Pagrindinis puslapis Istorija Nacionalinis mokinių konkursas „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“

Nacionalinis mokinių konkursas „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“

Nacionalinis mokinių konkursas „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“

www.voruta.lt

Konkurso nuostatai
Dalyvio anketa

Parsisiųsti plakatą (.jpg formatas.pdf formatas)


Konkursą „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ organizuoja Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Jis rengiamas kasmet nuo 1999 m. ir jame gali dalyvauti Lietuvos ir lietuviškų mokyklų užsienyje 5–12 klasių mokiniai. Darbai gali būti atlikti įvairia technika, naudojant įvairias temos atskleidimo formas: rašinį, piešinį, dainą, šokį, filmą, fotografiją, spektaklį, eilėraštį, projektą, rankdarbį, instaliaciją ir kt. Konkursas baigiamas iškilmingu apdovanojimų renginiu Vilniuje 2022 metų gegužės mėn. Nugalėtojai skelbiami LGGRTC interneto puslapyje adresu: www.genocid.lt baigiamojo renginio dieną arba 2022 m. birželio 1 d. (jeigu dėl pandemijos baigiamasis renginys nevyks).

2022 m. konkursui siūlomos darbų temos:

  • Lietuva ir jos gyventojai sovietų (1940–1941 ir 1944–1990 m.) ir nacių (1941–1944 m.) okupacijų metais.
  • Išeivių iš Lietuvos ir karo pabėgėlių patirtys, politiniai kaliniai Lukiškių kalėjime;
  • Vaikai ir jaunimas: represijos ir pasipriešinimas okupaciniams režimams 1940–1990 m.;
  • Sąjūdis, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas, Sausio 13-oji;
  • Kitos temos, skatinančios pilietiškumą, patriotiškumą ir įamžinančios Lietuvos 1940–1990 m. okupacijų, jų aukų bei laisvės kovų atmintį;
  • Istorinių įvykių sukaktys ir asmenybės (kasmet atnaujinama):
    • Romas Kalanta
    • Monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas

Kviečiame aplankyti virtualią nacionalinio moksleivių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ laureatų piešinių galeriją!

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro rengiamas konkursas šiemet jau dvidešimtąjį kartą pakvietė Lietuvos moksleivius apmąstyti tragiškus Lietuvos istorijos epizodus, sovietinę ir nacistinę okupacijas, pagerbti okupacinių režimų aukas ir pasipriešinimo okupacijoms dalyvius.
Džiaugiamės didžiuliu pilietiškų ir kūrybingų moksleivių susidomėjimu konkursu, dėkojame dalyviams ir visų norinčiųjų dalyvauti konkurse darbų laukiame ateinančiais metais!

Su laureatų darbais galite susipažinti paspaudę šias nuorodas (darbai sudėti atsitiktine tvarka):

2021 m. laureatai

2020 m. laureatai

2019 m. laureatai

2018 m. laureatai
2017 m. laureatai
2016 m. laureatai
2015 m. laureatai
2014 m. laureatai
2013 m. laureatai
2012 m. laureatai
2011 m. laureatai


Konkurso partneriai ir rėmėjai


Konkurso darbų populiarinimas:

Leidiniai
Konkurso dalyvių rašiniai nuo 2000 m. publikuojami atskiromis knygomis, kurios iliustruotos mokinių piešiniais ir įvairių renginių nuotraukomis. Konkurso dalyvių piešiniais iliustruojami LGGRTC kalendoriai, proginiai sveikinimai, renginių plakatai. Taip pat išleistas atvirukų rinkinys „Tremtis“, skirtas 1941 m. „Juodojo birželio“ aukoms atminti. Konkurso dalyvių dainos išleistos dvejose kompaktinėse plokštelėse „O taip norėjosi gyvent…“ ir „Išgirsk“.

Piešinių parodos
Siekdami parodyti visus mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ darbus, nuo 2003 m. visus piešinius eksponuojame po atviru dangumi prie Genocido aukų muziejaus Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienomis ir VšĮ kultūros ir švietimo centre Vilniaus mokytojų namuose konkurso laureatų apdovanojimo renginio metu. Taip pat konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ laureatų piešiniai kasmet eksponuojami LGGRTC kiemelyje, Genocido aukų muziejuje bei įvairiose įstaigose ir institucijose: Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovėje, LR Seime, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje, Vilniaus miesto savivaldybėje, Vilniaus televizijos bokšte, kitose įstaigose bei Lietuvos mokyklose.

Kviečiame mokyklas, įstaigas ir organizacijas savo patalpose eksponuoti mokinių piešinių ir rankdarbių parodas per įvairius renginius ir atmintinų dienų progomis.
Susidomėjusieji konkurso piešinių parodomis išsamesnę informaciją gali gauti paskambinę LGGRTC Memorialinio departamento darbuotojai  telefonu (8 5) 275 5261 arba parašę el. paštu konkursas@genocid.lt.


Istorinės-pažintinės vasaros stovyklos
Stovyklos organizuotos 2000 – 2014 m. bendradarbiaujant su Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomene. Stovykla buvo skirta neformaliajam jaunuolių ugdymui: supažindinti su skaudžia Lietuvos istorijos praeitimi, sudėtingu pokario laikotarpiu, skatinti geriau pažinti gimtąjį kraštą ir aktyviai leisti laisvalaikį.


Daugiau informacijos apie konkursą:
LGGRTC Memorialinis departamentas, Atminimo programų skyrius, Didžioji g. 17/1, Vilnius.

vyriausioji istorikė Dalia Narušienė, mob. 8 646 49830,
vyriausioji istorikė Otilija Daniūnienė, mob. 8 646 49952
el. paštas konkursas@genocid.lt

Naujienos iš interneto