www.voruta.lt
LIETUVOS LAISVĖS KOVOS SĄJŪDIS
LR Prezidentui J. E. Gitanui Nausėdai,
LR Seimo nariams.
P A R E I Š K I M A S
Dėl Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektų
2022-01-10
Šių metų sausio 11 d. – LR Seime, pataikaujant autonomijos kūrėjams bei jų talkininkams, rengiamas lietuvių kalbos išdavystės aktas. Ir tai rengiama Laisvės gynėjų dienos išvakarėse. Tai tikras pasityčiojimas iš tų, kurie kovojo ir daugelis žuvo už Lietuvos laisvę, jos orumą, už lietuvišką raštą, jo žodį, už Nepriklausomybę.
Lietuvos laisvės kovos sąjūdis nepritaria asmenvardžių nulietuvinimo, Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose projektui, kuriame siūloma LR piliečių vardus ir pavardes pirmame LR paso puslapyje rašyti nevalstybine kalba ir nelietuviškais rašmenimis, nepritaria mūsų nusistovėjusios ir laiko patikrintos abėcėlės ardymui, įterpiant į ją mums svetimas raides.
Mūsų raidyną neišdrįso keisti net sovietinis okupantas. Prisimintini akademiko A. Tylos žodžiai – rašmenys tai ne šiaip abėcėlė, tai valstybingumo ir su juo susijusio tapatumo kūrimo bei kultūros atminties veiksnys. Nejau mes patys savo ranka jį žudysime?
Taip pat skaitykite
Europos Žmogaus Teisių Teismas 2011 m. gegužės 12 d. byloje yra patvirtinęs, kad asmenvardžių rašymas valstybine kalba žmogaus teisių nepažeidžia. Taigi, ir toliau Lietuvos piliečių asmenvardžiai Lietuvos piliečių asmens dokumentuose turi būti rašomi valstybine lietuvių kalba. Kitokiu atveju, kaip teisingai pastebi prof. L. Kalėdienė, būtų siaurinama valstybinės kalbos vartojimo erdvė.
Siūlomas projektas XIIIP-535 prieštarauja LR Konstitucijai, Valstybinės lietuvių kalbos įstatymui, daugumos Lietuvos piliečių valiai (surinkta apie 70 tūkst. piliečių parašų), prieštarauja 1994 m. Lietuvos – Lenkijos dvišalei sutarčiai, numačiusiai rašyti originalias pavardes pagal skambesį valstybine kalba, prieštarauja tarptautinei praktikai (Vakarų šalyse paso įrašai daromi tik savo valstybinės kalbos rašmenimis pagal savo kalbos taisykles).
Siūlomas Vardų ir pavardžių rašymo projektas XIIIP-535 kelia grėsmę Lietuvos valstybės vientisumui. Užprogramuoja ateities konflikto ir diskriminacijos tikimybę, kelia geopolitinę grėsmę Baltijos šalyse, išduodant Latviją, įteisinusia asmenvardžių rašybą nelatviškomis raidėmis kitame paso puslapyje, paklūsta Lenkijos politikų spaudimui ir vietoje integracijos skatina Vilniaus krašto lenkų tapatinimąsi su Lenkijos valstybe.
Lietuvių kalba ir jos rašyba negali būti politikos įrankiu.
Pritariant antikonstituciniam XIIIP-535 įstatymo projektui – laužoma duota priesaika, įteisinamas teisinis nihilizmas, skatinamas dar didesnis piliečių susipriešinimas, nusivylimas savo valstybe.
Lietuvos partizanai ir kiti Lietuvos laisvės kovų dalyviai kovojo už orią, save gerbiančią, savo dvasines vertybes turinčią ir jas saugojančią Lietuvą, už savo kalbos, papročių, savo tautinės gyvybės ir neiškreiptos istorijos turėjimą bei išsaugojimą, o ne už besiskverbiančią kosmopolitinę dvasią, nusistovėjusio raidyno ardymą, vardų ir pavardžių rašymo mišrainę, siaurinančia lietuvių kalbos vartojimo erdvę.
Lietuvos laisvės kovos sąjūdis pritaria LRS narių A. Ažubalio ir kitų siūlomam Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo kompromisiniam projektui XIIIP-471, kuris sudaro galimybę nelietuviškus asmenvardžius rašyti ne pagrindiniame, o kitame paso puslapyje, nesudaro galimybės tautinių mažumų priešpriešai.
Neniekinkime savo kalbos. Turėtume visi prisiminti manifestinius M. Daukšos žodžius – paniekink kalbą – paniekinsi santaiką, vienybę ir visą kas gerą.
Prašome Gerb. Lietuvos Prezidentą, LR Seimo narius palaikyti XIIIP-471 projektą.
Pagarbiai,
Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio
Tarybos pirmininkas
Giedrius Gataveckas
Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio
Tarybos narys
Zigmas Tamakauskas