Teatralizuoto performanso „Signatarai eina fotografuotis“ Trakuose akimirkos. O.Gaidamavičiūtės nuotr.
Ona GAIDAMAVIČIŪTĖ, www.voruta.lt
Jau trečią kartą per Vasario 16-ąją į Vilniaus gatves sugrįžo Lietuvos Nepriklausomybės 100-mečio herojai, dovanoję mums Lietuvą – 20 signatarų! Ir šį kartą signatarų kelionės geografija gerokai prasiplėtė – signatarai aplankė Trakus, istorinę Lietuvos sostinę, dabar – Lietuvos kultūros sostinę. Beje, Trakų kraštas (konkrečiai – Onuškis) buvo vieno iš Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų – Donato Malinausko – tėviškė.
Taip pat skaitykite
Beje, pirmą kartą signatarais persirengę artistai gatvės teatro performansą „Signatarai eina fotografuotis“ surengė 2018 metų vasario 16-ąją Vilniuje, prie Signatarų namų. Pasitelkdami gatvės teatrą, pačią demokratiškiausią meno formą, performanso „Signatarai eina fotografuotis“ kūrėjai bando į istorinę tikrovę pažvelgti be perdėto iškilmingumo. Dėmesį kaustančiai „procesijai“ vadovauja cirko ir gatvės teatro spektaklių kūrėjas, operos teatro režisierius, aktorius, komikas – Adrianas Schvarzsteinas iš Ispanijos.
Lietuvos nepriklausomybės aktas – Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje pasirašytas dokumentas, skelbiantis, kad atkuriama Lietuvos Valstybė. O kas vyko po to, kai signatarai pasirašė dokumentą, nulėmusį mūsų valstybės likimą? Kaip signatarai reaguotų į šiomis dienomis vykstančius įvykius? Šiuos klausimus kelia performanso kūrėjai ir dalyviai.
Ir 2020-ųjų vasario 16-ąją dvidešimties signatarų eisena kvietė žmones netradiciškai švęsti Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną. Šiemet performansas prasidėjo simbolinėje – Vilniaus geležinkelio stoties – erdvėje. Iš čia signatarai traukiniu pajudės į Lietuvos kultūros sostinę – Trakus.
14 valandą signatarai atvyko į Vilniaus geležinkelio stotį, kurie jie parodė interaktyvų performansą su stoties keleiviais ir praeiviais.
Po pusvalandžio signatarai kartu su visa palyda išvyko į Trakus traukiniu Trakai–Vilnius. Visi norintys kviečiami keliauti drauge. Traukinyje – performanso tęsinys, visą kelią džiugino signatarų bendrakeleivių atliekamos lietuvių tautinės patriotinės dainos.
Į Trakų geležinkelio stotį atvykusius signatarus ir visą jų palydą pasitiko ir pasveikino Trakų merė Edita Rudelienė, vilkinti tautiniais drabužiais. Vėliau visi norintys drauge su signatarais autobusu keliavo į centrinę Trakų apžvalgos aikštelę.
Signatarai, grožėdamiesi Trakų pilies vaizdu, tęsė teatralizuotą pasirodymą – performansą, noriai fotografavosi. Vėliau teatralizuota – pozuojančių, šokančių, bėgančių – signatarų eisena pasuko Trakų gatvelėmis Trakų kultūros rūmų link. Pakeliui signatarai fotografavosi prie istorinių pastatų, kavinių. Galima buvo pamatyti ir gana komiškų situacijų, pvz., signatarus, šokinėjančius per pėsčiųjų perėją arba signatarus, apsupančius automobilius ir norinčius juos pastumti. Įdomi performanso detalė – visą kelią nuo Vilniaus geležinkelio stoties signatarai išliko nebylūs, jie nebendravo žodžiais.
Signatarų eisena ir performansas pasibaigė Trakų kultūros rūmuose, kur iškilmingai buvo paminėta Vasario 16-oji.
Belieka šiems žaviems signatarams kitais metais aplankyti ir kitus Lietuvos istorinę atmintį saugančius miestus, o gal net pačių signatarų gimtuosius miestelius ir kaimus?