Pagrindinis puslapis Kultūra Lietuvių atstovės dalyvavo Kinijos ir Vidurio bei Rytų Europos šalių literatūros forume

Lietuvių atstovės dalyvavo Kinijos ir Vidurio bei Rytų Europos šalių literatūros forume

Lietuvių atstovės dalyvavo Kinijos ir Vidurio bei Rytų Europos šalių literatūros forume

Jurga Žąsinaitė-Gedminienė ir Audinga Peluritytė-Tikuišienė. Asmeninio archyvo nuotraukos.

Jurga ŽĄSINAITĖ – GEDMINIENĖ, Zhejiang provincija, Kinija, www.voruta.lt

Rugsėjo 17 d. rytų Kinijos provincijoje Džedziange (Zhejiang) įsikūrusiame Ningbo mieste prasidėjo antrasis Kinijos ir Vidurio bei Rytų Europos šalių literatūros forumas (pirmasis forumas vyko 2016 m. Vengrijoje). Renginį organizavo Kinijos rašytojų sąjunga ir Ningbo miesto savivaldybė.


Šis literatūros forumas buvo inicijuotas dar 2017 m. Kinijos mieste Hangdžou (Hangzhou) pasirašytos Kinijos ir Vidurio bei Rytų Europos šalių kultūrinio bendradarbiavimo deklaracijos, kuria buvo patvirtintas šalių bendradarbiavimo veiksmų planas 2018-2019 m. Plane numatyta stiprinti meno organizacijų, asociacijų atstovų, kūrybinio jaunimo tiesioginius mainus, rengti kultūros ir kūrybinių industrijų, paveldo, menininkų kūrybines stovyklas ir sudaryti sąlygas Kinijos kultūros ir meno pristatymams Europoje.


Daugiau kaip 40 rašytojų, literatūros kritikų, tyrėjų iš Kinijos bei penkiolikos Vidurio ir Rytų Europos šalių susirinko turistų gausiai lankomame Tianyige muziejuje, kuris garsėja seniausia visoje Azijoje privačia biblioteka (pastatyta 1561-1566 m.). Šiame muziejuje saugoma daugiau kaip 300 000 senovinių knygų, išskirtinę istorinę vertę turi Mingų dinastijos (Kiniją valdžiusios 1368-1644 m.) įrašai.


Skambant klasikinei kinų operos muzikai, prasidėjo literatūros forumo atidarymo ceremonija. Sveikinamąsias kalbas sakė Kinijos rašytojų sąjungos tarptautinio skyriaus vadovas Zhang Tao, Kinijos rašytojų sąjungos viceprezidentas Yan Jingming, Ningbo miesto vicemeras Xu Yanan. Buvo pristatyti rašytojai ir literatūros kritikai iš Kinijos, Albanijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Bulgarijos, Kroatijos, Čekijos, Vengrijos, Makedonijos, Lenkijos, Rumunijos, Serbijos, Slovakijos, Slovėnijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos. Pastarajai atstovavo Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedros docentė, literatūrologė Audinga Peluritytė-Tikuišienė ir šio straipsnio autorė rašytoja, humanitarinių mokslų daktarė, senosios lietuvių literatūros tyrinėtoja Jurgita Žąsinaitė-Gedminienė.


Literatūros forumo dalyviai pristatė savo šalių šiuolaikinės literatūros tendencijas, diskutavo tradicijos, meniškumo, kūrybingumo, literatūros sklaidos temomis. Nemažai dėmesio buvo skiriama pokalbiams apie elektroninių knygų rinką. Kinijoje atlikti tyrimai parodė, kad didžioji dalis kinų skaitytojų renkasi ne spausdintas, bet elektronines knygas.

Daugiau kaip 60 proc. Kinijos skaitytojų skaitymui naudoja elektroninius įrenginius. Kiekvienais metais Kinijoje vis intensyvėja domėjimasis technologijomis, ir kaip tik tai leidžia leidėjams drąsiau investuoti į elektroninių knygų rinką, kurioje elektroninės prekybos, telekomunikacijų įmonės ir leidėjai vis dažniau kuria bendrus projektus.

Kitas Vidurio ir Rytų Europos šalis atstovaujantys rašytojai ir kritikai tikino, kad jų kraštiečiai pirmenybę teikia popierinėms knygoms. Tiesa, buvo pastebėta, kad po truputį daugėja ir tokių, kurie šalia tradicinio knygos formato noriai skaito ir skaitmeninius leidinius. Lietuvoje, remiantis pastaruoju metu atliekamomis apklausomis, ir popierinį, ir skaitmeninį knygos formatus naudoja maždaug apie 15 proc. šalies gyventojų. Elektroninės knygos dažniau skaitomos kelionėse, namuose pasirenkamos tradicinės popierinės.


Baigiantis literatūros forumui, buvo sutarta tęsti užsimezgusį bendradarbiavimą tarp Kinijos ir Vidurio bei Rytų Europos rašytojų, literatūrologų, gerinti keitimąsi kultūrine informacija, intensyvinti kultūrinį dialogą, aktualizuoti žmogiškąjį ryšį.

Naujienos iš interneto