Zina Paškevičienė
Viename didžiausių Lietuvoje Pakruojo dvare – ne kasdienis radinys. Aptikta, kaip spėjama, XVIII- XIX amžiaus dvaro kumečio kaukolė. Po išsamesnių tyrimų, kultūros paveldo specialistai nuspręs, ar dvare pradėti archeologinius kasinėjimus, praneša „Panorama“.
Rekonstruojant dvaro svirnus, viename jų maždaug penkių centimetrų gylyje statybininkai rado žmogaus kaukolę.
„Tik atlupus grindis pasimatė, lyg tai iškilus duburėlis, statybininkai pasižiūrėjo, lyg tai iškilus akmuo, pravalė, įkišo ranką , ogi žiūri kaukolė, iškėlė, pradėjo pilt, galvojo, gal čia yra ir aukso smiltys“, – sako Pakruojo dvaro nuomotojas Giedrius Klimkevičius.
Taip pat skaitykite
Radinys sukėlė prieštaringų svarstymų – kieno ji galėtų būti. Pasak dvaro gidės, svirnuose būdavo laikomi grūdai, juos į vidų sunešdavo kumečiai. Valdant dvarą baronams fon Ropams, kumečiai gyvendavo ne svirne, o kartu su gyvuliais, tik už medinės pertvaros.
„Turint omenyje, kad aristokratai neidavo į šią dalį tam, kad leistų laiką yra tikėtina, kad tai galėjo būti vieno iš kumečių kaukolė. Labai sunku pasakyti, kokio tai amžiaus galėtų būti kaukolė, ar tai XVIII ar XIX amžius. Į tą klausimą galėtų atsakyti specialistai, toks radinys ne kasdieną randamas“, – sakė Pakruojo dvaro gidė Vaida Aleknavičiūtė.
Kol policijos pareigūnai nustatys, kokio senumo žmogaus kaukolė, dvaro rekonstrukcija nesustabdyta. Pasak kultūros paveldo specialistų, jei paaiškės, kad kaukolė išgulėjusi daugiau nei pusšimtį metų, tuomet bus sprendžiama, ar pradėti archeologinius kasinėjimus.
LRT Televizijos Naujienų tarnyba, LRT.lt