Valteris Didžys su dukrele Rūta, Melnaragėje, 1933 m.Iš Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus Valterio Didžio fondo
2023 m. spalio 16 d., pirmadienį, 9.30 val. Seimo Konstitucijos salėje (I rūmai) vyks Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) organizuojama tarptautinė mokslinė konferencija „Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto lietuvių veikėjai nacių ir sovietų represijų aukos“.
2023-siais metais sukanka šimtmetis, kai prie Lietuvos Respublikos buvo prijungtas Klaipėdos kraštas. Pažymint šią sukaktį, Seimas paskelbė 2023-sius Klaipėdos krašto metais, o Vyriausybė numatė jubiliejinius renginius, į kurių sąrašą patenka ir ši konferencija.
,,Konferencijos tikslas – sutelkti šalies ir užsienio mokslininkus, kurie gali atskleisti ne tik Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto lietuvių veikėjų represavimo atvejus, bet ir gali išryškinti totalitarinių režimų politiką šių sričių atžvilgiu, taip pat tų režimų nusikaltimus prieš šių sričių gyventojus. Tokios – paribių tragiškos istorijos – žinios sunkiai tampa šiuolaikinių visuomenių istorinės sąmonės dalimi. Vis tik jos byloja, kad aplaidžiai pamiršti ir teisiškai neįvertinti nusikaltimai lemia jų pasikartojimą, pvz., dabar Rytų Europoje ir Kaukaze. Tikimasi, kad ši konferencija Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto netekčių ir pasipriešinimo klausimus aktualizuos ir kad šie mažai tyrinėti klausimai susilauks daugiau tyrėjų, taip pat ir Lietuvos bei kaimyninių šalių visuomeninio dėmesio”, – sako LGGRTC Okupacinių režimų veiklos tyrimo ir viešinimo skyriaus vedėjas doc. dr. Artūras Grickevičius.
Taip pat skaitykite
Konferencijoje pranešimus skaitys prelegentai iš Estijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos ir Norvegijos. Konferenciją globoja Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Mokslininkai iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos, – dr. Algimantas Kasparavičius, dr. Arūnas Vyšniauskas, dr. Arūnas Bubnys, dr. Magnusas Ilmjarvas (Magnus Ilmjärv), prof. dr. Irena Salenience, analizuos ir vertins 1930–1945 m. įvykių tarptautinį kontekstą, – Klaipėdos krašto atplėšimo nuo Lietuvos aplinkybes, nacių vykdytas represijas, Baltijos šalių ir Lenkijos politikų veiklą išeivijoje Antrojo pasaulinio karo metais.
Latvijos, Lenkijos, Lietuvos ir Norvegijos mokslininkai: doc. dr. Arturs Medveckis, mgr. Evelina Čarnovska (Ewelina Czarnowska), mgr. Davidas Chomejus (Dawid Chomej), mgr. Davidas Setre Liudvigsenas (David Sætre Ludvigsen), doc. dr. Silva Pocytė, Liudvika Burzdžiuvienė, doktorantė Rūta Matimaitytė, Irena Šutinienė, Asta Bartkevičiūtė analizuos okupacinių režimų vykdytus nusikaltimus ir jų pasekmes Antrojo pasaulinio karo metu ir po jo. Istorikų ir istorikių dėmesio centre bus krašto žmonės ir jų likimai, – pavieniai asmenys, šeimos, „vilko vaikai“, jų trauminės patirtys, išgyvenimai ir atsiminimai apie juos.
Konferencijos posėdžių moderatoriai: dr. Sandra Grigaravičiūtė (LGGRTC), prof. dr. I. Salenience (Daugpilio universitetas), dr. Algimantas Kasparavičius (Lietuvos istorijos institutas). Baigiamąjį žodį tars konferencijos organizacinio komiteto pirmininkas, LGGRTC Okupacinių režimų veiklos tyrimo ir viešinimo skyriaus vedėjas doc. dr. A. Grickevičius.
Konferencijos metu bus eksponuojama Leonardo Surgailos fotografijų paroda „Niekieno žemė“, kurioje 1988–1991 metų nuotraukomis įamžinti Rusijos Federacijos Kaliningrado srities žmonės, juos supanti aplinka, krašto paveldas.
Renginys bus transliuojamas Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“.
genocid.lt