Prisiminimais dalijosi Sofija Balšaitytė. Kairėje – Palangos viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys. Palangos viešosios bibliotekos nuotr.
Dainora KANIAVIENĖ, Palangos viešoji biblioteka, www.voruta.lt
Kovo 9 d. Palangos viešojoje bibliotekoje vyko valstybės trisdešimtmečiui skirtas renginys. Per renginį pristatyta bibliotekininkų paruošta stendinė paroda „Laisvėjanti Palanga“ ir atidaryta Sąjūdžio plakatų, kabėjusių Palangoje 1988–1989 m., paroda. Renginį vedė Palangos viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys. Prisiminimais pasidalijo Arūnas Šateika, Sofija Balšaitytė, Vida Galdikienė, Petras Grecevičius, Albertas Petronis, Donatas Ramanauskas.
Parodą „Laisvėjanti Palanga“ sudaro šešios dalys. Kiekviena jų skirta vis kitam aspektui. Daug dėmesio tenka Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio reiškiniui Palangoje. Tiesa, net ir praėjus daugiau negu trisdešimčiai metų, atminties saugojimo institucijose nėra Sąjūdžio laikotarpio Palangoje dokumentų rinkinio. Ieškoti dokumentų, kalbėtis su vietiniais palangiškiais pradėta nuo 2019 m. vasaros. Per atsitiktinumą gruodį sužinota apie Sąjūdžio dokumentų pluoštelį. Juos gauti pavyko tik sausio viduryje. Po kelis vienetus turimų fotografijų, laikraščių iškarpų sunešė ir daugiau palangiškių.
Taip pat skaitykite
Paroda parengta iš to, ką sunešė palangiškiai. Dokumentais pasidalino: Sofija Balšaitytė, Dainius Želvys, Liudvika Rūsna Vaineikytė, fotografijomis – Liudvikas Narcizas Rasimas, Laimutis Kondratas, Juozas Baltiejus, Liudvika Rūsna Vaineikytė. Parengus parodą, atsirado ir daugiau žmonių, kurie panoro dalintis privačia archyvine medžiaga: Donatas Ramanauskas, Albertas Petronis, Gediminas Bartkevičius, Inga Likšienė. Deja, parodos rengėjus dalis reikšmingų dokumentų pasiekė jau tuomet, kai paroda buvo spaustuvėje. Kita vertus, tai buvo galima nuspėti iš anksto, nes Palangos sąjūdžio tema nebuvo tirta, o pats reiškinys komplikuotas. Ši paroda – tik pradžios pradžia reiškinio, apie kurį klausimų šiandien daugiau, negu atsakymų.
Sąjūdžio plakatų parodą sudaro leidybiniai plakatai, susiję su Baltijos keliu bei rankraštiniai, rengti pačių palangiškių sąjūdiečių. Iš privačių archyvų pavyko eksponavimui paruošti keturis rankraštinius plakatus. Plakatus bibliotekai paskolino: Laimutis Kondratas, Dainius Želvys, Donatas Ramanauskas, Liudvika Rūsna Vaineikytė. Du iš jų skirti ekologinėms akcijoms – „Apkabinkime Baltiją“, „Gyvybės žiedas“, du – informuoti apie Palangos Sąjūdžio susirinkimus. Paskutinį rankraštinį plakatą atnešė kovo 6 d., kai jau viskas buvo sukabinta ir eksponuojama periodikos skaitykloje, tačiau, bibliotekininkų rūpesčiu, atsirado vietos ir jam. Vieno iš rankraštinių plakatų autorius yra žinomas – tai sąjūdietis architektas Gintautas Likša.
Pristatant abi parodas, Palangos viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys papasakojo, kodėl kilo toks parodos sumanymas, kaip buvo gauti dokumentai, su kokiais iššūkiais susidurta, ruošiantis pristatyti tai, apie ką vadovėliuose dar nepaskaitysi. Prieš pakviečiant žiūrėti dokumentinę juostą apie Palangos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės pirmąjį susirinkimą, Palangos viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys pasidžiaugė sąjūdiečiais, kurie replikuodami papildė vienas kitą ir pasakė svarbių detalių.