Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia į diskusiją „Partizanų (į)vertinimas: praeitis ir ateitis, Lietuva ir Europa“

Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia į diskusiją „Partizanų (į)vertinimas: praeitis ir ateitis, Lietuva ir Europa“

Minint Pilietinio pasipriešinimo dieną bei Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, gegužės 17 d. 17 val. Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM) kartu su Lietuvos laisvės kovos įamžintojų sąjūdžiu kviečia į diskusiją „Partizanų (į)vertinimas: praeitis ir ateitis, Lietuva ir Europa“, kuri vyks Signatarų namuose (Pilies g. 26, Vilniuje). Diskusijoje bus ieškoma atsakymų į klausimus, ką lemia ir kokias problemas sukelia pasirinkta vertybinė laikysena.

Susitikime dalyvaus LR Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė, buvęs Lietuvos nuolatinis atstovas ES Rytis Martikonis, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyr. mokslo darbuotojas prof. dr. Vykintas Vaitkevičius, Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto dekanas prof. dr. Dainius Žalimas, diskusiją moderuos LNM istorikė dr. Aistė Petrauskienė.

Požiūris į Lietuvos partizaninį karą yra gyvas ir nuolatos kintantis, naujai permąstomas reiškinys. Lietuvos partizaninio karo dalyvių vertinimo virsmą labiausiai išryškina per pastaruosius tris dešimtmečius kitę pasakojimai – nuo idealistinės „kaimo bernų“ kovos iki partizanų valstybės kūrėjų. Kas jie buvo: jaunuoliai, besislapstantys bunkeriuose, ar ginkluoti politikai, kuriantys valstybę štabuose, su užsienio pagalba?

Ryškiausiai viešasis pasakojimas kito besivaduojant iš okupacijos, tačiau šioje Signatarų namuose vyksiančioje diskusijoje dėmesys bus telkiamas į besikeičiantį partizanų vaizdinį jau atkūrus Lietuvos nepriklausomybę.

Susitikimo metu ketinama gilintis į pasakojimą, kurį apie save siekė palikti ateities kartoms patys laisvės kovotojai (tiek verbalinį, tiek rašytinį), ir bus svarstoma, ar tikrai esame supratę jų siųstą žinią. Teisinis, politinis, mokslinis ir visuomeninis partizaninio karo dalyvių vertinimas glaudžiai susijęs su jų įvertinimu – Lietuvos partizaninis karas, jo vadovai ir priimti dokumentai pripažinti teisėtais okupuotos valstybės reiškiniais, tačiau diskusijos metu bus siekiama išryškinti, ar jis nuoseklus ir ar pasiekia visuomenę Lietuvoje ir užsienyje.

lnm.lt inform.

Naujienos iš interneto