Miškai kaip sąvartynai: nelegalūs atliekų vežėjai ir jų keliamas pavojus

Miškai kaip sąvartynai: nelegalūs atliekų vežėjai ir jų keliamas pavojus

Išverstos šiukšlės miške. VĮ Valstybinių miškų urėdijos Trakų regioninio padalinio nuotr.

Vaidotas Pauželis, VĮ Valstybinių miškų urėdijos Trakų regioninio padalinio vadovas, „Trakų žemės“ laikraštis

Daugelis dar atsimenam, kad prieš 20 ir daugiau metų, kol praktiškai neveikė atliekų surinkimo sistema, Trakų rajono miškai labai kentėjo nuo šiukšlių. Anksčiau beveik kiekvienas kaimas turėjo savo sąvartyną, kaip taisyklė – pamiškėje. Tokie sąvartynai plėtėsi nevaldomai, teršdami miškus, pamiškes, laukus. Šiukšlių ypač sumažėjo panaikinus tokius sąvartynus, įkūrus visai neblogai veikiančią atliekų surinkimo sistemą.

Tačiau Trakų rajono miškuose vėl aptinkamos didelės statybinių ir buitinių atliekų krūvos

Yra toks posakis, „laiku nesutvarkytas daiktas tampa interjero detale“. Taip ir su šiukšlėmis, laiku nesutvarkai nedidelės krūvelės ir žiūrėk, po kurio laiko – jau sąvartynas.

Tikrai ne į miškus atvykstantys poilsiautojai, grybautojai ir sportuojantys žmonės palieka daugiausiai šiukšlių.

Daugiau nei prieš dešimt metų pastebėta, kad miškuose daugėja atvejų, kuomet atvežamos ir dideliais kiekiais išverčiamos statybinės, buitinės atliekos. Atsirado nauja nelegali, pelninga veikla, kai asmenys už pinigus priima atliekas iš įmonių ar fizinių asmenų neva rūšiavimui ar nugabenimui į sąvartyną, o iš tikro nuveža į miškus, laukus ir kitas vietas.

Tokią „paslaugą“ nesunku rasti internete. Skelbimuose žadama greita ir pigi atliekų išvežimo paslauga, o neretai netgi priduriama, kad, esant poreikiui, bus išrašyta sąskaita. Tačiau dažnas užsakovas nė neįtaria, kad jo atliekos vėliau gali atsidurti gamtoje.

 Išverstos šiukšlės miške. VĮ Valstybinių miškų urėdijos Trakų regioninio padalinio nuotr.

Kartais tokius šiukšlintojus pavyksta išaiškinti. Skiriamos administracinės baudos, konfiskuojamos transporto priemonės, apie kai kuriuos net dokumentiniai filmai kuriami. Tačiau tokios bausmės jų nesustabdo.

Kai kuriems asmenims pats neteisėtas šiukšlių atsikratymo gamtoje veiksmas – tarsi galios demonstravimas, santykio su gamta, aplinkiniais, valstybe parodymas. „Aš esu galingas banditas, todėl niekas man nesvarbu, šiukšlinau ir šiukšlinsiu“.

Miško savininkai ir valdytojai nuolat priversti rinkti tokių „banditų“ išverčiamas atliekas. Gal būtų efektyviau, jei šias atliekas būtų pavesta sutvarkyti institucijoms, atsakingoms už neteisėto vertimosi tokia ūkine, komercine veikla kontrolę. Tuomet motyvacijos sustabdyti tokius nusikaltimus prieš gamtą būtų daugiau.

Ką daryti gyventojams?

Visi, norintys išvežti atliekas, turėtų įsitikinti, kad paslaugos teikėjas yra registruotas Atliekų tvarkytojų valstybės registre, kurį galima rasti paspaudus paryškintą nuorodą: https://www.gpais.eu/atvr-viesa-paieska

Be to, jie turi pristatyti dokumentą, įrodantį, jog atliekos priduotos atliekų tvarkymo įmonei, sąvartynui. Kol nelegalūs „verslininkai“ nebaudžiami dirba, mes turime patys atidžiai stebėti, kad netyčia netaptume miško šiukšlintojais.

Jei pasitikite tik pigia ir greita paslauga, rizikuojate netyčia tapti miško šiukšlintojais. Kviečiame gyventojus atsakingai rinktis paslaugų teikėjus ir neleisti savo atliekoms prisidėti prie gamtos niokojimo.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto