Lietuvos literatūros ir meno archyvas sėkmingai įgyvendino unikalų projektą, skirtą atskleisti lietuvių ir žydų diasporos istoriją Pietų Afrikos Respublikoje (PAR). Keiptauno ekspedicijos metu buvo identifikuoti, suskaitmeninti ir į Lietuvą parvežti daugiau nei 300 archyvinių dokumentų bylų kopijų. Šie dokumentai yra neįkainojama medžiaga, praturtinanti diasporos ir žydų istorijos tyrimų šaltinius.
- Unikalūs rinkiniai iš Keiptauno universiteto Kaplano centro archyvo:
- Kowno Hebrew Friendly Society Archive ir kiti susiję rinkiniai (pvz., Vilno Society Papers, Dvinsk Society Miscellany), susiję su Lietuvos žydų bendruomenėmis.
- Beth Hamedrash D’Ponovez Material – medžiaga, susijusi su Panevėžio ješivos veikla.
- Lithuanian Papers – dokumentai, atspindintys lietuvių emigracijos istoriją.
- Kaplan Centre Oral History Collection – žodiniai pasakojimai, prieinami tik specialiems tyrėjams dėl autorių teisių apribojimų.
- Įvairių asmenų šeimų ir draugijų archyvai, tokie kaip Bazil Frank Papers, Gwynne Schrire Papers, bei South African Friends of Beit Hatfutsot.
Svarbiausi dokumentai iš Vakarų Kyšulio archyvų ir įrašų tarnybos:
- Principal Immigration Officer fondas (1903–1961 m.) – apima su Lietuva susijusių asmenų įvažiavimo į Pietų Afriką leidimų kopijas.
- Cape Colonial Office fondas – natūralizacijos registrai nuo 1852 m., kuriuose pateikiami išsamūs duomenys apie lietuvių kilmės imigrantus: jų vardai, amžius, gyvenamoji vieta, veiklos sritis ir natūralizacijos data.
„Šis projektas yra ypatinga galimybė ne tik užfiksuoti lietuvių ir žydų diasporos istorijos akimirkas, bet ir suteikti galimybę tyrėjams bei visuomenei geriau suprasti šių bendruomenių gyvenimą ir jų indėlį į Pietų Afrikos visuomenę,“ – teigė Lietuvos literatūros ir meno archyvo vadovas Saulius Zubrys.
Projektu taip pat buvo papildytas Lietuvos literatūros ir meno archyvo fondas Nr. 869 „Pietų Afrikos Respublikos žydų (litvakų) ir lietuvių kilmės asmenų dokumentų rinkinys“. Dokumentų skaitmeninimas vyko tiesiogiai Pietų Afrikos atminties institucijose.
Dėkojame diplomatui dr. Dainui Junevičiui už svarų indėlį ir profesionalų vadovavimą įgyvendinant šį projektą, praturtinusį Lietuvos diasporos ir žydų istorijos tyrimų šaltinius ir The Kaplan Centre for Jewish Studies už nuoširdų bendradarbiavimą, vertingų archyvinių dokumentų prieinamumo užtikrinimą.
Skaitmenizuotos nuotraukos ir dokumentai yra viešinami pagal pasirašytą memorandumą tarp The Kaplan Centre for Jewish Studies (Under the University of Cape Town broader Special Collections Libraries and Archives) ir Lietuvos literatūros ir meno archyvo.
Projektą finansuoja
Lietuvos literatūros ir meno archyvo inform.
Atsakyti