Kiekvienas sodo, sodybos ar tiesiog nuosavo sklypo savininkas puikiai žino ką reiškia pagaliau nutirpęs sniegas ir pamažu vis labiau šylančios dienos – toks pokytis gamtoje pranašauja ir darbų sezono pradžią. Vėlyvą rudenį ir žiemą pastarųjų dažniausiai ženkliai sumažėja, o štai pavasarį tenka ne tik aktualius darbus atlikti, bet ir padaryti tuos, kurių nespėjome rudenį – prieš pat užsningant vėjo suneštų lapų grėbimas, vejos tręšimas, laistymo sistemos diegimas bei kitos veiklos, atrodo, tik ir laukia, kada bus pradėtos. Nieko nelaukdami čiupkite įrankius ir pirmyn į lauką atlikti pirmųjų – pačių svarbiausių sezono darbų!
Sodo priežiūra
Gamta atgimsta vos pradėjus šilti, todėl pasirūpinti pirmaisiais darbais svarbu kuo anksčiau. Dar žiemą ar labai ankstyvą pavasarį pasirūpinkite genėjimo darbais – pradėjus šiuos darbus pumpurams jau susiformavus, vaismedžius galite pažeisti negrįžtamai! Bene labiausiai pastebimas sodo darbas yra medelių balinimas – kur benuvažiuotum ar benueitum, sodai baltuoja dailiai nuteptais kamienais. Ši paprasta, tačiau nemažai laiko atimanti procedūra apsaugo vaismedžius nuo kenkėjų, kurie patenka būtent per kamieną. Nors priemonių galite rasti kiekvienoje ūkinių prekių parduotuvėje – tereikia gero teptuko, volelio ir specialaus sauso balinimo mišinio, vertėtų apsvarstyti ir kitus svarbius elementus, pavyzdžiui, šiam darbui tinkančius drabužius bei avalynė. Ne paslaptis, kad kalkių mišinys yra gana skystas, todėl dažnai nutykšta ant paties dažytojo. Būtent todėl verta iš anksto pasirūpinti darbui tinkama apranga – galite įsigyti vienkartinių apsiaustų bei antbačių, kurie apsaugos jūsų garderobą. Vis dėlto, jei lauke darbuojatės daug ir dažnai, verta pagalvoti apie specialius darbo rūbus, kurie leis jaustis patogiai, nevaržys judesių ir bus naudojami tik lauko darbams, tad nutiškus balinimo mišiniui, dažams ar net medžių sakant neteks liūdėti ir atsisveikinti su mėgstamu drabužiu.
Be medelių balinimo pavasarį sode taip pat galite pasirūpinti ir senų kelmų šalinimu, vejos aeravimu, tręšimu bei naujų augalų sodinimo vietų planavimu – kuo daugiau iš anksto apžvelgsite, tuo lengviau bus realizuoti visas idėjas!
Dirvos paruošimas sėjai
Kiekvienas turintis savo daržą ir jame auginantis bent keletą daržovių puikiai žino, kad šiek tiek atšilus orams galima pagalvoti ir apie pirmuosius sėjos darbus. Tiesa, tam, kad šiuos atlikti galėtumėte sklandžiai, būtina tinkamai paruošti dirvožemį. Jei jau keletą metų daržoves auginate toje pačioje vietoje, pakaks suarti ir sukasti lysves bei patręšti žemę, tačiau jei planuojate daržą formuoti naujoje vietoje, greičiausiai teks nemažai pasidarbuoti nuimant visą žolės sluoksnį, sukasant ir suformuojant visą plotą, kultivuojant, ariant ir akėjant dirvą. Taip pat svarbu patręšti ir išmokti mulčiavimo pagrindų – šie tikrai pravers sezonui besibaigiant. Na, o paruošus daržą verta pasižvalgyti ir sėklų – pakeliuose jas galite pirkti ir ankstyvą pavasarį, o štai sodinukus verčiau įsigykite prieš pat jų sodinimą – taip išvengsite per anksti prasidėjusio dygimo proceso, kuris vėliau gali lemti liūdnus rezultatus – daržovės gali neprigyti ar tiesiog nušalti.
Taip pat skaitykite
Aktualiausių įrankių apžiūra
Ankstyvas pavasaris – puikus laikas ne tik įprastų pavasario darbų startui, bet ir dirbtuvių būklės įvertinimui. Savaime suprantama, kad didžiausios įrankių įvairovės prireikia vasarą, todėl šiam sezonui verta pasiruošti iš anksto. Peržiūrėkite turimų įrankių, tiek mechaninių, tiek elektrinių būklę, galbūt jau atėjo laikas atnaujinti savo arsenalą? O galbūt jau kuris laikas planuojate įsigyti stakles, naują pjūklą, tačiau vis atidėliojate, nes galvojate, kad ištversite dar vieną sezono be šių įrankių? Verčiau suteikite sau motyvacijos – nusipirkite juos dar pavasarį, kad šie atsipirktų jau per pirmuosius metus!