Pagrindinis puslapis Autoriai Ona Gaidamavičiūtė. Atkuriant partizanų uniformą

Ona Gaidamavičiūtė. Atkuriant partizanų uniformą

Ona Gaidamavičiūtė. Atkuriant partizanų uniformą

Parodos ekspozicijos fragmentas. Autorės nuotr.

Ona GAIDAMAVIČIŪTĖ, Vilnius, www.voruta.lt

Vasario 20 dieną VDA parodų salėje „Titanikas“ atidaryta unikali dizainerio Giedriaus Paulausko pirmą kartą atkurtų partizanų uniformų paroda „Laisvės kariai. Lietuvos partizanų uniformos atkūrimas“ (paroda veiks iki kovo 21 dienos).

Drabužių dizaineris Giedrius Paulauskas pirmą kartą visuomenei pristato šešerius metus trukusį istorinį dizaino tyrimą ir jo rezultatą: atkurtą autentišką partizanų uniformą ir jos simboliką. „Norėčiau šią istorijos dalį prikelti, ištraukti iš saugyklų“, – sako parodos autorius, partizanų uniformomis pradėjęs domėtis nuo savo senelio, kuris taip pat buvo partizanas, apsiausto.

Parodos ekspozicijos fragmentas. Autorės nuotr.

Parodoje taip pat galima išvysti ne tik partizanų uniformų, atskirų jų dalių, kaip apsiaustų, švarkų, jų modelių, audinių, siuvėjų brėžinių, bet ir smulkesnių aprangos elementų, tarp jų – pirštinių su Vyčiu, saugomų Lietuvos nacionaliniame muziejuje, pavyzdžių. Svarbu paminėti, kad parodoje eksponuojami ir uniformų originalai, ir G. Paulausko atliktos tikslios uniformų, jų dalių kopijos.

Per parodos atidarymą pats dizaineris G. Paulauskas surengė trumpą ekskursiją po visą ekspoziciją, supažindino su 7 parodos sektoriais, atskleidžiančiais skirtingus dokumentuotus eksponatais, fotokopijomis, kopijomis, partizanų aprangos, taip pat gyvenimo aspektus, pvz., „Partizanų vadai, dėvintys 1940 m. mundurą“ (4 sektorius), „1949 m. kokarda – trikampio formos žaliame fone įsegtas žalvarinis vyčio kryžius“ (5 sektorius), „Karininko milinė“ (6 sektorius), „Partizanų ženklas 1949 m.“ (7 sektorius), „Partizanų palaidinė“ (9 sektorius), „Senelis Jonas Lukošiūnas“(11 sektorius).

Parodos atidarymo akimirka, kalba Giedrius Paulauskas. Autorės nuotr.

Pasirodo, kad atlikus išsamų istorinį dizaino tyrimą, G. Paulauskas nustatė, kad pokario laikotarpiu egzistavo ne viena „partizanų uniforma“. Tačiau uniformų ar bent jų dalių yra išlikę nedaug, dėl šios priežasties dizaineris Giedrius Paulauskas ėmėsi atkurti partizanų uniformą kaip vieną pagrindinių uniformos akcentų, naudodamas to meto skiriamuosius partizanų ženklus – antsiuvus. Tyrimo metu nustatyta, kad partizanų uniformose vyravo labai svarbi simbolika, naudojant lietuvybės simboliką norėtas pabrėžti patriotiškumas[1].

Parodos ekspozicijos fragmentas (partizanų pirštinės). Autorės nuotr.

Kalbėdamas apie antsiuvus, G. Paulauskas liudija: „Tyrinėdamas archyvuose išlikusias nuotraukas, pastebėjau, kad ne vienas partizanas prie apykaklės buvo prisisiuvęs lelijos žiedo formos stilizuotus antsiuvus. O juk lelija – tai laisvės ir vilties simbolis, atėjęs iš gilios mūsų tautosakos“[2].

Parodoje galima pamatyti ir partizanų slaptažodžius simbolizuojančius žvėrelius, tarp jų – ir Tigrą (tai buvo partizano Juozo Jakavonio ženklas).

Agnė Zalanskaitė, filmo “Partizanas“ kūrėja. Autorės nuotr.

Džiugu, kad parodą aplankė ir partizanų giminės, pvz., Juozo Jakavonio-Tigro dukra Angelė Jakavonytė, filmo „Partizanas“ kūrėja Agnė Zalanskaitė, taip pat Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda.

O parodos tikslas, Giedriaus Paulausko žodžiais, yra pristatyti visuomenei dizaino tyrimą, kurio metu buvo atkurta Lietuvos partizanų uniforma bei parodos lankytojus supažindinti su tyrimo rezultatais.

Dera paminėti ir parodos partnerius, tarp jų: Lietuvos kariuomenė, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos ypatingasis archyvas, LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejus, Lietuvos kultūros taryba, CRITICAL, LIP2KAI, ats. mjr. Darius Antanaitis, o informacinis draugas – žurnalas  ŽMONĖS.

 Kalba parodos autorius dizaineris Giedrius Paulauskas. Autorės nuotr.

Literatūra:

[1] Prieiga per internetą: https://vda.lt/lt/dizaino-inovaciju-centras/naujienos/giedriaus-paulausko-paroda-laisves-kariai

[2] Prieiga per internetą: https://www.zmones.lt/naujiena/atkurta-originali-partizanu-uniforma-pirma-karta-eksponuojamos-ir-autentiskos-tarpukario-lietuvos-karininku-kepures.5d284f3b-5232-11ea-9890-aa000054c883?fbclid=IwAR0bJ5QOLoCPVp-92bHZG3676azO8fNomGeDmIzN8Vl4A4HHIuidIPSyC8Y

Naujienos iš interneto