Prieš knygos pristatymą PJM misijos administratoriaus kunigo V. Lukoševičiaus SJ (kairėje) ir tėvo A. Saulaičio SJ koncelebruojamos šv. Mišios. Živilės Gurauskienės nuotr.
Voruta.lt korespondentė Živilė Gurauskienė, JAV, Lemontas
Š. m. vasario 4 d. Lemonte, Pasaulio Lietuvių Centre (PLC), po 11 val. ryto šv. Mišių, koncelebruojamų Palaimintojo Jurgio Matulaičio lietuvių katalikų misijos administratoriaus kunigo Vaido Lukoševičiaus SJ ir šiuo metu JAV viešinčio tėvo Antano Saulaičio SJ, Lietuvių dailės muziejaus (LDM) galerijoje „Siela“ vyko Aurelijos Savickienės knygos „Misionierius. Antanas Saulaitis – žmogus, kuris visada šypsosi“ pristatymas.
Pavasariškai malonią vasario pradžios sekmadienio popietę dailės muziejaus galerijoje „Siela“ susibūrė per 350 JAV gyvenančių lietuvių į prieš kelis metus Lietuvoje išleistos knygos „Misionierius“ pristatymą, kurio metu knygos autorė A. Savickienė kalbino kunigą, jėzuitą, ilgametį PJM misijos kapelioną, universitetų dėstytoją, rašytoją, misionierių tėvą Antaną Saulaitį SJ.
Šią popietę vykęs pagrindinis knygos pristatymas nebuvo pirmasis. Knyga jau buvo pristatyta vaikų choro „Vyturys“ dalyviams, penktadienio vakarą ir šeštadienio rytą – Maironio lituanistinės mokyklos (MLM) mokiniams, kurie džiaugsmingai šurmuliuodami rinkosi galerijoje įsigyti ar tik pavartyti leidinio bei išgirsti atsakymus į jiems rūpimus klausimus. „Misionierius“ – leidinys ne tik apie misijas. Tai jautri vieno žmogaus istorija apie dosniai dalijamas Dievo dovanas, kilnų ir prasmingą sielovadinį darbą, meile ir gerumu prisilietusį prie daugelio gyvenimų.
Rinkdamiesi į pristatymą svečiai turėjo galimybę PLC vestibiulyje, priešais PJM misijos bažnyčią, aplankyti keliaujančią parodą „Misijų stotelė“, kuri buvo skirta jėzuitų misijos Lietuvoje 450 metų jubiliejui paminėti, ir dar prieš COVID-19 epidemiją dalis jos eksponatų pasiekė Palaimintojo Jurgio Matulaičio misiją, kur buvo saugomi iki šiol. Tėvo A. Saulaičio SJ kolekcijoje per pusę amžiaus sukaupta per 2500 artefaktų – buitinių ir liturginių reikmenų, asmeninių daiktų, knygų, spaudinių, suvenyrų, interjero puošmenų, medžioklės įrankių, plakatų su lietuvių misionierių nuotraukomis ir aprašais, Šiaurės Amerikos indėnų sapnų gaudyklių, šventųjų ikonų. Nuo vaikystės gyvenęs Jungtinėse Amerikos Valstijose ir ne kartą lankęsis ir dirbęs Australijoje, Pietų, Vidurio ir Šiaurės Amerikose bei daugelyje Europos valstybių tėvas A. Saulaitis SJ septintajame dešimtmetyje ėmė kaupti kolekciją daiktų, kurie, kaip suvenyrai atkeliavę iš skirtingų pasaulio vietų, liudija mums apie kultūrų įvairovę bei lietuvių misionierių veiklą. Eksponatus buvo galima paliesti, paimti apžiūrėti. Ant stendų parašyta: budėti – reiškia tarnauti. Dievui, Tėvynei, Artimui. Tai skautams artimas šūkis, primenantis mums vardan ko mes esame pašaukti gyventi ir kam tarnauti.
Kiekvienas tėvo A. Saulaičio SJ atsakymas, dvelkęs meile ir gerumu, nestokojo ir subtilaus humoro. Į klausimą, kaip turėti apsčiai meilės, kad visiems pakaktų, tėvas A. Saulaitis SJ šmaikštavo, kad svarbiausia – sveikai valgyti. O, paklausus, kaip pajėgti atleisti, misionierius užsiminė, kad sunku į šį klausimą rasti tinkamą atsakymą, primindamas, jog, mirdamas ant kryžiaus, Kristus nesako atleidžiantis savo budeliams, o prašo – Tėve, atleisk jiems…
Knygos autorei Aurelijai Savickienei renginio metu su skaitytojais pasidalijus įspūdžiu, kad kai kuriuose „Misionierius“ skyriuose aiškiai jaučiamas Čikagos ilgesys, to neneigė ir tėvas A. Saulaitis SJ, patvirtindamas, kad dažnai ilgisi Čikagos apylinkėse besiganančių stirnų. Ir ne tik…
„Jūsų pėdsakai čia tokie ryškūs, kad apie Jus sklando legendos“, – pokalbiui baigiantis kalbėjo pašnekovė ir dėkojo misionieriui už tai, kad pasaulį jis mato tokį, kuriame daug daug gėrio.
Baigiantis renginiui susirinkusieji išgyveno jautrią akimirką – vaikų choro „Vyturys“ vadovui Dariui Polikaičiui akompanuojant Dainai Polikaitytei, ir salėje vilnijant giesmei „Viešpatie, laimink jį“, knygos autorė ištiesė į misionierių rankas ir, prisijungus atvykusiems į knygos pristatymą svečiams, laimino A. Saulaitį SJ. Po palaiminimo, salėje dar vilnijant plojimams, pristatymo pradžioje suspėjusieji įsigyti knygų rikiavosi į eilę prie dalijančio autografus kunigo A. Saulaičio SJ ir knygos autorės A. Savickienės, kiti skubėjo užsisakyti knygas įsirašydami į pateiktus sąrašus.
„Esame labai dėkingi organizatoriams už atliktą darbą, o rėmėjams už dosnumą ir palaikymą“, – po renginio kalbėjo Palaimintojo Jurgio Matulaičio misijos administratorė ir viena iš pagrindinių renginio organizatorių Birutė O‘Brien, pripažinusi, kad, organizuojant renginį, maloniai stebino daugelio nuoširdi pagalba prisidedant prie tėvo A. Saulaičio SJ atvykimo, kuris, beje, nebūtų įvykęs be PJM misijos administratoriaus kunigo V. Lukoševičiaus SJ rūpesčio.
Pasak pašnekovės, žmonės buvo kupini entuziazmo, Gavėnios rekolekcijų su tėvu A. Saulaičiu SJ vaizdo įrašai peržiūrimi po 600–700 kartų iš įvairių pasaulio vietų. „ Mūsų tikslas buvo pristatyti bendruomenei jėzuitų veiklą, supažindinti ją su misionierių gyvenimu, – dalijosi mintimis misijos administratorė. – Esame be galo laimingi galėdami kartu praleisti laiką su tėvu A. Saulaičiu SJ, kurio sielovadinis darbas mūsų misijoje yra gyvas iki šiol. Tai – fenomenali asmenybė, savo artumu pakeitusi ne vieno gyvenimą“.
Birutė O‘Brien pabrėžė, kad kreipiantis į įvairias organizacijas bei rašant projektus gauti reikiamas lėšas buvo siekiama, kad niekam, kas norės susitikti su tėvu A. Saulaičiu SJ, kliūtimi nebūtų finansinė padėtis.
Renginio pagrindiniai organizatoriai – Palaimintojo Jurgio Matulaičio misija, Lietuvių dailės muziejaus galerijos „Siela“ komanda (Asta ir Vidas Zimkai bei Sandra Ščedrina) ir Maironio lituanistinė mokykla, dėkoja generaliniams rėmėjams: Lietuvių Fondui, Vydūno jaunimo fondui, Amerikos lietuvių Romos katalikų kunigų vienybei ir JAV Lietuvių Bendruomenei, taip pat Lietuvos dukterų draugijos narėms, Romui Jelinskui, kūrusiam knygos pristatymo vaizdo įrašą, „Grand Dukes“ ir Andriui Bučui, Lithuanian Plaza ir Deli ir Vandai Morkūnienei, kavinei „Lorka Foods“, ir kitiems, nuoširdžiai parėmusiems tėvo A. Saulaičio knygos „Misionierius“ pristatymą Pasaulio lietuvių centre, Lemonte.