Lietuvos istorijos mylėtojų klubo nariai su popietės dalyviais ir svečiais, Brighton Park parapijos salėje. Ligita Barniškis nuotr.
Violeta RUTKAUSKIENĖ, Lietuvos istorijos mylėtojų klubo narė. www.voruta.lt
Čikagoje jau kuris laikas veikia Lietuvos Istorijos mylėtojų ir ieškotojų būrelis, kuris spalio 25 d. paminėjo savo 5 metų gyvavimo sukaktį ir pakvietė lietuvišką visuomenę į popietę susitikimui su Lietuvos istorija. Tą sekmadienį istorijos mylėtojai turėjo galimybę pasižiūrėti ir pasiklausyti filmuotą vilniečio tyrinėtojo S. Poderio paskaitą apie karališkos kriptos atradimą Vilniaus Katedroje 1931 m. ir galimą Vytauto bei jo žmonos palaikų nusulėpimą. Patys Istorijos mylėtojai ta proga susirinko pasitarti dėl būrelio veiklos, ateities planų bei naujų sumanymų įgyvendinimo.
Taip pat skaitykite
Būrelio veikla, kaip paminėjo Algimantas Barniškis, vienas būrelio steigėjų, pradėjo nuo Brighton Park bažnyčios choristų pasikalbėjimų apie istoriją per choro repeticijų pertraukėles, čia pat prie vargonų besišnekant apie rūpimus istorijos reikalus ir problemas. Netrukus keli šio būrelio entuziastai ėmėsi ir rimtesnės veiklos. Jau 2009 m. rudenį suorganizuotas Jūratės Statkutės de Rosales knygos „The Gohts and Balts“ pristatymas ir aptarimas. Jūratės de Rosales – Venesuelos lietuvės žurnalistės, tolimosios baltų praeities tyrinėtojos, Vilniaus pedagoginio universiteto garbės daktarė, pavyzdys, jos meilė senajai mūsų tautos istorijai, paskatino ir čikagiškius istorijos mylėtojus jungtis glaudžiau į bendrą ratą, ieškant įdomių Lietuvos istorinių faktų, padėti vieni kitiems dalintis istorijos naujienomis, dalyvauti diskusijose, susitikimuose, aptarimuose, gvildenant Lietuvos senovės ir nūdienos istorijos klausimus bei paslaptis. Lietuvos tūkstantmečio jubiliejus, Žalgirio mūšio 600 m. paminėjimas Čikagoje buvo geras pretekstas istorijos mylėtojų veiklai pradėti.Todėl jau 2010 m. rudenį lapričio mėn. 7 d. po paskaitos Braighton Park lietuvių bažnyčios parapijinėje salėje susirinkus būreliui bendraminčių, besidominčių istorija, nutarta plėstis, ieškoti naujų formų bei erdvės šiuolaikiniuose socialiniuose komunikacijos tinkluose, pritraukiant į bendraminčių ratą visame pasaulyje pasklidusius Lietuvos istorijos mylėtojus ir tyrinėtojus. Taip atsirado pirmoji istorijos mylėtojų grupė Facebook. Šiuo metu Facebooke jau veikia kelios čikagiškių sukurtos Lietuvos istorijos mylėtojų grupės, vienijančios ne mažą skaičių Lietuvos istorija besidominčių žmonių. Su laiku,tikriaiusiai, tų FB erdvėje veikiančių grupių bus ir daugiau. Smagu, kad Lietuvos istorija beidominčių asmenų būrys plečiasi, o veikla aktyvėja ir tampa pastebima.
Nors FB pasikalbame, apsikeičiame mintimis vos ne kasdien, tačiau daug maloniau susitikti ir pabendrauti su bendraminčiais gyvu žodžiu diskutuojant, rengiant renginius, susitikimius ir išvykas. Per trumpą laiką būrelio nariai surengė keletą paskaitų aktualiomis Lietuvos istorijos temomis, kartu minėjo Žalgirio mūšio ir kt. svarbesnes istorijos datas, dalyvavo susitikimuose su žymiais Lietuvos istorikais, tyrinėjančiais mūsų tautos istorijos paslaptis, taip pat patys rengė susitikimus, išvykas. Šių metų vasarą pabuvota Bristol Renaissance Faire, Viskonsino valstijoje, rugsėjo mėnesį aplankėme International Garden parką Indijanoje ir ten esantį Lietuvišką darželį, kurio puošmena -jame augančios trys prezidentų eglės. Kartu su visais lietuviškame darželyje pasodinome berželį, o nuo visų istorijos mylėtojų vardo įteikėme rūtų, kurios neseniai buvo pasadintos parke, netoliese prie prezidento A. Smetonos sodintos eglės.
Būrelio nariai, nors ir labai užimti darbuose, dalį savo laisvalaikio aukoja istorijai: mielai tarpusavyje dalinasi ir keičiasi įdomia istorine informacija, knygomis ir leidiniais, diskutuoja rūpimomis istorijos temomis bei klausimais, rašo į spaudą tyrinėja, ieško Lietruvos istorijai dar nežinomų naujienų, stengiasi prisidėti prie Lietuvos istorijos populiarinimo, lietuviško paveldo ir išeivijos palikimo išsaugojimo ar jo gaivinimo.
Spalio 25 -sios Istorijos mylėtojų susiėjimą pradėjome lietuviškomis mišiomis, įnešdami Lietuvos valstybinę ir istorinę vėliavą, kartu su visais meldėmės už iškilių istorikų atminimą bei visus Lietuvos istorikus ir istorijos mylėtojus, garbingai vykdančius mūsų tautos istorijos tyrinėjimus ar paieškas.
Po mišių rinkomės į popietę Brighton Park bažnyčios parapijos salėje (2745 W. 44th St., Chicago, IL.), kur susitikome su JAV LB Tarybos nariu, istoriku, Lietuvos Istorijos mylėtojų klubo nariu Jonu Platakiu, klausėmės įspūdžių ir naujienų iš Klivlende vykusios JAV LB Tarybos sesijos. Popietėje taip pat dalyvavo JAV LB Vidurio Vakarų apygardos Valdybos nariai, o jos pirmininkė Birutė Kairienė supažindino su Pasaulio lietuvių suvažiavimo eiga ir nutarimais. Pirmoji popietės dalis, kaip ir dera, buvo skirta lietuvių bendruomenės reikalams. Brighton Park bendruomenės nariais suruošė skanius pietus, o po jų trumpai paminėjome Lietuvos Istorijos mylėtojų klubo 5 metų sukaktį, uždegdami ant šventinio torto pirmosios reikšmingesnės datos paminėjimo žvakeles. Skaniu tortu visus susirinkusius vaišino Ligitai Barniškis, aktyvi mūsų klubo narė.
Trumpai Istorijos mylėtojų būrelio istoriją priminė vienas iš jo įkūrimo iniciatorių muzikas Algimantas Barniškis. Būrelio veikla pasidžiaugė Violeta Rutkauskienė, o Vilija Vakarytė parašė ir atsiuntė gražų sveikinimą bei palinkėjimą. Vėliau popietės dalyviams Istorijos mylėtojų klubo klubo nariai pristatė filmuotą Lietuvoje gyvenančio jauno tyrinėtojo Sauliaus Poderio paskaitą apie naujausius Vytauto Didžiojo palaikų paieškos atsiekimus. Paskaita sensacingu pavadinimu -”Karalių kriptos atradimas, Vytauto Didžiojo palaikų nuslėpimas“, pritraukė daugelį klausytojų, todėl laisvų vietų salėje buvo nedaug. Į šio sekmadienio renginį Braighton Park parapijos salėje žmonės gausiai susirinko iš įvairių Čikagos apylinkų, vietovių, tarp jų matėme ir JAV Šaulių vadą J. Butkų, iš Beverly Shores Indianos, atvyko lietu Rūta ir Kęstutis Siadabrai, daug pačios Brighton Park bendriomenės žmonių. Visiems rūpėjo išgirsti ką naujo išgirsime apie Vytauto palaikų paieškos atsiekimus.
Paskaitos įrašu pasirūpino Jonas PLatakis, o V. Rutkauskienė padarė kelis svarbesnius su paskaita susijusius komentarus bei paaiškinimus. Paskaitos autorius, jaunas vilnietis, restauratoriaus specialybę įgijęs Vilniaus dailės akademijoje, vėliau kurį laiką dirbęs naujai atkurtuose Lietuvios Valdovų rumuose, Katedros požemių paslaptimi susidomėjo dar Dailės akademijoje studijuodamas ir restauruodamas Kazimiero Katkowskio paveiklą, vaiduojantį atrastojo karaliaus Aleksanro Jogailaičio palaikus su karūna. Vėliau jau pradėjo plačiau tyrinėti atrastųjų palaikų istoriją, daug dirbo archyvuose, rinko visą galimą ir įmanomą medžiagą ir faktus, kalbino gyvuosius įvykių liudininkus. Ir taip jo tyrimas išaugo į nematyto lygio analizę, kuri jau dabar leidžia daryti ir prielaidas, kad 1931m. atradus karalių kriptą Vilniaus katedros požemiuose, greta Aleksandro Jogailaičio, Barboros Radvilaitės ir Elžbietos Habsburgaitės palaikų, buvo atrasti ir Vytauto Didžiojo bei( kaip spėjama ) jo pirmosios žmonos Onos palaikai. 6 m. trukę paieškos archyvuose pagaliau davė savo vaisių – pavyko atrasti įrodymų šiam teiginiui pagrįsti. Tyrinėtojas sakosi pagal pasakojimus, archyvinius dokumentus apčiuopęs ir Antrojo pasaulinio karo pabaigoje sleptų atrastųjų karalių insignijų: karūnų, žiedų ir kitų įkapių slėpimo vietą, tačiau nuolatos atsimuša į lietuviško valdininkų abejingumo sieną, kai niekam nieko nereikia, viskas neįdomu, o Vytauto palaikų istorija trukdo ramiai gyventi.
Visą Sauliaus Poderio paskaitą galima pasiklausyti internete šiuo adresu:
https://www.youtube.com/watch?v=EpFtD3TQxrw
Galima apie šį tyrimą pasiskaityti ir 2015 m. Vorutoje -istorijos laikraštyje Nr. 1 -5.
Belieka tik pasidžiaugti, kad ši spalio 25-sios sekmadienio popietė su Lietuvos istorija ir Istorijos mylėtojų klubo suruošta paskaita buvo įdomi, o susirinkusius praturtino naujomis Lietuvos istorijos tyrimų žiniomis. Dėkojame Braighton Park lietuvių bendruomenei ir parapijos žmonėms už paramą, skanius pietus ir pagalbą ruošian šį įdomų renginį. Kviečiame visus , kurie domisi Lietuvos istorija, ją myli ir be jos negali gyventi, jungtis į mūsų klubą. Ieškokite mūsų Facebook – Lietuvos istorijos mylėtojų ir tyrinėtojų klubas.
https://www.facebook.com/groups/321640621358884/
Inf. tel. 224-717-1463
Po paskaitos su JAV istoriku Manuel Rosa Balzeko lietuvių kultūros muziejuje
Istorijos mylėtojai po archeologo V. Steponaičio paskaitos Balzeko muziejuje
Lietuvos istorijos mylėtojų klubo nariai Bristol Renaissance Faire, Wisconsin valstijoje foto ( foto – Ligita Barniškis)
Pilnutėlėje salėje dalyviai klausėsi paskaitos apie Vytauto ir jo žmonos palaikų suradimą ir nuslėpimą 1931 m. ( foto – Ligita Barniškis)