines, VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras tradiciškai organizuoja tarptautinę konferenciją. Šįkart bus siekiama atskleisti pilkuosius istorijos atspalvius, paneigiant, kad viskas yra tik juoda ar balta. Konferencija „From black and white to shades of grey“ rugsėjo 20 d. vyks Vilniaus rotušėje. Renginys nemokamas, bet būtina registracija: https://shorturl.at/atz9S

„Karo metu istorijos suvokimas aštrėja, viskas atrodo tik juoda arba balta. Visgi iš tiesų žinome, kad istorija yra daugialypė ir daugiasluoksnė. Tai, ką matome iš pirmo žvilgsnio, paprastai nėra būtent tai, kas atsitiko. Tik laikui bėgant išryškėja daugiaprasmis vaizdas. Norint susidaryti tokį pilnesnį tikrovės suvokimą, laikas yra esminis veiksnys, tai nenutinka labai greitai, bet yra būtina. Jei nesuprasime praeities kompleksiškumo, negalėsime iš jos pasimokyti. Ir tada praeities klaidų kartojimas taps neišvengiamas“, – sako Sacharovo centro direktorius prof. Robert van Voren.

Į konferenciją jis sukvietė įvairios patirties sukaupusius pranešėjus iš Didžiosios Britanijos, Nyderlandų, Kanados, Pietų Afrikos Respublikos, Sakartvelo ir Ukrainos dalytis informacija apie mažiau visuomenei žinomus istorinius niuansus. Konferencijos dalyvių laukia pranešimai apie rusų ir kinų dezinformacijos kampanijas prieš Europą, istorinių įvykių kontekstų aptarimas, įžvalgos apie Holokausto tęsinio apraiškas dabartiniame pasaulyje, Kanados susitaikymo su praeitimi ir Pietų Afrikos Respublikos susitaikymo atvejai, Ukrainos istorijos dekolonizavimas ir Rusijos istorijos pilkųjų niuansų aptarimas.

Šiemet konferenciją  VDU Sacharovo centrui organizuoti padeda Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Jos vadovas Marius Vaščega sako: „Kad kurtumėm ateities Europą ir ateities pasaulį, turime atsigręžti į istorijos pamokas ir taip pat pažvelgti, kuo mūsų visuomenė gyvena šiandien. Visas pasaulis išgyvena neramumų, netikrumo ir poliarizacijos laikotarpį. Todėl be galo svarbu ginti mūsų visų bendrą gėrį – demokratiją. Jai kyla įvairių grėsmių – tai kibernetinės ir hibridinės atakos, melagienos ir dezinformacija.  8 iš 10 europiečių mano, kad spartus dezinformacijos plitimas yra didelis demokratijai kylantis iššūkis. Tik kritiškai mąstanti visuomenė gali atsispirti melagingos informacijos įtakai. Skatindami skaidrumą ir valdžios atsakomybę, gindami žiniasklaidos laisvę, mes stipriname demokratijos pagrindus. Konferencija suteiks galimybę apžvelgti istorijos pamokas ir aptarti, kaip jos gali padėti stiprinti šiandienos visuomenės atsparumą ir vienybę“.

Sekant didžiojo mąstytojo, tolerancijos etalono Leonido Donskio pavyzdžiu konferencijos organizatoriai siekia apžvelgti įvairius istorinius aspektus ir sako, kad tiesa nėra vienmatė sąvoka, o veikiau kaip deimantas, turintis begalę briaunų, kurios kartais pasirodo tik tada, kai atsiranda nauja šviesa, kartais iš netikėtų ir staigių pusių bei šaltinių. Mes stengiamės suprasti, kas iš tikrųjų atsitiko, bet niekada nepasiekiame galutinės „tiesos“.

Konferencija „From black and white to shades of grey“ vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių kalbą. Renginys nemokamas, vyks Vilniaus rotušėje rugsėjo 20 d. nuo 8 val. Registracija: https://shorturl.at/atz9S

Naujienos iš interneto