Parodos atidarymo akimirka. Kairėje – Andrius Girdzijauskas
Regina Vaišvilienė, patarėja informacijos sklaidos klausimais, Lietuvos medicinos biblioteka, www.voruta.lt
„Šią, šešioliktąją, personalinę darbų parodą, skiriu senelio Vytauto Girdzijausko (1904 – 1972) šviesiam atminimui. Birželio 2 d. profesoriui sueitų 120 metų. Netekau patikimo, gero, jautraus ir reiklaus draugo bei mokytojo. Tai buvo pirmas tikras draugas, kuris mokė pažinti pasaulį, mylėti gamtą, supančią aplinką ir pirmasis piešimo mokytojas. Mokėjo saugoti paslaptis ir neišduoti” – atidarydamas parodą kalbėjo Andrius.
Andrius mėgo būti su seneliu, o kad turėtų kuo užsiimti ir netrukdytų seneliui dirbti, jam būdavo padedamas popieriaus lapas, nubrėžiama keletas apskritimų, trikampių ar kitokių figūrų, kurias jam reikėdavo užpildyti. Užduotis lyg ir paprasta – užštrichuoti. Tačiau… darbą reikėjo atlikti taip, kad spalvinimas neišeitų už nubrėžtos linijos, būtų tvarkingas, ne makaliūzė. Taip Andrius buvo mokomas kantrybės, tvarkos ir atidumo.
Gal ir dabartiniai jo darbai atspindi lyg tautinio audeklo raštus ar rytietiškas mandalas?
Andrius mažai kalbėjo apie pačius darbus. Jis sakė, kad atrinko tuos, kuriuos iš jų labiausiai būtų norėjęs parodyti seneliui Vytautui. Penki darbai yra nauji, dar nerodyti jokioje parodoje. Menininkas užsiminė, kad mėgsta naudoti įvairias technikas, stilius, stengiasi ieškoti vis kitokių išraiškos formų.
Kai viena žinoma medikė jam užsiminė, kad jis yra labai panašus į senelį, tai sukėlė jam pasididžiavimo, o kartu ir didelės atsakomybės jausmą.
Susirinkusieji į parodos atidarymą išgirdo daug gerų, šiltų atsiliepimų apie mediką, akademiką, mokytoją profesorių Vytautą Girdzijauską. Docentas Rimgaudas Kazakevičius apie savo mokytoją, o vėliau ir kolegą mediką profesorių Vytautą Girdzijauską pasakojo, kaip apie vieną iš tolerantiškiausių asmenybių. Jis buvo iš tų, kuris nesistengė studento suniekinti, pažeminti, buvo prieinamas visiems, bet gebėjo išlaikyti pagarbią dėstytojo ir studento distanciją. Tai buvo išraiškingas, aristokratiškos išvaizdos ir vidinės kultūros žmogus. Ypač domėjosi muzika ir menu. Daktaras R.Kazakevičius Andriui padovanojo savo atsiminimų knygą ,,Mano gyvenimas”, kurioje, kaip jis sakė, yra pasakojama ir apie jo senelį profesorių Vytautą Girdzijauską.
Daugiau norintiems sužinoti apie profesorių, akademiką Vytautą Girdzijauską, siūlome dukros Audronės Girdzijauskaitės pateiktą pasakojimą „Keletas puslapių apie tėvą Vytautą Girdzijauską” leidiniui ,,Akademija ir akademikai atsiminimuose” (2013, p. 175-197) https://www.lma.lt/uploads/LMA%20leidyba/Atsiminimu%20knyga.pdf
Nuoširdžiai Andrius padėkojo Lietuvos medicinos bibliotekos darbuotojams, talkinusiems rengiant parodą, o parodos lankytojams mielų pavasarinių minčių bei geros nuotaikos žvelgiant į paveikslus.
Maloniai kviečiame aplankyti parodą.
Balandžio 8-30 d. Lietuvos medicinos bibliotekoje, Kaštonų g. 7, Vilnius
Biblioteka atverta I-V nuo 9 iki 19 val.
Literatūra
Akademija ir akademikai atsiminimuose / sudarė Domas Kaunas. – Vilnius : Lietuvos mokslų akademija, 2013. – 415, [1] p.. – ISBN 978-9986-08-054-1. – UDK 001.32(474.5)(091)